Bu ?şe Bakan Çok Ama, Neden Bir Bakanımız Yok?
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015


şanlıurfamızın son günlerde en çok gündemindeki konu aday seçimlerinin yaklaşmasından dolayı milletvekili adaylıklarının açıklanması ve memleketin sorun ve çözüm noktasında hizmet aşkı…

"Herşey Urfa için" sloganı ile çözüm üreten tüm hizmet sevdalısı adayları cesaretlerinden dolayı kutluyorum ama bakanlık düzeyinde adaylarımız var mı? Bu konuda çalışma, düşünce ve kariyer yönünden sunulacak kaç isim var? Ayrıca sivil toplum örgütleri bir araya gelerek Başbakanımızın karşına çıkıp "sayın Başbakanım; sıralamanın 1 numarası size ait fakat birinci isim için Urfa’nın ve kamuoyunun hemfikir olduğu 3 isimden birini seçiniz" diyebilecek güçte miyiz?

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi; bölgesel milliyetçilik ve göçü en iyi yapan Karadeniz bölgesi en iyi milliyetçilik yapan şehirler ise Gaziantep, Kayseri, Konya ve birkaç il daha sıralayabiliriz. Bu şehirlerin ortak yanı tutucu ve gerçekçi birlik ve beraberlik içerisinde çıkan istişareler arasından en mantıklı olan kararı vermek ve sunmaktır. Herşey memleketim için düşüncesi kurumsal kimlik içinde örgütlenmiş sivil toplum örgütleri ve anlayışlı, bilinçli bir halk var. Söyledikleri ortak nokta da "biz" demeleri ve memleketin menfaati demelerdir.

Bizdeki eksiklik ise benlik duygusu ve yakın çevre ve akrabaları kayırmadır. Eksikliğimiz gücü güzel işlerde kullanma değil, kötü ve kırıcı işlerde kullanmaktır. Dikkat ediniz memlekette kimse kimseyi beğenmiyor, herkes birbirinin eksikliğine bakıyor. Olumlu yönden değil, hep olumsuzluğu konşup, önemli işlerle değil, ehemmiyetsiz işlerle zamanımızı harcıyoruz. Güçlü olana oy veriyor, güçlü olan haklıdır düşüncesi ile hareket ediyoruz. Toplum olarak beyefendiliğe değil, zalim ve zulmeden kişiye hürmet ediyoruz.

Bu yazdıklarımın dışında güzel ve ortak yanlarımız da yok değil…

Sağduyulu ve ezilen tarafı desteklediğimiz de olmuştur. Herkes mutlaka hatırlar Zeki Alasya ile Metin Akpınar’ın bir filmi vardı; ikisi birden aynı noktaya dalıp bakarlardı. Bu bakışlarını herkes farklı yorumlar, "bu adamlar nereye bakıyor?" şeklinde haberler yapılırdı.

şimdi bende sizlere sormak istiyorum; sizce halkımız neye bakar? STK temsilcileri nereye bakar?

Uyku zamanı geçti. Gelin hep beraber olalım artık… 12 Milletvekili çıkaran bu memlekette en az bir bakanlık ve komisyon başkanı çıkarabilecek düzeyde adaylar çıkaralım. Birlik ve beraberlik içerisinde hareket edelim. Ben değil biz olalım. şanlıurfamız Necmettin Cevheri’den sonra çıkaramadığı, hasret kaldığı bakanlığı bu defa çıkarsın. Yoksa tekrar bu düşünce ve yaklaşımla hareket edersek, herşey hayal olur, Urfa yine eski tas eski hamam olur...

Herkes işini iyi yaparsa, herkes görevini yerine getirirse sorun kalmaz ama maalesef bu günkü tablo çoğu kişi ve kurumların temsilcileri görevlerini bırakıp tribünlere oynuyor ve sorunlar daha da çoğalıyor. ?şin çözümü milletvekilliğinde bitmiyor. Önemli olan halkı temsil eden kurum ve kuruluşların ortak akıl ve ortak noktada birleşmesi, her kesimin görüş ve düşüncesi ile birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirmesidir.

Halkımızın ve beni tanıyıp sevenlerin birçoğu "neden sen de aday olmadın? Biz seni de aday olarak görmek istiyoruz" demeleri nefsime hoş gelir ama oranın vebali ve sorumluluğu  beni düşündürür. Vicdanen bu kadar vebal altına girecek cesaretim olmadığından, kendimi hazır görmeyişim ve iş yoğunluğumdan, sorumluluk anlayışımdan dolayı aday olmadım. Televizyonu kurmamın sebebi Milletvekilliğine aday olmam değil, memleketimizi sevdiğimdendir. Ama diğer bir hayalim de bu memlekete STK ların birleşmesi noktasında birleştirici unsur olup, Bakanlık çıkarmaktır. Tarım, Turizm, GAP’tan sorumlu bakan olması olabilir mesela…

şimdi sizlere tekrar sormak istiyorum; herşeyin en güzeline layık olan halkımız birlik ve beraberliği seven, yeri geldiğinde büyük güç olan saygıdeğer Urfalılar; sizce bir bakanlığın şanlıurfa’ya verilme zamanı gelmedi mi? AK Parti’nin kalesi olan şanlıurfamız bunu hak etmiyor mu?

Haydi! şimdi birlik ve beraberlik zamanı. Bu dönem artık Bakanlık alma ve pazarlık yapma dönemidir. Bütün STK lar birleşsin, bakanlık için 3-4 isim Başbakanımıza verelim ve memleketimize iş, aş ve hizmet noktasında yatırımlar gelsin.

Sizin aklınızda Bakanlık yapabilecek bir isim yok mu?

Kısacası birbirine bakan çok ama bu işin altından kalkan yok mu?Bu yazi toplam 2521 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari