Güçlü Haklımıdır?
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Dünyanın ve milletlerin beğenmediği fakat kabullendiği bir durumdur. Güçlü daima kendini haklı görür. Maalesef bu, dünya görüşünde de istenilmese dahi kabullenilen bir görüştür. Bizim bölgemizde en çok rastlanan durumlardan biridir.

Örneğin, ?srail küçük bir ülke olmasına rağmen komşuları ve dünya ülkeleri tarafından kabullenilen bir güce sahip, hatta bu gücü işkencede, olayda kullanmasına rağmen elindeki güçten dolayı kimse ses çıkaramıyor.

Diğer yandan Amerika’ya bakalım. Dünyanın dört bir tarafına kafanızı çevirdiğinizde Amerika’yı görürsünüz. Dünyanın jandarmalığını yapıyor sanki. Herkes Amerika’nın farklı düşündüğünü, adil olmadığını biliyor ama güçlü haklıdır mantığıyla kimse haksız olduğunu cesaret edip söyleyemiyor.

Bizim bölgemizde de bu düşünce kabul görüyor. Kim güçlü ise haklı da o olacakmış gibi düşünülüyor. Herkes güçlü olmak ister ama güçlü olup ta adil olmak ayıp meziyettir.  Yaygın feodal yapının içerisindeyseniz ve güçlü olduğunuzu ispatlamak için etrafa saldırmaya başlayıp insanların dikkatlerini üzerinize çekmek istiyorsunuz. Bu defa da güçlü en güçlü be n olayım derken zulme başlıyorsunuz. Maddi yönden güçlülüğün yanında şanlıurfa’mızda konuşulan bir diğer konu ise hangi aşirettensin?

Büyük ve güçlü bir aşirete mensup isen hürmet görürsün. Etrafa verdiğiniz zarar ve zulümden dolayı saygınlık kazanırsınız ve birçok dostunuz olur. Ama maddi yönden zayıf ve arkanız kuvvetli değilse yani aşirete mensup değilseniz kendi halinizdeyseniz, güçlü bir insanla sorun yaşamanız halinde zulme ve ezilmeye uğramaya hazır olun demektir.

şanlıurfalıların birçoğunda bu var. Yeni, güzel bir fikriniz var. Urfa’da yaşamak ve çevreye güzellikler vermek istiyorsunuz, yanınıza çok sayıda arkadaşınız geliyor ve o cümleyi söylüyor. “Kardeş burası URFA”.

Size soruyorum Urfa’mız neden gelişmiyor? Hata nerede? Yanıtı basit. Hata bizde. Çünkü burada yaşayanlar bizleriz. Biz kendi kendimiz olarak iyi ve kötüleri ayırt etmedikçe haklı ve haksızlığa karşı direnmedikçe, ileriyi görmedikçe gelişmemiz olmaz. Artık “Güçlü haklıdır”, Kardeş burası Urfa, Sen beni tanimısan” gibi fikirleri bir tarafa bırakalım. Belki başlarda bu düşüncelerden vazgeçmek zor olacak ama direnelim, hakka ve hukuka sığınalım. Güçlü haklıdır diyen kişilerden değil, güçlü ama adildir denilen kişilerden olalım. Hepimiz güçlü olmak için çalışırız ama bu gücü zalimlik ve zulmün emrine vermeyelim.

Ben filan filanım demeyelim. ?nsanlara korkutucu güçlülüğümüzü değil, vicdan sahibi ve merhametli yönümüzü gösterelim.

?yilik eden olalım, kötülük eden değil. ?nsanlar karşısındaki kişiyi güçlü ve adil olduğunu bilsin ve bu yönüyle o kişiye saygı duysun.

Unutmayınız ki zalimlik için kurulan güçlülükler yıkılmaya mahkumdur!

Yeni yılınızı kutlar, 2010 yılında huzurlu, mutlu ve güzel günler görmeyi temenni ederim.


Bu yazi toplam 2195 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163