GÖSTERMELİK HAYAT
İbrahim TORU
toru63@hotmail.com
01-01-2016

 


Günlük yaşantımıza öyle bir yerleşmiş ki göstermelik hayat neyin gerçek neyin göstermelik olduğunu anlamakta zorlanıyoruz.


Artık;  kim iyi, kim kötü, kim fakir, kim zengin, kim dindar, kim riyakâr, kim halkın hizmetçisi, kim halkı sömürüyor, kim yardım sever, kim üç kâğıtçı, kim dilenci, kim dilenmez dilenci, kim Vatansever, kim ihanet içersinde, kim haktan yana, kim batıldan yana, kim adam gibi adam, kim o kalıba girmiş bir adam,


Sırtını sıvazlayan mı, seni hep pof poflayan mı, her şeyine methiye düzüp seni olmadığın kadar göstermeye çalışan mı yoksa seni olduğun gibi gören yanlışında seni uyaran, nefsinin kabardığı zamanlarda seni frenleyen mi, acaba bunları yapanların hangisi iyi hangisi kötü. ?


Alın teri dökmeden, kendini hiç yormadan, başkasının sırtından geçinmeyi ve hiç burnu terlemeden bu Dünyada asalak olarak yaşamayı tercih eden mi yoksa gücünün yettiği kadar kendisinin ve bakmakla mükellef olduğu çoluk çocuğunun nafakasını sağlamaya çalışan ve sağlayamadığı zamanlarda da gururunu çiğnetmeyip, hiç kimseye el açmayan ve bunun karşılığı olarakta aç kalmayı göze alan mı, sizce bunların hangisi dilenci hangisi değildir?


Menfaati için anında kulvar değiştirenler solcuyken sağcı olanlar laikken milliyetçi, muhafazakar olanlar, göstermelik takkeli ve takunyalı olanlar ve bunun yanında; ibadetin sadece Allah rızası için olduğunu ve gösterişten uzak ibadetini yapmaya çalışan ve kimsenin beğenisine, takdirine ihtiyaç duymadan sadece Yaradan’ı düşünerek hayatını, yaşantısını idame edip Hak yolda yürümeye çalışanlar, sizce hangisi dindar hangisi riyakar?


Sade Vatandaşken halka hizmet etmek için bazı makamlara talip olanlar ve bu yoldayken küçükle küçük, büyükle büyük, fakirle fakir, zenginle zengin ve vaatlerinde hizmetçi olmayı, Vatansever olmayı, gecesini gündüzüne katıp bu yolda yürüyeceklerini söyleyenler, makam koltuğuna oturduktan sonra, ulaşılmaz olanlar, bütün Vatandaşlara değil sadece yandaşlarına, fakirleri tanımayıp sadece belli bir kitleye hizmet edenler, Devletin parasıyla ve imkânlarıyla vatandaşa ahkâm kesenler, sizce kim hizmetçi, kim sömürücü?


Bir zengin vardır fakire yardım ederken karşısındakinin insanlığını, gururunu incitmeden Dini ve insani görevini yapar. Kimisi de sırf gösteriş olsun, reklam olsun veya desinler havasına kapılarak karşısındakinin gururunu insanlığını çiğneyerek yardımını yapar, sizce hangisi yardımsever , hangisi benlik sever ?


Vatan, Millet ve Bayrak bir Ülkenin kutsalıdır. Bunları korumak ve yaşatmak hepimizin görevidir. Bu duygularla canlarını, gözlerini kırpmadan feda edenler var. Bunun yanında bu kutsalları bölmek isteyenler, zalimlere taşeronluk yaparak bu Ülkede göz yaşı akıtanlar Atasının emaneti olan Ülkeyi bölmek, kardeşim diyen insanları öldürmek ve şehitlerin kanından rengini almış ay yıldızlı Bayrağa diklenenler vardır. Sizce kim Vatansever, kim ihanet içersindedir ?


Bu gibi sıfatlarla günlük yaşantımızın her saniyesinde her anında yaşıyor, duyuyor ve karşı karşıya geliyoruz bazen susuyor, bazen haykırıyor bazen de boyun eğiyoruz.


Yani kral çıplak olduğu halde kral çıplaktır diyemiyoruz. Bu ölümlü ve günleri sayılı Dünyada çalana hırsızsın, fırıldak olana üç kağıtçısın, duygu sömürüsü yapana yalancısın, yakınını bırakıp uzağındakilere reklam amacıyla el uzatanlara riyakarsın ve Atasını unutup yalakalara omuz verenlere vefasızsın, ve ihanet içersinde olanlara da hainsin  diyebilmeliyiz. Bunları dersek karşımızdakilerde kendilerini toparlar ve belki ayılırlar en önemlisi belki ölümü hatırlar ve göstermelik hayattan gerçek hayata geçeriz.


Hiç olmazsa biz bu yalan Dünyadan Hak Dünyaya göç ederken başı dik ve adam gibi adam olarak göç ederiz.


ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN


SEVGİ VE SAYGILARIMLA


 


 


 


 


Bu yazi toplam 15167 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari