Doktorsuz Sağlık Ocağı!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

Bundan bir süre önce ‘Seracettin Çom’un dikkatine’ diye bir yazı yazmıştım. Daha doğrusu bana gelen bir maili başta Genel Müdür Çom olmak üzere bu ilin Valisi, Sağlık Müdürü, Milletvekilleri ile sorumluluğu olabilecek herkesin dikkatlerine sunmuştum.

O günkü yazıda yapımı düşünülen 300 yataklı yeni çocuk hastanesinin yetersiz kalacağı, bunun yanı sıra ilimizde bir tek hastanede bulunan 20 kapasiteli morg’a dikkat çekilmiş ve ilçelerdeki hastanelerde kan ünitelerinin yanı sıra tomografi cihazı yokluklarına da dikkat çekilmiş ve ilgililerden duyarlılık istenmişti.

Maşallah! Yazıya ilgililerimiz öyle duyarlılık gösterdiler ki, gözlerim yaşardı! Duygulandım! Mutlu oldum!

Olsun her ne kadar ilgililerimiz ilgilenmedikleri görüntüsü verseler de bu şehirde doğup, büyüyen ve yaşam süren birisi olarak Sağlık ve Eğitim ilk sırada olmak üzere Allahın izni ile de her platformda sorunları gündeme getirecek ve sorumsuzların dikkatini çekmeye devam edeceğim. Ta ki sorun giderilinceye kadar.

Bugünkü Doktorsuz Sağlık Ocağı yazım da buna bir örnek.

Dönemin Valisi Sağlık Ocağı ve Okul diye tir tir titrediği bir dönemde, ?l Sağlık Müdürlüğü soluğu şanlıurfa Ticaret Borsasında aldı.

Borsa yetkililerine, ‘aman ne olur şu yukarı Sanayi’de Sağlık Ocağımız yok. Orada şu kadar insan var. Ne olur buraya bir Sağlık Ocağı yapın’ diye diretip durdu…

Ortada bir sorun, insan yaşamı ve buna paralel sağlık sorunu vardı. Ticaret Borsası yönetimi bir araya geldi ve istenilen yere harikulade bir Sağlık Ocağı yapılması için ‘Tamam’ dediler.

Bir yıldan kısa sürede Yukarı sanayi bölgesine istenilen hem de üç katlı sağlık Ocağı 400 bin TL gibi bir paraya yaptırıldı… Sağlık Ocağı il Sağlık Müdürlüğüne ‘Hayırlı olsun’ temennileri ile de teslim edildi. (Ticaret Borasına duyarlılıklarından dolayı teşekkür ederim)

Ama oda ne?

400 bin liraya mal olan Sağlık Ocağı şimdi doktor ve hemşiresizlik yüzünden kapısı kapalı. Önünde ise sadece 112 Acil Servis’e bağlı bir ambulans ve içinde bir sürücü ile hemşire var.

Ben Sağlık il Müdürlüğüne şimdi soruyorum.

El insaf. Bu binaya mademki ihtiyacın yoktu neden yapılmasını istedin. Madem aile hekimliğine geçildi bahanesi ile doktor veremeyecektin o zaman bunu bilmiyor muydunuz? 400 bin TL’ye bu bina yerine tam donanımlı iki tane ambulans isteseydiniz ya? şimdi burası ne olacak? Burasını nasıl ve hangi amaca hizmet noktasında değerlendireceksiniz?

Sanırım bu rezaletten Vali Celalettin Güvenç’in de haberi olmuş… Sağlık il müdürlüğünün aciz kaldığı ve kapısını doktorsuzluk yüzünden açtıramadığı bu sağlık ocağı için bakalım Vali nasıl bir proje üretecek.

Merakla bekliyoruz….

Yeniden buluşmak dileği ile…


Bu yazi toplam 2581 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163