Mayınlı Tarlaların Temizlenmesi
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Son günlerde sürekli gündemde olan mayınlı araziler hakkında bilen bilmeyen herkes konuşuyor. Bende naçizane kendi düşüncemi belirtmek istedim. ?çimde bir ukde kalsın istemiyorum. Devlet büyüklerimiz sen neden fikrini söylemedin diye kızmasınlar sonra.

Mayınlı arazilerin TSK veya güvenilir bir Türk şirketi tarafından temizlenmesi kanaatimce izlenecek en uygun yoldur. Tabi TSK ya da Türk şirketinin böyle teknik donanıma sahip olması gerekir. Eğer böyle bir teknik donanım yoksa ihaleye, talip olan ?srailli firma tarafından temizlenebilir. Ama onları denetleyecek belki TSK’dan beklide hükümetin atayacaği bir teknik bir heyetin gözetimi altında yapılmalıdır bu temizlik işi. Tabi yine söyleyelim bizim tercihimiz bu işi Türkiye’nin yapması. Kaldı ki Türkiye’nin böyle bir teknik donanıma sahip olduğunu biliyoruz yoksa da olmasını istiyoruz.

Peki, bu araziler temizlendikten sonra ne yapılmalıdır. Bence bu konuda yapılacak en güzel proje; sınıra yakın olan ilçelerde bulunan çiftçilere ve halka 10–20 yıllığına kiralanmasıdır. Tabi kiralama işi homojen olarak adil bir şekilde yapılmalıdır. Hatta noter huzurunda topraklara talip olan kişiler arasında yapılacak çekilişle de kiraya verilebilir. Böylece çevrede oluşması muhtemel olan düşmanlıkların önüne de geçilmiş olacaktır. Aksi taktirde zaten karışık olan bölgelerde etkin olan feodal yapının farklı amaçlar için kullanılabileceği düşünülmelidir.


Bu yazi toplam 2768 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163