Babaya Rahmet... Babosan!!!
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

şanlıurfa’mızın en güzel ve en çok kullandığı kelimelerden birisidir babaya rahmet bu kelimeden sonra gelen diğer bir güzel kelime ise Allah razı olsundur.

şanlıurfa’da bir araştırma yapsalar herhalde 10 cümleden biri ya babaya rahmettir ya da Allah razı olsundur.

Bu kelimeler çok güzel ama insanlara sormalı, kelime hazinemizin eksikliğinden mi yoksa çok sevdiğimizden mi kullanıyoruz bu kelimeleri.

Gerçi cevap ne olursa olsun, bu kelimeler basmakalıp kelime gibi görünseler de anlamları derinlemesine incelendiğinde nitelik ve nicelik bakımından çok ağır kelimeler oldukları görülür. Belki her iki kelime içinde sayfalarca yazı yazılabilir.

Bu kelimelerin nerelerde ve kimler için kullanıldığına bakacak olursak daha çok cömertlere, baba gibi adamlara, topluma faydalı iş yapanlara kimi zaman tasvip edilmese de espri için kullanılır.

Bunların içinde merakımı celp eden şey ise neden hep babaya rahmet dememizdir. Neden amcana rahmet, dayına rahmet veya anana rahmet demeyiz?

Bana soracak olursanız, kulağa ve dile hoş geldiğinden olabilir. Tabi kelimenin anlam güzelliğini de dikkate almamız gerekir.

Babaya rahmet veya babosan kelimelerinin kullanılmasının diğer bir nedeni de Urfa halkının sıkıntıya gelememesindendir.

Urfa’da bir de kişilere lakap takma, isimleri kısaltma olayları vardır. Mesela ?brahim yerine “?bo”, Mehmet yerine “Mehey”, Mustafa yerine “Mıçe” örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Lakap takmayı da severiz. Drejan, Köse Ali, Hambal Haso ve akıllara gelmeyen bir sürü lakap.

Bunlar Urfa’mızı diğer illerden ayıran hoş özellikleridir. O yüzden ben Urfa’mı ve Urfa’mın bu özelliklerimi seviyorum. Bu yüzden memleketime aşığım. Var olasın Urfa’m.

Ve hem anayıza hem de babayıza rahmet olsun!!!


Bu yazi toplam 4218 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163