Eğitimde Teknoloji
AZİZ KOYUNCU
AA
12-12-2015

Öncelikle ülkemiz ve dünyada  internet ve bilgisayar  kullanma oranlarını verdikten sonra okullar aracılığı ile bu açığı nasıl kapatabileceği ile alakalı düşüncelerimi aşağıda sizlerle paylaşacağım. 


2014 yılında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan araştırmaya gore: 


İnternet kullanan bireylerin oranı


Bilgisayar ve internet kullanım oranları 16-74 yaş grubundaki bireylerde sırasıyla %53,5 ve %53,8 oldu. Bilgisayar ve internet kullanım oranları, 2013 yılında %49,9 ve %48,9’du. Ülkemizde bilgisayar ve İnternet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu 16-24’tür. 


Düzenli internet kullanıcısı


İnterneti 2014 yılının ilk üç ayında hemen her gün veya haftada en az bir defa kullanan 16-74 yaş grubu düzenli internet kullanıcılarının oranı %44,9 oldu. Bu oran, 2013 yılının aynı döneminde %39,5’ti. 


Bilgisayar ve internet kullanılma oranları  avrupa ülkelerinin salt çoğunluğunda en az %80 civarlarına tekabül etmektedir. Almanya nüfusunun %86’lık kısmı, Norveç te ise halkın neredeyse % 100 u internet ve bilgisayar kullanmaktadır. Amerika Birleşik devletlerinde ise halkın %85’i internet ve bilgisayar kullanmaktadır. Ülkemiz internet ve bilgisayar kullanma oranına gore dünyada 90. sıralarda yer almaktadır. 


Amerika’da devlet okullarında bilgisayar ve internet kullanımı ile alakalı ciddi çalışmalar yapılmakta, ve bu alandaki açıklık okullar aracılığı ile kapatılmaya çalışılmaktadır. Gerek devlet, gerekse iş adamları ve sivil dernekler de okullara bilgisayar yardımları yapmaktadır. Mevcut durumda Amerikan okullarının bir çoğunda öğrenci başına bir bilgisayar, en kötü durumda ise 2-3 kişiye bir bilgisayar veya tablet düşmektedir. 


Türkiyede internet ve bilgisayar veya tablet kullanma oranına bakıldığında hızlı bir ilerleme görülmektedir, özellikler akilli telefonlar da araştırmalara dahil edilirse ülkemizde internet kullanma oranının çok daha yüksek olacağı kanaatindeyim. 


Okullara yapılacak bilgisayar yardımları ile öğrenci başına olmasa dahil her okulda belirli oranlarda bilgisayar laboratuvarları ve internet bağlantılarının güçlendirilmesi ile internet ve bilgisayar kullanma oranlarının ciddi bir şekilde kapatılacağına inanıyorum. 


Eğitimde önemli olan unsur öğrencinin bilgisayar ve interneti verimli kullanmasıdır ve bu da okullarda öncelikle öğretmenlerin bu konuda yeterli donanıma getirilmesi, daha sonra da okullarda öğrencilere internet uzerinden nasıl araştırma yapılması, her branştan güvenilir sitelerin listeleri, online hesap oluşturma, bilgisayar veya internettin oyun veya sosyal medya ile sinir olmadığına kadar teknik ayrıntıların öğretmenler tarafından verilebilmesi gerekmektedir. Bu gibi şeylerin bilgisayar öğretmenleri dışındakileri öğretmenler tarafından dahil verilebileceğini düşünüyorum. 


Her branştan öğretmenin bilgisayar ve internet kullanarak öğrencilere aktivite yapabileceğinin zor olmayacağı kanaatindeyim. Mesela, Türkçe ve edebiyat derslerinde öğrenciler bilgisayar uzerinden kompozisyonlarını yazıp öğretmenleri ile paylaşabilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum hakeza diğer derslerde de yapılabilecek aktiviteler ile öğrencilere sağlıklı bir bilgisayar ve internet eğitimi sağlanabilir.


Bu yazi toplam 2365 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari