Kaçak sigara!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

?ki dönemdir şanlıurfa Belediye Başkanlığını yapmakta olan Bay Başkan, hedefinin şanlıurfa’yı Çağdaş bir şehir yapmak olduğunu söylemiş…

Başkan’ın bu açıklaması benim açımdan Dağ fare doğurdu misali gibi bir şey…

şimdi bu açıklama karşısında birileri ortaya çıkıp Bay Başkan’a ‘iyi tamam da şimdiye kadar ne yapıyordun?’ diye sormazlar mı?

Her geçen gün daha da garip bir şehir olmaya başladık. Keyfi ihaleler, adam kayırmacılık, keyfi muameleler, üç kişiye özel tenceresi, tavası, masa ve sandalyelerinin yanı sıra 15’e yakın çalışanı ile hokus pokuslu ihaleleler ve daha neler? Neler?

Bunlar olurken bu ilin Valisi başta olmak üzere sorumlu ve yetkililer hatta etkililer peki ne yapıyorlar dersiniz?

Yapılan tek şey var oda SESS?Z kalmak…

Son günlerde Maşallah Polis ha bire ilimizde kaçak sigara operasyonları düzenleyip duruyor.

Kime mi?

Gariban esnafa karşı tabi ki.

Gariban diyorum çünkü bunun başka bir izahı olamaza.

Balyalar halinde, tırlar, tankerler dolusu kaçak sigaralar sınırdan geçecek. Sonra bunlar elden ele dolaşacak buraya kadar yetkililer körü, sağırı oynayacaklar. Amma! ?ş rafında ya da tezgâh altında üç beş paket kaçak sigara satan esnafa gelindiğinde ise bir anda aslan kesileceksin.

Hem raftaki beş, on paket sigarayı onlarca polis eşliğinde toplayacaksın hem de esnafa ceza olarak her bir sigara paketi için 40 TL’nin üzerinde bir de para cezası uygulayacaksın. Yani 50 paket sigara karşılığında esnafın hem sigarasına el koyacak hem de 2 bin TL’nin üzerinde bir para cezası uygulayacaksın.

Oldu mu şimdi?

Peki, sen bunların karşılığında nasıl bir bedel ödüyorsun?

Kocaman bir hiç!

Gönül ister ki sınırdaki körlüklerden, sağırlıklardan ve de illere kadar paketler ulaşırken görevini yapmayanlar hakkında da yasal işlem yapılsın. Ama nerede!

Bir zamanlar Marlboro sigarasına yönelik ülkemizdeki yasak uygulama aklıma geldi. Sigara Avrupa’dan ya da Arap ülkeleri üzerinden ülkemize giriyor kimse nedense görmüyor fakat bir anda bir bakıyorsun polisler o yıllarda Pasaja baskın düzenlemiş ve sigaralara kaçak oldukları gerekçesi ile el konulmuş ve esnaf bir anda adliyelik.

şimdinin o yıllardan ne farkı var?

Polis başta olmak üzere tüm sorumlular sınırdan başlayarak görevlerini eksiksiz yerine getirseler bu böyle olur mu?

Operasyon! Operasyon! Operasyon!

Peki, sonuç ne?

Kaçak sigaralar yine revaçta yine rafta ve yine tezgah altında….

Netice ateş düştüğü yeri yakıyor sadece.

?şin başındakiler kaymaklarını hem de balla afiyet ile yiyorken, garibanlar ise ah! Vah! Çekiyor o kadar.

Çözüm adına Belediye Başkanımızın kentimizi bugüne kadar Çağdaş bir seviyeye getiremediği gibi bu tür operasyonlarla da bir yere varılamaz… Dostlar alış verişte görsün mantığından ve anlayışından kurtulmak temennisi ile…

şen ve mutlu kalınız.


Bu yazi toplam 1936 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163