Türkiyede Öğretmenlik Mesleği
AZİZ KOYUNCU
AA
11-11-2015

Toplumumuzda herhangi bir vatandaşla eğitim ile alakalı bir konuya değindiğimizde genel olarak duyacağımız şeyleri tahmin edeceğiniz kanaatindeyim ve ben de burada vatandaşlarımızın hakli şikayetlerini tekrarlamaktan çok eğitimimizin artı ve eksilerini tespit edip artıları daha çok etkili kullanmanın yollarını araştırıp eksilerinde ülkemiz şartlarında çözülebilecek yanları uzerinde durmak istiyorum.


Evet, öncelikle genel manada bir ülkede insanların eğitim hakki dediğimiz anaokulundan üniversiteye kadar süregelen bir surece biz örgün eğitim diyoruz, tabi bir de neredeyse yasam boyu insanların içinde olduğu ve bireyler için çok önemli yer teşkil eden aile eğitimi yer almakta ama uzmanlık alanım olmadığından burada aile eğitimine çok değinemeyeceğim.


 Örgün eğitimimizin en önemli dinamiklerinden birisi de öğretmenlik mesleğidir ki gelişmiş ülkeler ile kıyasladığımızda ülkemizde öğretmenlik mesleğinin sağlam icra edildiği ve seçildiği ülkelerden bir olarak sayabiliriz çünkü mevcut sistemimizde bir bireyin öğretmen olabilmesi için belirli birkaç süreçten geçmiş olması lazım bu da üniversite sınavında basari, 4-5 yıllık üniversite eğitimi ve çoğunluğu itibari ile eğitim fakültelerinden mezun olma şartı, ve özellikle yeni KPSS sistemi ile öğretmenler kendi uzmanlık alanlarda derinleşme gereksinimi gibi süreçler gerekmektedir.   


Ülkemizde olup dünyada çok az ülkede olan anadolu öğretmen liseleri gibi kurumlarda öğrenciler daha lise çağlarında öğretmenlik mesleğinin sırları ile tanışmaktadırlar. Burada demek istediğim bu ülkede bir sınıfın kapısından girip öğrencilerin önüne çıkan ve oraya nasıl ve niye  geldiğini çok iyi bilen bir meslek sahibi var karşımızda ve bu bizim eğitim sistemimizin en güçlü sac ayaklarından birisidir. Evet dünya standartlarını düşündüğümüzde istisnai birkaç ülke (Finlandiya, Güney Kore, Polonya vb. ) haricinde ülkemizin öğretmen yetiştirme modelinin birçok ülkeye göre gayet basarili olduğu kanaatindeyim.


Amerika gibi ekonomide zirve olmuş bir ülkede bir kişinin devlet okullarında öğretmen olabilmesi için sıradan bir üniversitenin sıradan/herhangi bir bölümünden mezun olması ve basit bir iki sertifika sınavı ile öğretmenliğe baslanabilmesi sizin köy veya mahallenizde performansından şikayetçi olduğunuz öğretmen(ler)(ki ben öğretmenlerimizin motivasyonsuzluklarının dıştan kaynaklandığını düşünüyorum) kadar donanıma sahip olmaması herhalde umut verici bir durumdur fikrindeyim. Bu kadar süreçten geçmiş fedakar ögretmenlerimizinin performansı da tabi ki ülkeninin sistemi ile ve imkanlar dahilinde daha da geliştirilebilir.


Amerikalılar birisi hakkında bir problemi veya problemleri anlatmadan önce o insanlar ile alakalı pozitif şeylerden konuşmaya başlayıp negatifleri de aralara serpiştirerek çözme yöntemini kullanırlar ve bu da hayatin her alanına yayılmış bir ahlaki olgu haline gelmiştir, biz de burada sistemimize en az bir amerikalı insafıyla:) güzel yanlarından başlayıp sorunları ve onların olumlu manada çözümleri sizlerle haftalık olarak paylaşacağım.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Bu yazi toplam 3959 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari