SON DAKİKA

Kanal Urfa

Ali Koç’tan Ersun Yanal açıklaması

Ali Koç’tan Ersun Yanal açıklaması
Bu haber 10 Ekim 2018 - 17:06 'de eklendi

Kulübü Başkanı Ali Koç, gündemi değerlendirdi ve futbol takımı içinde yaşananları anlattı.

Fenerbahçe Televizyonu’nda konuşan Ali Koç, tahminlerinden daha olumsuz bir tablo ile karşılaştıklarını söylerken “Şu ana kadar ki süreç hayal kırıklığı ve sancılı bir süreç oldu. Tahminimizden çok daha olumsuz bir tablo var. Köklü değişim dedik, büyük hayallerden bahsettik. Tabii bunları yaparken riskler de vardı. Ama şu an puan tablosuna baktığımızda olmaması gereken bir noktadayız. Pek çok şey tartışılıp eleştiriliyor. Anlayışla karşılıyorum. Başta taraftarlarımız olmak üzere, herkesi etkiliyor ve tribünlere kadar yansıyor bu durum. Çok doğal. Ne kadar çok iş yaparsanız yapın, top çizgiyi geçmediği sürece göz ardı ediliyor. Hatalar yaptık tabii ki ve yapacağız. Bu işin okulu yok. Tecrübeyi iş başında kazanıyorsun. Yaratılmaya çalışılan algı gibi yapılan zincirleme hatalar olduğunu düşünmüyorum ama şöyle bir bakınca 3 maçta top bir kez kalemize girmiş ve gol olmuş. O 3 maçta da 6 puan çıkarabilsek çok farklı olacaktı. Şans bizim yanımızda olmadı ama tabii ki şansla da ifade edemeyiz sadece. Kendi sahamızda Beşiktaş ve Başakşehir’i ağırladık. İkisi de çok iyi takımlar ve bence kora kor mücadele ettik. Galibiyeti kaçıran taraf bence bizdik. Ama 8 puandayız sonuç maalesef bu. 4 ay önce göreve geldik, neyi devraldığımızı unutmayalım. Evet, Fenerbahçe 7-8 haftadır kötü performans sergiliyor ama bu kulüp 7-8 haftalık değil. Uzun bir projeden bahsettik ve bu sezon için de elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Baktığımızda kültür değişikliği, organizasyon değişikliği dedik. Ücretleri yenilemekten bahsettik, Finansal Fair Play’e uyacağız dedik. Bunların hepsini de yaptığımızı düşünüyorum. 11 transfer yaptık. Hem gençleştirme oldu hem de ücretlerde azalma oldu. Çok eleştirilmelerine rağmen ben erken diyorum. Lugano’yu hatırlayın, hepimizin sevdiği, Edu’nun ilk yıllardaki futbolunu hatırlayın. Gözlerimize inanamıyorduk ama aynı futbolcular uzun süreçte Fenerbahçe’ye ne çok şey katmıştı. Öz eleştiri yapalım, bir takım için sezon başında neler söyleniyor, sezon sonunda neler söyleniyor? Kısa vadede yorum yapmak istemiyorum ama yaşadığımız hayal kırıklığını da anlayabiliyorum. Bir suçlu varsa en başta ben ve yönetim kuruludur. Fenerbahçe’nin kendi sıkıntıları var. Finansal Fair Play gibi. Satmamız gerekiyordu, büyük transferlere harcayamadık. Transferde çıtayı düşürdünüz diye eleştiriliyoruz, katılmıyorum. Ama önemli olan bugün değil. Uzun vadede katkı sağlayacak isimler katmaktı. Bizde büyük paralar harcayıp futbolcu alabilirdik ama o durumda değildik. 25 milyona satış yapıp 11 oyuncuyu 11-12 milyona getirmek iyi bir sonuçtu bence. Ben taraftarlarımızdan daha olumlu bakıyorum bu duruma. Onlar kadar karamsar değilim. Fenerbahçe, diğer rakiplerinin aksine amatör şubelerde iyi. Avrupa’nın en iyi basketbol takımı Fenerbahçe’de var. Obradovic gibi de bir hocamız olduğu için şanslıyız. İnşallah bu sene de kupayı alacağız” ifadelerini kullandı.

“ZAGREB VE RİZE KARŞILAŞMALARINDA OYNANAN FUTBOLU KABUL EDEMEM”

Dinamo Zagreb ve Çaykur Rizespor karşılaşmalarında futbolu kabul edemeyeceğini belirten Koç, “Banka borçlarımız var, taze kaynak girdi, sponsorluklardan kaynak gelecek, yönetim kurulu olarak kefil olduk 5 milyon daha borç aldık. Bir kaynak yaratmamıza rağmen Mart’tan sonrasını hala göremiyoruz. Nasıl döneceğini bilmiyoruz. Saha sonuçları evet çok önemli ama Fenerbahçe’ye baktığımızda kazanmamız gereken pek çok mücadele var. Omuz omuza olmaz, kenetlenmezsek örnek ve başarılarla dolu bir Fenerbahçe yaratamayız. Günü kurtarmak için gelmedik. Endişelerini anlıyorum, kurtarmak için elimizden geleni yapacağız. Beşiktaş ve Başakşehir maçlarında saha sergilenen mücadeleden memnunum. Zagreb ve Rize karşılaşmalarında oynanan futbolu kabul edemem. Onun dışında memnunum” diye konuştu.

“KIZMAKTA HAKLISINIZ AMA BU TEPKİDE HAKLI DEĞİLSİNİZ”

Taraftar tarafından yapılan kötü tezahüratların takımı olumsuz etkilediğini söyleyen Ali Koç, “Finansal Fair Play’den dolayı 25 milyon Euro’ya kadar kullanabilirdim. Zamanımız çok kısıtlıydı. Ama Finansal Fair Play olmasaydı dahi içinde bulunduğumuz ekonomik şartlar nedeniyle yine de büyük paralar harcayıp transfer yapamazdık. Taraftarımızın üzgün tepkili ve kızgın olmalarını iyi anlıyorum. Ben 7 yaşından beri maçlara gidiyorum onlar gibi düşünüyorum. Beklentilerini anlıyorum. Zaman zaman görüyorsunuz, fazla taraftar gibi düşündüğüm için eleştiriliyorum. Bir kısmına katılıyorum, bazılarına katılmıyorum. Ama takımım mücadele ettiği zaman, maç bitmeden olumsuz tezahüratlarda bulunmak, bir Fenerbahçeli olarak bizlerin alışmadığı bir ortam. Geçen sezon seçim sürecinde de bunun kabul edilemez olduğunu söyledim, bunun böyle olduğunu söylemiştim. Bu son birkaç sezondur gördüğümüz bir ortam. Evet 4 sezondur başarı yok. Ama şartlar ne olursa olsun bir tane Fenerbahçe var ve hepimize sorumluluk düşüyor. Sahip çıkalım. Tezahüratlar olumsuz olacaksa da bekleyin maç bitsin. Bir kısmı alkışlıyor, bir kısmı yuhalıyor. Bunu kınıyorum, sadece Fenerbahçe’ye zarar verir. Kızmakta haklısınız ama bu tepkide haklı değilsiniz. Bu kulübün gerçek sahibi taraftardır. Değişen bir şey yok ama ne biz ne de herhangi bir yönetim kısa vadeli tepkilerle, sosyal medya yorumlarıyla, tribündeki olumsuz tepkilerle kulübü yönetemeyiz. Sizin de benden beklentiniz bu olmalı. Üstüne basarak söylüyorum yola çıktık, yol haritası çizdik. Bir harita üzerinden devam ediyoruz. Zikzaklar olacaktır ama ana hedef değişmedi. Ben ve yönetim kurulum olumsuzluklara rağmen inançlıyız. Devam edeceğiz hedeflerimizde. Aynı görev de taraftarlarımıza düşüyor. Buffon, ‘Hayatımda unutamayacağım 3 stat var’ dedi, bir tanesi de Fenerbahçe’ydi. O günlere dönelim. Desteklemeye devam edelim. Fenerbahçe için yapılan her olumsuz tezahürat çok ama çok kötü etki yapıyor” şeklinde konuştu.

“ERSUN YANAL BİZİM PLANLARIMIZ ARASINDA YOK”

Ersun Yanal ile ilgili bir girişimleri olmadığını ve olmayacağını ifade eden Koç, “Dün olmadı, bugün de yok, yarın da olmayacağını düşünüyorum. Ersun Yanal hocamız bizim planlarımız arasında yok. Uzun vadeli hedefler doğrultusunda adım atıyoruz. Şu zamanda taraftarlarımızın da bilmesini istiyorum, kendisiyle konuşmadık ve konuşmayı düşünmüyoruz. Etkilenmeniz normal. Spor medyasında bir tarz var, istediğini yüceltmek, sevmediğini yermek. Ben etkilenmem ama tribünlerin etkilenmesini normal buluyorum ama olmayacağını da söylüyorum. Lütfen bu sevdaya son verin. Bunun pek bir faydası olmayacak. Bu sezon için söylüyorum, benden sonra ne olur bilmiyorum” dedi.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com