Dünya Ne ?le Uğraşırken, Biz Ne ?le Uğraşıyoruz...
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Gelişen ve değişen dünyada insanların istekleri, teknolojinin vermiş olduğu nimetlerle gün geçtikçe çoğalıyor. Teknoloji geliştikçe hayaller de gerçek oluyor. Tahmin etmediğimiz bir süreçten geçiyoruz.

Ortalama 2–3 günde yeni bir cep telefonu modeli, araba modelleri, bilgisayar modelleri yelpazeyi daha da geliştirebiliriz. Artık neyi takip edip, hangilerini alacağımızı şaşırıyoruz. Çünkü seçenek çoğaldı, rekabet ortamı arttı ve bunun sonucunda insanlar hayal ettikleri seylere sahip olmaya başladılar.

10 günlük yurt dışı seyahatimde Çin-Honkong ve Dubai gibi ülkeleri gezip oralardaki farklılıkları, değişimleri görme fırsatı buldum. Buralara her gidişimde değişik yönleriyle karşı karşıya kalıyorum. Yeni yeni binalar, teknolojinin en son ürünleri, modern lüks hayat, tabi bunun yanı sıra geçimini günü birlik sağlamaya çalışan insanlar.

Hongkong’ta insanlar 30–40 katlı evlerde yaşıyorlar. Evler bizim yaşadığımız evlere göre küçük. Ama yaşadıkları yer serbest ticaretin gözde mekânı olduğundan evler pahalı. Örneğin oteller 100 ile 180 dolar arasında büyük binaların bir arada olduğu, boğazın karşısında, ışıkların rengârenk dansına şahit olduğunuz kovlon ve central gibi önemli bölgelerde otellerin geceliği 100 ile 180 dolar arasında değişiyor.

Hongkong her yeriyle temiz. En son model arabaları caddelerde görmeniz mümkün. Metro sistemleri ulaşımda karayolundan daha çok tercih ediliyor. Çünkü daha hızlı.

Çin’de 25 yaş bayan, 27 yaş erkeklerin resmi evlilik yaşı. 1 çocuk yapma zorunluluğu var eğer ki birden fazla çocuğum olsun istiyorsanız devlete yüklü miktarda para vermek zorundasınız.

Çin’in güney kısmı diğer bölümlere göre daha çok gelişmiş. Yüksek binalar, yeşil alanlar genelde bu bölgede daha fazla. Öğrenciler liseye gidene kadar okullarına eşofmanla gidiyor. Her bir Çinlinin altında bir bisiklet. Çok çalışkan bir millet bir dakika boş durmuyorlar. Genelde su ürünlerini ve pilavı tercih ediyorlar.

Türkler kadar Çinlilerde bayrak milliyetçiliğine, örf ve adetlerine düşkün bir toplum. 3 beyazı sevmezler. Bunlar unlu mamuller, tuz ve şeker…

Sabah ve akşam gün doğarken ve gün batarken parklarda çoğunluğu yaşlı insanlardan oluşan Çinlileri spor yaparken görebilirsiniz. Çinlilerin en önemli özelliklerinden biri ise "az konuşmaları çok iş yapmaları." Bunun da karşılığını alıyorlar. Çin şu anda dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip bunun sonucunda gelişme ve büyüme son süratle ilerliyor. Düşünün Çin’in yılda 2 defa yaptığı uluslar arası fuar, dünyanın en büyük fuarları arasındadır. Her bir fuar sonunda yapılan anlaşmalar milyon dolarlarla ifade edilir.

Çin 2020–2025 yılları arasında dünyada daha da söz sahibi olabilecek güce erişme noktasındadır. ?nsanın vay be! Demesi geliyor içinden.

Dubai, petrol, turizm ve ticaret merkezlerinden biridir. Yerli üretim çok fazla yoktur Dubai’de. Dünyada Hongkong, Singapur ve Dubai serbest piyasanın hüküm sürdüğü yerlerden olup önemli ticaret merkezlerine sahiptir. Dubai son dönemlerde ağırlığı turizme veriyor. Son 5- 10 yılda bu alanda yaptığı ilerleme ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. şu anda Arap ülkelerinin yıldızı olarak görünüyor. Çok lüks ve modern binaları, dünyanın yedi yıldızlı oteli ve yakın bir tarihte açılan dünyanın en yüksek binası. Dünyada turizm alanında en iyi olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor Dubai. Turizmde büyük hareketlilik yaşayan Dubai’de ticaret ise düşüş yaşıyor. Sebebi ise ülke içinde üretimin olmaması ve bu konuda tercihlerin Çin’den yana kullanılması.

Sosyal hayatından bahsedecek olursak; caddelerde her türden insanı bulmanız mümkün. Asyalısından tutun Avrupalısına, Afrikalısına kadar her milletten insan Dubai’de mevcut. ?nsan mozaiğini içinde barındırıyor Dubai.

Tabi bu kadar zenginliğin içerinde son model arabalar olmazsa olmazlardan. Hummer, Porsche, Ferrari her an görmeniz mümkün.

Dünyada bunlar yaşanırken tabi ki Türkiye’de bu gelişmeler karşısında kayıtsız kalmıyor. Teknolojinin geliştiği bu zamanda en iyiler arasında yerini almaya çalışıyor.

Diğer yerlerde görmediğim fakat biz de gördüğüm bir eksiklik var o da “benliğin var olduğu bizliğin ise olmadığı” bunun yanı sıra önemli şeylere zaman ayırmamayı, boş işlerle uğraşmayı, birbirimize laf atmayı seviyoruz. Baştaki siyasi partilerden tutun devletin en büyüklerine, vatandaş olarak kendi aramızda bile tartışmayı, konuşarak anlaşmaya yeğliyoruz.

Oysaki tartışmamı istiyorsunuz gelin tartışalım ama boş yere değil, yeni yeni projeler üzerinde stratejiler üzerinde tartışalım nasıl büyürüz nasıl gelişiriz onun için tartışalım. Dünyada nasıl söz sahibi oluruz, nasıl diğer devletlerle yarışır hale geliriz onun için tartışalım.

Ayrıca bilim adamlarımıza, yetenekli insanlara imkânlar verelim, onların önlerinde köstek değil arkalarında destek olalım.

Tabi bunları yaparken ilk olarak birbirimize güvenelim istişare edelim ve ortak aklı bulmaya çalışalım.  Bırakalım kahvelerde vakit geçirmeyi, zamanı bozuk para gibi harcamayı. “bugün ben en iyi ne yapabilirim” demek için kafa yoralım. ?nanın diğer ülkelerin seviyesine ulaşmak çok zor değil. Biz çalışalım iyi şeyler için kafa yoralım.

Hadi kolay gelsin…


Bu yazi toplam 2384 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163