Bu Ülkeyi Sevmek
İbrahim TORU
toru63@hotmail.com
01-08-2015

Bu Ülkeyi Sevmek

Her kelimemizde ve her anımızda tereddüt etmeden sarf ettiğimiz bu kelimeler, manası bakımından yaşama geçirilecek kadar mühimdir.”Bu Ülkeyi Sevmek”

Acaba bizim kelimelerde kullandığımız kadar kolay telaffuz edilebilir mi? Kendimiz ve yaptığımız işleri tekrar ve tekrar sorgulamalıyız. Hayatın her evresinde hatalar ve şartların getirdiği olumsuzluklar muhakkak olacaktır. Fakat bazı davranışlarımızın alışkanlık haline gelmesi ve bu alışkanlıkların fertlerin lehine fakat toplum aleyhine olması, kitlesel kirlenmenin en açık delili olsa gerek.

Günümüz meseleleri arasında belki göze gelmeyen en önemli problemimiz, kültürel ve ahlaki yozlaşmadır. Geçmişte ahlaki temellerin sağlam atılmış olması günümüzde olumsuz şartlarda dahi toplum direncinin dayanma mukavemetini ortaya koymaktadır. Ekonomide moral çok büyük bir etkendir. Ahlaki bozulmanın ekonomiye etkileri ise tartışılmayan gerçeklerdendir.

?slam toplumu yüzyılın ilk bölümüne kadar lider bir Devlete sahipti. Bu da açık bir şekilde Osmanlı ?mparatorluğuydu. Kuşkusuz böylesine büyük bir Devletin bu kadar uzun ömürlü olmasını yalnızca askeri güçle açıklamak mümkün değildir. Osmanlı Devletini “Cihan Devleti “  unvanına layık kılan unsurların başında temelini dayandırdığı ve gücünü aldığı manevi değerler gelmektedir.

Biz bu Ülkeyi karşılıksız seven, bu gün mücadele içine girebilecek ve hayatının vazgeçilmezi yapacak dürüst, bilgili ve ilkeli insanlarla Demokratik kurallar çerçevesinde kendinden emin, istikrarlı ve sağlam adımlarla;

“ Her şey insanda başlar, insanda gelişir ve insanda sonuçlanır”

“ Her sabah taze bir başlangıçtır, Her sabah Dünya yeniden kurulur”

?nancıyla Türkiye”nin yeni yüz yılda Lider Ülke, bilgi toplumu olmak ve ötesinde Dünyayı bir sevgi toplumu haline getirmek gibi büyük bir idealin yegane sahibi olmasıdır.

Eğer Bir ülkeyi sevecekseniz onu ölene dek seveceksiniz.

Bir Ülkeyi Sevmek ?nsanlarını da Sevmek Demektir:

Ülkemizde yaşayan bütün insanların farklı Dini düşünce ve mezhep” i, farklı dil ve lehçesi, farklı etnik kökene sahip olması, bütün bunları bir zenginlik olarak görmek ve sadece güzel bir farklılık olarak değerlendirmek, ayrılık ve ayırımcılık nedeni olarak görmemek demektir, herkesi sevmek ve herkese aynı mesafede olmak demektir. Birilerinin acısı hepimizin acısı demektir. Birilerinin sevinci hepimizin sevinci demektir. Anasını, babasını varsa minnacık yavrusunu bırakıp Vatanını canı pahasına koruyan bir Mehmetçik” e sıkılan kurşun bütün Ülke insanına ve hatta bütün insanlığa sıkılmış gibidir. Bunun acısı oturur kalbimize, kimseye fayda vermez yıkılan yuvanın üstüne yuva kurdurmaz, sadece boynu bükük yavrular, gözleri ufuklara odaklanmış anne ve babalar bırakır. Bacası tütmeyen yuvalar bırakır.

Onun için;

B?RL?K OLALIM…...B?R OLALIM……..?R? OLALIM……..

(şehitlerimiz ve Van da ölen Vatandaşlarımıza atfen)

                     

                         YASLIYIZ

Yüreğimiz alev alev yanıyor sönmezcesine

Gözlerimizinden yaşlar akıyor durmazcasına

Yaslıyız şehit olan gencecik evlatlarımıza

Üzüntülüyüz peşimizi bırakmayan kara bahtımıza

Yüreğimiz dayanmıyor ağlayan anamıza, bacımıza

Önce Vatan; deyip şehit düşen kardaşlarımıza

Dostluk dolu, sevgi dolu kalplerimizi ateş yakıyor

Yaslıyız kardeş kardeşin canına kıyıyor

şehitler ölmez anam; ağlama

Yavrum üzülür, karalar bağlama

Minnacık elleriyle dokunsun mezar taşıma

Ben kokusunu alır şahadetimle yükselirim arşıma

Bir acı daha deşiyor yaramızı derinden

Van da tüten ocaklar sönmüş yer oynamış yerinden

Göz yaşları döken feryat edenler yine bizim kanımızdan

Acılarımız dinsin, ocaklarımız tütsün dileğimiz budur Allahımızdan.

şehit olan Askerlerimize ve Van Depreminde ölen insanlarımıza Canabu Allahtan rahmet dileyerek Milletimizinde başı sağ olsun diyor ve bir daha Milletimizin böyle bir acı yaşamaması temennisiyle Allaha emanet olun.

Sevgi ve saygılarımla;

            ?brahim TORU


Bu yazi toplam 5078 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari