Joker ve Ehliyet!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

 

Geride bıraktığımız hafta sonunda birçok sınav vardı. Kimileri bir yüksek okulu tamamlayabilmek, kimileri kıdemlerini yükseltip bir üst makama oturabilmek, kimileri de ehliyet sahibi olabilmek için kıyasıya mücadele verip durdular.

Ben bugün sizlerle her defasında yazılı sınavlarda JOKER’lerin kullanıldığı ve sadece ‘kalk ve dur’ ile yetinen ve ehliyet sahibi olanlar ile ilgili olarak sohbet etmek istiyorum.

Ben aslında yazılı sınavdan çok direksiyon sınavı üzerinde bugün durmak istiyorum. Malumunuz olduğu üzere her yazılı sınavında para karşılığı sahte evraklarla sınava giren JOKER olayını biliyorsunuz.

?şte son sınavlarda da yine değişik adreslerde olmak üzere toplam 43 kişi gözaltına alındı. Alındı ne oldu?

Yasalar ortada.

Bu işi yapanlar aramızda ve en önemlisi de bu işe çanak tutun Sürücü kursları aslanlar gibi harıl harıl çalışmalarına devam ediyorlar.

Ben JOKER olayına karşıyım. Ama JOKER olayına karşı hassasiyetini ortaya koyan zihniyet neden en önemlisi olan D?REKS?YON sınavında işi hafife alıyor.

Son zamanlarda meydana gelen trafik kazalarına lütfen bakalım.

Araştıralım!

Gözlemleyip sonuca bakalım.

Hepsinin ortak özelliği acemilik olduğu karşımıza çıkacaktır.

Ehliyet almak için iki kademeli sınavdan geçiyoruz. ?lki yazılı sınav. ?kincisi direksiyon. Allah aşkına sizlere soruyorum. Kaçımız yolda kalacak olsak yazılı sınavda karşımıza çıkan bilgiler doğrultusunda aracımızın arızasını giderebiliriz? Hem de sıfır ve garantili Avrupa modeller de!

Ama direksiyonda hepimiz varız.

Aracı birinci vitese takıp yerinde kaldırmakla bu iş bitmez. Aracı aday sürücüye aslanlar gibi kullandıracaksın. Araca vites değiştirip hız kazandıracak. Aniden durması gerekiyorsa duracak, yavaşlayacak ve yine yoluna devam edecek. Yokuş yukarı ve aşağı inecek. Yokuş yukarı duracak ve geriye doğru kaydırmadan devam edecek. Aracını park edecek. Sağa, sola ve doğru yol devamlarında nerede, nasıl durması gerektiğini bilecek.

Ama bizde nerede?

şahıs araca binmezden önce hatırı sayılı dayı, abi, ağa, amir, memur ya da buna benzer bilgiler kartvizitler ya da özel notlar halinde gözetmenini eline ulaştırılıyor ve ‘aman ehliyet vermemelik yapma’ uyarısı ile şahıs sınava başlıyor. Yerinde zorla kalkıyor ve anında duruyor işlem tamam…

Milli Eğitim müdürlüğündeki bu yetkili isimlere, sınavlardaki gözetmenlere sesleniyorum. Allah aşkına hak edene ehliyetini verin, ammmaaaa! Hak etmeyen eşiniz, çocuğunuz dahi olsa hayatı ile başkalarının can ve mal güvenlikleri adına sakın ola ehliyet vermeyin. Varsın size kızanlar, darılanlar olsun. Bugün olmasa da yarın sizi mutlaka anlayacaklardır.

Hafta sonu direksiyon sınavı vardı. Kaç kişi katıldı, kaç kişi sınavı geçti bilmiyorum. Fakat gelin emniyet müdürünün gözetmenliğinde sınavı geçenleri yukarıda sıraladığım ölçüde yeni bir deneme sınavına tutalım hep birlikte utanç ve acı gerçeği görelim. Ne dersiniz var mısınız?

Sağlıklı, huzurlu ve mutlu günler dileği ile…  


Bu yazi toplam 3636 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163