SON DAKİKA

Kanal Urfa

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar
Bu haber 23 Mayıs 2019 - 15:08 'de eklendi

76 üniversiteden 206 üniversiteye çıktık. 81 ilimizin 81 vilayetinde de şu an üniversitemiz var. Artık Iğdırlı da, Karslı da, Hakkarili de aynı şartlar da okuyabiliyor. Niye? Eğer ilme sahipseniz eğer ilme sevdalıysanız ilmin önünü açacaksınız. Biz bunu yaptık.

Bir yandan da eski dönemin bakiyesi bağnazlıklarla kendi kültürü ve medeniyeti çağdaşlık zanneden sömürgecilerle mücadele ettik. Ülkemizde tarih, ültür, sanat, edebiyat başta olmak üzere sosyal bilimler alanları yeniden cazibe kaznamışsa işte bu çabalar sayesindedir.

Şu anda Türkiye’de bir büyük kütüphaneye sahip değildik. Ama şimdi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 5 milyon ciltlik bir kütüphaneyi yaptık ve dijital ortamda da bunlar kayda girecek şekilde. Aynı şekilde İstanbul’da eski rami kışlasını da 6 milyon ciltlik bir kütüphane olarak yapıyoruz.

Medeniyet inşa etmek her topluma nasip olmaz. Biz bu konuda şanslı bir milletiz. Her şeyden önce dinimiz olan İslamın çok zengin bir ilmi var. Geniş bir coğrafyada süren bu çalışmaların kıymetini, ilim erbebabımızın çalışmalarıyla adeta yeniden keşfediyoruz. Medeniyet geçmişimiz 5-6 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Bugün dünyanın birçok yerinde Müslüman bilim insanlarının çalışmalarını gururla takip ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde ülkemizi tüm bilim insanları için çok daha güzel bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Ateşin yeniden harlanmaya başladığı anlamına geliyor.

Atomu parçalayarak insanlar için en ucuz enerji kaynağını üreten de insanları toplu şekilde katleden de aynı bilim ve teknoloji değil mi? Öyleyse biz bilim ve teknolojiyi sadece insanlığın hayrına kullanacağız. Bıçak, katilin elinde insanı öldürür; neşter, doktorun elinde hayat kurtarır. Fark bu. Bunun için önce dengeyi sağlamak gerekiyor.

Türkiye olarak savunma sanayine verdiğimiz önemin gerisinde işte bu anlayış vardır. Biz, milletimiz ve mensubu olduğumu ümmet ve tüm insanlık için barış huzur güven refah adalet esnelik dolu bir gelecek inşa etmeyi planlıyoruz. Fuat Sezgin Hocamız bize böyle bir gelecek için neler yapmamız gerektiğinin ip uçlarını veriyor. Gençlere sesleniyorum, Gülhane Parkı’na gidin, müzeyi gezin.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com