Bu Nasıl Zihniyet?
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

Deveye ‘Boynun neden eğri?’ diye sormuşlar. Deve ise ‘Nerem doğru ki!’ diye cevap vermiş.

Deve ile konuşan bizden başka kaç ülke var bilinmez ama şanlıurfa’mızda ne yazık ki kurumlardaki zihniyet rezaleti her geçen gün bir yenisi ile devam ediyor.

?şte buna son örnek ?l Milli Eğitim Müdürlüğü.

Nasıl mı?

Hemen arz edeyim.

Uzun yıllar ilimizde il Milli Eğitim Müdürlüğü koltuğunda oturan Hanifi şahin’in tayini Ankara merkeze çıktı. Yerine ise bir başka Kahramanmaraş’lı olan Ankara il Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından ?smail Pala atandı. (Maşallah yeni müdür şanlıurfa’ya henüz teşrif etmedi fakat Camiadan birçok isim Ankara’da kendisini ziyaret etmeye başladılar bile)

Neyse gelelim biz asıl konumuza.

Hanifi şahin’in tayini nedeni ile önceki akşam bir veda yemeği düzenlendi. Buraya kadar her şey yerinde ve güzel. Olması gerekende bu zaten.

Fakatttttt!

?şte zihniyet rezaleti de tam burada kendisini gösteriyor. Malum yemek Hilton Otelinde yapıldı ve yemeğe katılan her bir Okul Müdürünün cebinden 40 TL çıktı.

şimdi Milli Eğitim camiasına soruyorum.

B?R. şanlıurfa il Milli Eğitim Müdürlüğünün ‘Öğretmen evi’ adı altında kendi tesisi var mı? Yok mu? VAR olduğuna göre neden bu veda yemeği Eğitim camiasının kendi sosyal tesisinde düzenlenmedi.

?K?. Her bir okul müdüründen yemeğe katılmaları halinde 40’ar TL katkı payı istendi. Yani yemeğe katılan her bir Okul müdürü kendi cebinden hem de 40’ar TL ödeyip yemeklerini yediler. Bu yemek Öğretmen evinde kişi başına 15 TL’ye yenilemez miydi?

ÜÇ. Koskoca Milli Eğitim Müdürlüğü bu kadar acizlik içinde mi ki 100’ü aşkın okul müdürüne Müdürlük bütçesinden yemek organizasyonunu yapamadı? (Hâlbuki istenmesi halinde dershane ve sürücü kursları gönüllü olarak yemek sponsoru olabilirlerdi)

?şte bizim ilimizdeki Eğitimin zihniyeti burada.

Birisi henüz göreve başlamadan Ankara’da şanlıurfa’dan giden heyetlerin ‘Hayırlı olsun’ tebriklerini kabul ederken, öbür taraftan ise sever ya da sevmezsiniz, beğenir ya da beğenmezsiniz ama daha düne karşı herkesin ‘Müdürüm! Müdürüm’ deyip çevresinde pervane oldukları birisine karşı ise ilgisiz ve lakayt duruşları…

Gönül isterdi ki dün akşam Hilton’da katılımcıların her birisinin 40’ar TL verip yedikleri veda yemeği Öğretmen evinde yapılaydı ve tüm Okul müdürleri ile dershane ve sürücü kurslarının üst düzeyden yetkilileri de hazır bulunaydılar… Tabi ki organizasyonu Milli Eğitim Müdürlüğünün hiçbir yerden tek kuruş beklemeden kendi bütçesinden yapmak şartıyla…

Yeniden buluşmak dileği ile…


Bu yazi toplam 1888 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163