Geleceğe Güven
İbrahim TORU
toru63@hotmail.com
01-08-2015

 “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.”


Sevgili Atamızın tarih sayfalarına yazılmış bu sözleri ile öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal ve bu mesleğin mekanizması olan öğretmenlerin saygıya değer, övünmeye layık ve geleceğin zeminini hazırlayan kişiler olduğunu göstermiştir.


      Her okumuş ve aydın kişinin üzerinde öğretmenlerin muhakkak emeği olmuştur. Her başarı gösteren insanın temelinde öğretmenin payı vardır. Dürüst yetiştirilmenin çalışkan olmanın Vatan ve Millet sevgisini kazanmanın bir baba veya annenin ferde aşılamasından ziyade öğretmenin başarılı uygulaması ile gerçekleşir. Öğretmen bir ağaca hayat veren su gibidir. Susuz hayat olmadığı gibi ilimsiz ve irfansız yaşamın anlamı olmaz, ilim ve irfan sahipleri de öğretmenlerdir.


    Öğretmenler tarihimizi yaşatan ve nesilden nesile taşıyan uzağı  yakınlaştıran karanlıktan aydınlığa köprü kuran ve bu köprünün devamlılığını bilgi ve eğitici kabiliyetiyle sürdüren ve sonsuzlaştırandır. Atalarımız "beşikten mezara kadar ilim öğreniniz" nasihatini bizlere vermişler, bizimde bu nasihate uymamız ve gerçekleştirmemiz için başarımıza, sevincimize ve üzüntümüze ortak olan ilim ve irfan sahibi öğretmenlerimize dört elle sarılmamız ve çizdikleri yoldan başarıya doğru ilerlemek için çalışmak ve sadakatle öğretmenlerimize bağlanmamız gerekir.


    Eğer biz bunları uygularsak başarı abidesini kurar ve öğretmenlerimizede övülmeye layik kişiler hakkını korumuş ve kanıtlamış oluruz. “Bana bir harf öğretenin kır yıl kölesi olurum.” Duygusuyla ilk öğretmen gibi bütün öğretmenlerimiz kalbimize altın harflerle yazılmalı ve sonsuza kadar onlara olan saygımız ve sevgimiz devam etmelidir.


 


Bu yazi toplam 1587 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari