Anahtar Kimde?
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015


Her kapının mutlaka bir anahtarı olduğu gibi, bu memleketin de gelişmesinden düzenine, eğitiminden, ekonomisine kadar belirli bir yol kat etmesi için bir anahtar gerekmektedir. şimdi size sormak istiyorum; “sizce bu anahtar kimde?”

Her defasında dile getirdiğim gibi, bizim memleket çok güzel fakat hak ettiği konumda değil. Sıcakkanlı ve güzel muhabbetli insanları olduğu gibi çarpık kentleşme ve çarpık düzene sahip bir şehir şanlıurfa…

Tarih, turizm, tarım ve ticaret hacmi arttıkça bulunduğumuz yerlerin kıymetini daha iyi anlıyoruz. Bununla birlikte gelen en büyük eksiğimiz eğitimsiz ve bilinçsiz çalışmalarımızdır. Çarpık yapı ve konuşmayı seven, bilip bilmeden yorum yapmayı tercih eden, boş işlerle uğraşmayı seven, eğitime ve daha önemli işlere gereken hassasiyeti göstermeyen, basit işler için daha büyük işler kaybetmeyi göze alan bir yapımız var.

Hep merak etmişimdir “acaba bu Urfa’nın sahipleri ve büyükleri neden bir arada bulunmaz, aynı masa etrafında toplanarak sorunların çözümüne ortak olmaz?” Diye.

Buradan herkese seslenmek istiyorum; saygıdeğer büyüklerim, mülki amirlerim, sivil toplum temsilcilerimiz yatmayı bırakın artık. Senli benli olmayı, birbirinize küsmeyi terk edin artık. Her ay bir toplantı düzenleyerek, Urfa’nın sorunlarını çözün ve geleceğimize yön verecek projeler üretin, sorunları tespit ederek çözüm kimde bitiyorsa oraya yoğunlaşın.

Başta sayın Valimiz, Belediye Başkanımız, Milletvekillerimiz, Rektörümüz, Ticaret Odası Başkanımız ve diğer kanaat önderlerimizden oluşan 20-30 kişilik bir heyet oluşturulup, her ay toplantılar yapılsa, Gaziantep, Kütahya ve Kayseri örneğindeki gibi “her şey Urfa için” denilse, gerçek ve samimi davranılsa sizce daha iyi olmaz mıydı? Sizce bu bir Urfa sevdalısının yapması gereken en asli görev değil mi?

Bu toplantılar her ay yapılacak olsa inanın Urfa’mız Türkiye’nin göz bebeği olacak, şanlıurfa ismi gelişmekte olan diğer illerle birlikte anılacak ve hep iyilik ve güzellikle dolu haberlerle anılır, birlik ve beraberlik mesajı verecektir.

Saygıdeğer yetkililerimiz; hadi lütfen, şimdi söz de sizde, anahtar da sizde. “Artık her şey Urfa için” deyin. Fikir ve düşünceniz ne olursa olsun, yeter ki kazanan Urfa olsun. Birbirimize laf anlatıp, çekememezlik edeceğimize, hep birlikte beyin jimnastiği yapalım.

Eğer Urfa’nın sahipleri bizler isek ve düşüncelerimizde samimi isek, bir kurtarıcı beklememize gerek yok.

Filozofun dediği gibi; “insan en önemli değerlini hep uzaklarda arar. Fakat en yakınında olduğunu iş işten geçtikten sonra anlar.” ?ş işten geçmemişken birlik ve beraberliğimizi bozmadan, planlı ve disiplinli bir şekilde sihirli anahtarımızı akıllıca kullanalım.

Saygı ve sevgilerimle, kalın sağlıcakla…Bu yazi toplam 2359 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163