Emniyet Teşkilatı
İbrahim TORU
toru63@hotmail.com
01-08-2015

?lk polis Teşkilatının Kuruluşu (10 Nisan 1845)


1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 ’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.


Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te ?stanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş


Polis Teşkilatı 1879, 1881, 1886, 1898 ve 1907 yıllarında yapılan düzenlemelerle sürekli gelişmiş ve genişlemiştir.


Polis görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizamnamelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.


 


Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.


Bunlar polislerin görevidir.


Ya Biz Vatandaşların Görevi;


Çapulcuların sokak ortasında gelip paranı çarpmadan yaşamak istiyorsan, hırsızların evdeki malını, varını çalmadan evini korumak istiyorsan, çocuklarının okullarına huzurlu ve güvenli bir şekilde gidip gelmelerini arzuluyorsan, hiç yere çıkan bir sokak kavgasında canın yanmadan yaşamak istiyorsan, Bir Trafik kazasında kazazede olarak yaşamak istemiyorsan, sokaklarda çile çeken, haksızlığa karşı çıkıp hak eken, Bu vatan için gerekirse şehit olup ölen Polisine, Askerine seninde sahip çıkman, sevmen, saygı göstermen ve gerekirse bu güzelim Vatan için Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY” un  “Toprak Uğrunda Ölen varsa Vatandır” sözüne dayanarak seninde canını seve seve feda edebilmen gerekmez” mi?


Emniyet Teşkilatının Kuruluşunun 166. Yıl  dönümü  münasebetiyle ; 


Tüm polis teşkilatımıza ve Askerimize vatanın bölünmez bütünlüğünü, huzurunu, güvenimizi sağladıkları için binlerce defa teşekkür eder ve iyi ki varsınız diyorum.


EMN?YET TEşK?LATININ KURULUşUNUN 166. YIL DÖNÜMÜNÜ  KUTLAR VE BÜTÜN MENSUPLARINA MUTLULUK VE BAşARILAR D?LER?M. 


ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.


 


 


 


 


Bu yazi toplam 1494 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari