Ah Urfam Ah!
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Her insanın bir hayali vardır. Hayalsiz bir insan düşünülebilir mi acaba?ya da hayatında bir kere bile hayal kurmamış insan… Hayal bir yanda heyecan demek, cesaret demektir.

Hayalimde ne var bilir misiniz dostlar? Ah nasıl anlatsam, ah nasıl söyleyebilsem beni bir anlasalar…

Tarihi, kültürü, insanlığı, yaşayışı, tarımı ve daha göremediğimiz nice güzellikleri içinde barındıran Urfam! Senin ve hakkın bu değil, gerek ekonomik alanda, gerek eğitim alanında gerekse de Kültürel alanda Türkiye’nin ilk beş ili arasında girebilecek kapasitedesin ama neden bu haldesin be Urfam! Kalk, üzerindeki ölü toprağını silkele ve uyan artık.

Çok mu zor şanlıurfamızı hak ettiği yere getirmek çok mu zor elimizi başımızın arasına koyup fikirler, projeler üretmek. Bu konuda birkaç projemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Urfa denilince akla gelen, Urfamızı dünyaya tanıtan şeylerden birkaçı Fıstık, biber, ceylan, pamuktur. Abide park dediğimiz şehrin göbeğinde bulunan parka bu saydıklarım bize ait şeylerin göze ve akla hitap edecek şekilde heykelleri yapılsa, hem ilimize gelen yerli ve yabancı turistin dikkati bu yöne çekilecek hem de bazı şeyleri daha da sahiplenmiş olacağız.

2-      Balıklıgöl uluslar arası bir yer diyoruz ama maalesef bu konuda yönlendirici ve tanıtıcı farklı dillerde (?ngilizce-Arapça) levhalar, şehrimizde yer almıyor. Turistler kentimize geldiklerinde her yerde Türkçe tanıtıcı bilgiler yazıyor ama tarihten buralara nasıl geldiğimizi gösteren yabancı bir işaret yok.

3-     Her konuşmamızda ilimiz için Peygamberler şehri diyoruz ama bunu ispatlayacak bir tane 4 veya 6 minareli bir tane bile camii yok.

4-     Tugayın bulunduğu alan Urfa’nın 1/3’ünü kaplayan bir alan. Bu durum Başbakanımıza güzel bir şekilde anlatılsa bu alana yeni ve modern bir Urfa yapılır. ?çerisine metrodan, fuar alanlarına, şelalelere kadar her şey yapılabilir.

5-     Kentimizde bayan yüzme havuzu maalesef yok. Acilen bayanların boş vakitlerinde eğlenebilecekleri tam donanımlı bir havuz yapılmalı.

6-     Belki de eksikliği en çok hissedilen ihtiyaçlardan biri Abide’den Balıklıgöl’e kadar bir bayan tuvaletinin olmaması. Bir yerli veya yabancı turist gelse cami veya lokantada mı ihtiyaçlarını karşılayacak acaba?

Daha düşündüğüm birçok projem var ama hepsini şimdiden söylersem kafanız karışır. Biz bunlardan acaba kaçını yapabiliriz diye uğraşalım. Valimizin, belediye başkanımızın, milletvekillerimizin bir an önce bir araya gelip, projeler üretmesi gerekiyor. Sonuçta yapılacak olan her şey Urfam ve Türkiyem için. Bu konuda tek vücut olmalıyız, ben değil biz olarak hareket etmeliyiz.

Hep kaybettiğimiz nokta değilmidir ki benlik ve menfaat duygusu…

Saygılar


Bu yazi toplam 2790 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163