Cezaevi!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

Bugün sizlerle Eyüp Peygamber makamı ile komşu olan şanlıurfa yarı açık ve kapalı Cezaevi hakkında sohbet etmek istiyorum.

Cezaevi’nin sözlük anlamı sizlerinde bildiği üzere ‘Hükümlülerin içinde tutuldukları yapı’ demek. Cezaevi ismini Hapishane, Mahpushane, Dam, Kodes ve Mahbes olarak ta çoğaltabilir ve de çeşitlendirebiliriz.

Cezaevi ya da Hapishane veya Kodes bildiğimiz kadar tutuklu ya da hükümlü insanların cezalarını çekmeleri için yapılmıştır. Ne yazık ki şanlıurfa Kapalı ve yarı açık cezaevine baktığımızda ise burası ceza çekmekten öte adeta ?nsan Haklarına aykırı olarak yaşamın sunulduğu bir yer haline gelmiş.

şimdi buda nereden çıktı? Diyenleriniz olabilir. Ceza evi ve ?n san Hakları demişken hemen sizlere Binden fazla insanın adeta içeride Balık istifi gibi olduğu şu bizim Cezaevini anlatayım.

Önceki gün şanlıurfa Kapalı ve yarı açık ceza evini ?nsan Hakları Kuruluna mensup 10 kişiden oluşan ?HK Komisyon üyeleri ziyaret edip sorunları, sıkıntıları yerinde gözlemleyip durumu rapor etti. Komisyona ?l Hukuk Müdürü Av. Filiz Kaya başkanlık etti. Erkek, Kadın ve çocukların bulundukları cezaevinde iki saati aşkın bir süre kalan komisyon üyeleri tespit ettikleri birden fazla sorunlarla Cezaevinden ayrıldılar.

Komisyon üyesi olan ve heyette yer alan Gazeteci dostum Nihat Çiçek ile incelemeleri ve de en önemlisi gözlemlerine ilişkin olarak uzun uzadıya konuştum.

Gazeteci dostum Çiçek, Cezaevinde var olan durumun ?nsan Haklarına çok tezatlıklar oluşturduğuna dikkat çekerek, içeride;

B?R. Yatak

?K?. Isınma

ÜÇ. Yemek

DÖRT. Vizite

Gibi konularda sorunların var olduğunun altını çizdi. Cezaevi yönetiminden, askerden, gardiyan ve diğer görevlilerden yana tutuklu ve hükümlülerin sıkıntılı olmadığının altını da çizen Çiçek, ’16 yatağın bulunduğu bir koğuşta aşırı yoğunluk yüzünden ne yazık ki 39 kişi kalmakta. Birçok insan ya vardiyalı ya da yerlerde uyumakta’ diyerek Cezaevinin bana göre bugün içinde bulunduğu ortamın fiziki yapısını adeta çiziyordu.

Çocuk koğuşlarında hükümlü çocukların topluma faydalı olmak adına eğitici işlerde bulunmak istediklerini de sözlerine ekleyen ?HK Komisyon üyesi Nihat Çiçek, gözlemlerine ilişkin raporu yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını da belirtiyor ve ‘Cezaevi ceza çekme yeri olmalı. Fiziki yapısının yetersizliği ile insanlar için işkence olmamalı’ diyerek sözlerini tamamlıyor.

Bugün kapasitesinden 4 daha fazla sayıda yani Binden fazla insanın tutuklu ya da hükümlü olduğu, bir yatakta iki, yerlerde ya da vardiya usulü insanların yatmak zorunda kaldığı Cezaevinin fiziki yapısının yetersiz olduğu bir gerçek. Zamanında elli bin insanın yaşam sürdüğü bir kentte göre uyarlanan Cezaevimiz ne yazık ki bugün il merkezi nüfusunun 600 bine merdiven dayadığı ilimizde her yönüyle yetersizdir.

Duyumlarımıza göre Mardin yolu üzerinde 18 dönümlük bir alan üzerine içerisinde her türlü sosyal ve kültürel aktivitelerin bile rahatlıkla yapılabileceği, insanların gerçekten cezalarını çekebilecekleri fakat toplumdan uzaklaşmayacakları yeni bir Cezaevinin yapılması hedeflenmekte. Başta Bakan Çelik olmak üzere siyasiler ile Vilayet ve Başsavcılık bir an önce omuz omuza vermeli ve bu projeyi gerçekleştirmeliler.

?çinde siyasi başta olmak üzere her nevi suçtan tutuklu ve hükümlü insanların bulunduğu şanlıurfa Kapalı cezaevinde var olan huzurun inşasına emeği geçen başta Cumhuriyet Başsavcımız olmak üzere Cezaevi savcısı ile Cezaevi müdürü ve diğer tüm görevlilere de insanlık adına teşekkür ediyorum. Temennim cezaevi şartlarının yani ön plana çıkan ısınma, vizite, yemek ve yatma gibi sorunların da bir an çözüme kavuşması adına adımlarında atılması ve attırılmasıdır.

Yeniden buluşabilmek umudu ile..


Bu yazi toplam 2918 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163