SON DAKİKA

Kanal Urfa

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli mesajlar
Bu haber 22 Mayıs 2019 - 14:31 'de eklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı Kura Töreni’nde konuşuyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

Adaletin olmadığı bir devlet temelsiz bir bina gibi eninde sonunda yıkılıp gitmeye mahkumdur. Bugün de dünyada en çok ihtiyaç duyulan adalettir.

Bizim uluslararası tüm platformlarda dile getirdiğimiz dünya 5’ten büyüktü çağrımız var. Aslında bu adalet arayışının tezahürüdür. Dünyayı bir ülkenin iki dudağı arasına mahkum eden anlayış adil bir yapı olamaz. Şu anda Arakan’da adalet mi var, Libya’da, Filistin’de adalet mi var? Kudüs’te adalet mi var?

Bölgemizdeki katliamlardan kaçan milyonlarca insana kucak açmamızın gerisinde adalete bağlılığımız vardır. Bize her vesileyle adaletli olmayı emreden Allah’ın ipine sıkı sıkıya sarıldığımız dönemler altın çağımız olmuştur. Son 17 yılda fiziki imkanlarından insan kaynağına kadar her alanda adalet teşkialtımızı güçlendirmeye çalıştık.

Bunun için adalet saraylarını kurduk. Bundan önce merdiven altı adalet dağıltılıyordu. Adalet teşkilatımız bir dönem vesayet güçlerinin, bir dönem FETÖ ihanet çetesinin ağır saldırılarına maruz kaldı. Zihinlerini ve kalplerini ideolojilere kiralamış olanların adalet dağıtması mümkün değildir. Bu meslek sadece hakka, hukuka adanmışlığa izin verir.

Bir doktor işini kötü yaptırğında sadece kendi hastaları bundan olumsuz etkilenir. Bir mühendis işini kötü yaptığında sadece yürüttüğü proje bundan olumsuz etkilenir. Ama bir hakim ve savcı işini kötü yaptığında toplumun genel vicdanında öyle bir yara açılır ki bunun telafisi çok zordur.

Adalet öyle bir kavram ki; kimi durumda zulümle arasındaki fark bir soğan kabuğu kadar ince olur.

Bu öyle bir vazife ki en küçük bir boşvermişliği kaldırmaz. Önünüze gelen bilgilerden bir tekini bile gözden kaçırmanız, dikkatli incelememeniz gerçekten vahim sonuçlara yol açabilir.

Anayasa’nın maddesi çok açık ve net. Bırakın söz söylemeyi, ima dahi edemezsin diyor. Bunlar öyle bir duruma getirdiler ki; neredeyse küfretmedikleri kaldı. Kendi menfaatlerini besleyen, aksi takdirde çıkan kararları saymayan bu zihniyeti ben kınıyorum.

Benim partim, neredeyse anayasayı değiştirme gücüne sahip bir dönemde bile kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Tabii, neticede partimizin kapatılması ve bugünlere geldik. Biz, hiçbir zaman hakaret etmedik. Hakimleri ve savcıları çete ilan ederek hareketler savurmadık.

Bu tip kişileri politikanın yüz karası olarak değerlendiriyorum. İdeolojik saplantılarını hayata geçirme, kuru gürültüyle üste çıkma kaygısı güdenlere en büyük dersi yargının vereceğine inanıyorum.

Sizlere bu hakaretleri yapanların bir gün adalete ihtiyacı olacaktır ve önlerine de bu gelecektir. O zaman yapılan densizlikler adaletle hükmetmenize engel olmasın. Şunu unutmayalım ki; bir Selim kardeşimiz şehir olur ama arkasından da binlerce Selim Kiraz kardeşlerimiz gelir. 

Şunu da bileceğiz ki; şeriatın kestiği parmak acımaz. Şeriata yani hukuka olan bağlılığı ne derece güçlü tutarsak, geleceğimize o derece güvenle bakabiliriz.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com