Fark Edemediğimiz Yetenekler
AZİZ KOYUNCU
AA
01-01-2016

Yüce yaratan bütün insanları farklı fiziksel özelliklerde yaratmıştır ve bu farklılık günümüz bilim adamlarınca da açıkça tasdik edilmektedir. Mesela tek yumurta ikizlerinde dahil farklı fiziksel özelliklerin olduğu gözlemlenmektedir. Biz eğitimciler ve anne-babalar bu farklılıkları avantaja çevirebiliriz. Sanırım sizlere çocuklarınızın belirgin yeteneklerini sayın diye bir soru sorarsak mutlaka birkaç şey sayacağınızı düşünüyorum.  Bu yetenekler; düzenli çalışma, spor, müzik, herhangi bir müzik enstrümanı kullanma becerisi, teknolojiyi kullanma/ tamir etme, resim, ticaret, mizah, yardımseverlik, ve güçlü insan ilişkileri ve daha sayamayacağımız farklı yetenekleri sayacağınızdan şüphem yok. 


Çocuklarda bunlara benzer belirgin yeteneklerin geliştirilmesi velilere, öğretmen ve idarecilere yakından ilgilidir. Bazen çocuğunuzun evde sıklıkla gösterdiği yetenekleri öğretmen veya idareciler göremeyebilir bundan dolayı okul-aile iletişiminin güçlü olması gerekir ki bu koordinasyon ile yetenekler avantaja çevrilebilinsin. 


Ken Robinson, ingilterenin yetiştirdiği ve şuan dünyada sayili pedagogları arasında yer alan bir eğitimci. Onun kitap ve söyleyişlerinden anlattığı çok önemli yaşanmış bir örneği sizinle paylaşmak istiyorum. Amerikanin Illinois eyaletinde henüz alti yaşında iken iki eli üzerinde ayakla yürüyecek kadar yeteneği Bart’in on yaşından iken okulunun beden eğitimi öğretmeni ile yapılan toplantı sonunda annesi Bart’ i Shikago şehrindeki bir jimnastik salonuna yazdırır. Kisa bir surede birçok alanda gelişen Bart takla, uzun atlama, barfiks gibi dallarda Amerika birincilikleri ve dünya çapında çeşitli turnuvalarda madalya alir. Bark’in annesi o henüz 6 yasında iken iki eli üzerinde yürümeye başladığında ‘’yapma bir yerini kıracaksın ya da bu gibi şeyleri bırak da ödevini yap!’’ deyip bu yeteneği sönümleyebilir ya da okuldakilerle irtibata geçmeden Bark i normal olan eğitime devam ettirebilirdi. 


Bizim de Amerikalı Bark tan farklı nev-i şahsına münhasır çok örneklerimiz muhakkak vardır ama hayatin içine karışıp belirgin alanlarda yeteneğe sahip olup o alanlarda mesleğini icra etmeyen çok insanimiz var, halbuki Allah’in ekstradan verdiği yetenekleri çok caba harcamadan geliştirebilir ve toplum olarak bu yeteneklerden daha çok faydalanılabilir. 


Acaba bizler, çocuklarımızın sahip olduğu bu gibi ekstra yetenekleri sönümlüyor veya görmemezikten mi geliyoruz? Bu tarz şeyleri bir kez daha düşünüp , çocuklarınızı yakından izlemenizi tavsiye ediyorum.


Bu yazi toplam 1065 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari