Bu Kafa ?le Mi ?
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

Prof. George Birkmayer

Aslen Almanya’lı..

Avusturya’da yaşam sürmekte.

Halen Avusturya Üniversitesinde görev yapmakta ve aralarında 200’ü aşkın Profesör olmak üzere 400’ün üzerinde üst düzeye ders vermekte…

şimdi ‘iyi tamam da Prof. Birkmayer ile bizim ne alakamız var?’ dediğinizi duyar gibiyim. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen arz edeyim.

Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını bilirsiniz.

Bu hastalıkla günümüzde çevremizde onlarca, yüzlerce isime rastlamaktayız. ?şte bu hoca bu hastalığa çare olabilecek bir ilaç formülü üzerine son günlerde yoğunlaşmış ve geliştirdiği ilaç ile çözüm getireceği ve bu iki hastalığın tarihe karışacağını iddia ediyor.

?laç önümüzdeki günlerde tüm Dünya piyasasına sunulacak. Bu ilaç bir yana Parkinson ve Alzhemier hastalığı konusunda uzman olan bu Profesör Birmayer, birkaç gün önce ilimizin saygın ve sevilen Eczacılarından Kenan Aksoy ve Süleyman Acar’ın daveti üzerine beraberinde Eşi ve Almanya’nın Ticaret odası Ortadoğu temsilcisi ile birlikte ilimizdeydi.

Buraya kadar her şey tabir yerinde ise güzel ve yerinde.

Fakaaaatt! Yerinde olmayan güzelliklerde olmadı değil yani?

Nasıl mı? Hemen arz edeyim.

Dünyaca isim yapmış bir bilgenin ilimize gelip konuşmadan, bilgilerini paylaşmadan çekip gitmesi olamazdı tabi ki.

Öylede oldu.

Prof. Birkmayer’in ilimizde bir konferans vereceği bilgisi ilimizdeki tüm hastane doktorları tek tek aranarak bilgilendirildi. Konferans günü ve zamanı geldiğinde ise ortaya çıkan durum fiyaskoydu. Çünkü böylesine bilge bir isimi ne yazık ki ilimizden sadece bir tek uzman doktor gelmiş, salondaki diğer tüm isimler ise eczacı ve diğer davetlilerdi.

?şte il olarak ne yazık ki bizim durumumuz daha da ötesi kafa anlayışımız ve halimiz böyle.

?l olarak bizim ilime, bilime, emeğe, bilgeye, gelişmişliğe, dönüşüme ne yazık ki bakışımız bu. Bunun mutlaka değişmesi gerekir.

şanlıurfa’ya hayran kalan Prof. Birkmayer ve eşi özellikle doğa harikası olarak nitelendirdiği Halfeti’ye ise aşık oldu.

Birkmayer, şanlıurfa Valiliğinin veya Halfeti Kaymakamlığının destekçi olması halinde Halfeti’ye AB himayesi desteğinde 30 dönüm üzerinde özellikle yaşlıların Parkinson ve Alzhemier tedavilerinde huzurlu dinlenmeleri noktasında bir terapi tesisi inşa edebilecekleri ve ihtiyaç duyulan tüm doktorların teminini de karşılayabileceğine de giderayak dikkat çekip müjde verdi.

şanlıurfa Valiliği ya da Halfeti Kaymakamlığı bu projeye ne kadar ilgi gösterirler onu zaman bize gösterecek. Ama böylesine bir bilgenin ilimize gelmesine vesile olan Eczacı Kenan Akson ve Süleyman Acar’a şükranlarımı sunuyorum.

Diler ve ümit ederim ki bir daha böylesine önemli bir fırsat ayağımıza kadar geldiğinde lütfen çok daha dikkatli ve duyarlı olalım…

şen ve mutlu kalınız.


Bu yazi toplam 2596 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari