İyi Bayramlar
Özlem Çelik

07-07-2016

Bugün Arife Günü kalabalık ailelerde tatlı telaş son eksik ne varsa yetiştirme telaşı devam ediyor. 


Bayram uzağı yakın, acıyı tatlı, hüsnü sevinçe, küsü barışa çeviren muhteşem geleneklerimizdir. 

Gelenek ve görenekleri olan toplum her daim varolmaya devam eder. Toplum olarak zengin bir arşive sahibiz. 

Büyük Şehirlerde biraz farklılaşmaya bayramı, artık tatil gözü ile bakmaya başladık. Kaçalım gelen giden olmasın küçük sebeplerden biridir. Büyük şehir yoruyor. İş telaşı, geçim derdi tatillerde insan biraz dinlenme fırsatı bulunuyor.  

Şeker Bayramı bayramların en tatlısı, en güzelidir. Çocukken tüm arkadaşlarımla bayram öncesi toplantılar yapardık. Ve genellikle buna başkanlık ben yapardım. Aileler iki tip şekerlemeler alırlardı. Çocuklara ve gelen misafirlere diye ayrılırdı. Eğer kapıya gelen çocuklardan tanıdık ise iyi şekerler ortaya çıkardı. Çünkü ikramda bir prestij olarak görünür. Biz Türkler'de misafir odası , misafir tabağı , bardağı ev halkın bile kullanması yasaktır. Misafirlerde ve bayramlarda ortaya çıkardı.  İkramlarda aynı şekilde en iyisi, en güzeli misafirlere sunulur. Yoksa konu komşu ne der güzel bir sebep oluyor. 

Çocukken bunu öğrenmiştim. Ben nereye gitsem çikolata alırdım. Hatta umduğum gibi olmazsa şeker almadığım bile olurdu. Aileye karakter attığım çok olmuştur . 

Arkadaşlarla grup olurduk. Aramızda küçük kardeşleri olanlarda vardı. Abla olduğum için kardeşimin  sorumluluğu bende idi. Kardeşi olanlarla aynı grupta olmazdık. Küçük çocuk ciddi engeldir. Merdivende yorulur, kucağıma almak zorunda kalırsın, topladığın şekerleri yemek isterdi. Bir kere toplanan şeker ve çikolatalar sayılmadan yenmezdi.Gelde bunu küçük  kardeşe anlat. Çünkü tüm poşettekiler toplanıp , sayım yapılacak.  

Bir kaç gruba ayrılırdık. Gruptan kopmadan , plan proğram içersinde gezilirdi. Aralarda mutlaka kim neler vermiş, cömert kişiler tesbit edilirdi.  Onlar hafızaya alınıp Bayram'ın son günü tekrar ziyaret edilirdi. 

Ailece gittiğimiz yerde bayram harçlığı verenler en popüler olan komşularımızdı. Genellikle Baba'mın arkadaşları hep cömertti.  Çünkü babamda arkadaşlarının çocuklarına güzel bayram harçlığı verirdi. 

Bayram sonu bunlar tüm arkadaşlarımız toplanır, şeker poşetleri ve harçlıklar dökülürdü. 

Şeker toplama yaşı ve bunun emekliye ayrılma zamanı vardır. Çünkü büyüyünce şeker toplamak çocukça gelir. Her ne kadar aklım şekerlemede kalsada büyüdüğüm aklıma gelirdi. 

Çocuklara bayram harçlığı, ve çikolata ikram edelim. Bunları yaparken cömert olalım. Çocukların en sevdiği bayram Şeker Bayramıdır. Ramazan Bayramınız Ülkeme ve Bizlere Sağlık Huzur ve Sevgi getirsin. 

Ağzımız tatlansın, soframız bereketlensin, sevdiklerimizle şeker tadında Ramazan Bayramımız Kutlu  Olsun.


Bu yazi toplam 3668 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari