Gösteriş Merakı!
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Her memleketin kendine has yapısı vardır.

Güneydoğu Anadolu bölgesi’nde ve de en çok Urfa yöresinde bulunan bazen iyi bazen de kötü sonuçlar doğuran bir âdetimizdir gösteriş.

Urfa’mız insanı gösteriş meraklısıdır. Düğünlere gidersiniz özellikle de davullu düğünlerde başta oynayan ve tanınan bir kişi halayda oynuyorsa adamın başının üstünde dolarlar, liralar öylesine saçılır ki kazananlar bir tek davulcu olur. Bunun üzerine gelin ve damat sahneye çağrılır. Paralar üzerlerine saçılır bu da hareketliliğin başladığı hareketlerdir. Birde solist ve sahnedeki arkadaş sahneye damadın kardeşi, arkadaşları tanıdıklarını oyuna davet eder para toplamak için bizde de ayıptır biri para atar diğeri atmazsa kızılır ama düşünülmez atılan paralar kime gidiyor diye gelin ve damada mı? Hayır, hepsi davulculara gidiyor. Sizce bu iş yanlış değil mi? Paraları havaya atacağımıza gelin ve damada takmamız daha doğru olmaz mı?

Bazı meşhur kişiler de bununla övünç duyarlar. Bugün şov gecesi gibi paralar havaya atılır ondan sonra Türkiye medyasında yerini alır “Türkiye’de kriz çok ama Urfa’da kriz yok, filan aşiretin düğünü böyle olur; filan ailenin düğününde dolarlar havada uçuştu, Davulcular parayı çantayla taşıdılar” derler.

Sizce yanlış değil mi bu? Tamam, belli bir noktaya kadar yapılabilir ama fazlası tahrik ve huzursuzluk yaratır. Onca fakir varken bu paralardan fakirlere verilse geçtik fakirleri dağıtılan paralar gelin ve damada verilse daha güzel olmaz mı?

Size şahit olduğum bir olayı paylaşmak istiyorum. Bir zamanlar bir köy düğününe gitmiştim. Silahlar sıkılmaya başlandı. Maddi durumu hiç iyi olmayan biri yakınımdaki birinden bana birkaç kurşun borca verir misin diye sordu. Sonradan öğrendim ki adamın sevmediği bir kişi 10 kurşun atmış ben nasıl ondan az atarım diye hayıflanmış ve kendisi de onun altında kalmayarak daha fazla atmak istemiş.

şimdi size soruyorum, kurşun sıkmak, havaya daha fazla ateş etmenin neresi rekabet ve de şeref. O havaya atılan kurşun paralarıyla eğitime katkı sağlansa, okullar kurulsa çocuklarımız bilinçlense.Ya da bu kadar fakir fukara varken onların bir ihtiyacı giderilse daha iyi olmaz mı?

Yani ben istiyorum ki bu şaşalı, gösterişli düğünlerden kaçınalım. Yanlış anlaşılmasın bunlar bizim örf ve adetlerimiz olabilir ama abartı olanı hem israf hem de gösteriştir.

Sizden ricam lütfen, sırf desinler diye yaşamayalım. ?dealist bir çerçeveden gerçekleri görmeye çalışalım.

Unutmayalım ki Urfa’mızın en büyük hastalıklarından başında reklâm yapmak, övünmek ve benlik duygusunu ön plana çıkarmak geliyor.

Herkese saygı ve selamlarımı iletirken, yüce Mevla’mdan bizleri topluma faydalı ve yararlı olan insanlar zümresinden eylemesini diliyorum.


Bu yazi toplam 2832 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163