MHP’den sonra CeHaPe’de!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

12 Haziran Genel seçimlerinin ardından şanlıurfa’da MHP’den sonra CHP’de de sıkıntılar artarak devam ediyor. CHP il Başkanı Vedat Melik ve il yönetimindeki isimlerin ‘bizden bu kadar’ deyip istifalarını vermesi bardağı taşıran son damla olurken, il başkanlığı koltuğundan istifa eden Melik, ‘Bu yönetim anlayışı ile başarılı olmak mümkün değil’ diyerek Genel merkez ile taşra teşkilatlarının yaşadıkları sorunu kısaca özetlemiş oldu.

MHP’nin ilimizdeki durumu ortada.

Başarısız olmalarına karşın MHP yönetimi ne istifa etti ne de Genel merkez bugüne kadar görevden aldı.

MHP’de kan değişikliği şart mı?

Bal gibi şart.

?şte bu nedenle şimdilerde şanlıurfa MHP’ye nedendir bilinmez fakat kapalı kapılar ardında bir il Başkanı aranıyor.

CHP’de ise durum MHP’ye nazaran daha farklıydı. Vedat Melik başkanlığındaki yönetim bildiğiniz üzere Genel merkez tarafından atanmışlardı. Buna karşın Melik ve yönetimdeki isimler partilerinin başarılı olması için bugüne kadar çalıştılar.

12 Haziran’da Genel merkezin belirleyici olduğu, şanlıurfa teşkilatı ve tabanın ısrarla ‘Bu isimlerle seçimde başarılı olunmaz’ demelerine karşın sanki MHP’de olduğu gibi CHP yönetiminin içinde de gizli bir iki el partilerinin seçimde başarısız olması için didinip durdu. Ve sonuç ortadaydı. CHP ve MHP’nin sıfır çektiği seçimde AKP 10, BDP’nin desteklediği iki Bağımsız aday ise Milletvekilliği ipini göğüsleyen isimler olmuşlardı.

Bu gidişat, bu anlayış ve Tavanın tabana bakışı böyle devam etmesi halinde ne yazık ki ilimizde MHP ve CHP’de seçimlere formaliteden öte gitmeyen adım atmış olacak ve partileri de tabela partisi olarak askıdaki yerlerini almış olacaklardır.

Vedat Melik, atadan, dededen ve babadan CHP’li bir isimdir. AKP’nin ‘bize gel siyasetine devam et’ tekliflerine nazik bir şekilde teşekkür etmiş bir isimdir.

Geçmişten günümüze şanlıurfa CHP’ye il teşkilatı ve Milletvekili olarak hizmetlerde bulunmuş en sıkıntılı anlarda dahi partinin maddi ve manevi yanında yer almıştır. Melik inanıyorum ki bundan sonrada CHP’de bir nefer olmayı sürdürecektir.

Melik ve arkadaşları görevlerinden istifa ettiler. CHP il Başkanlığı koltuğunu ise eski ve emekli vali Halil Nimetoğlu atandı. Bu değişimin şanlıurfa’da CHP’ye neler kazandıracağı ya da neler kaybettireceğini zamanla hep birlikte göreceğiz inşallah. Ama şunun özellikle altını çizmek isterim ki, MHP’den sonra bu mantık ve anlayış ile CHP Genel merkezinin de şanlıurfa’yı gözden çıkarttığı artık kendi tabanlarında da iyice konuşulmaktadır.

AKP’nin ezici üstünlüğü karşısında CHP ve MHP başta olmak üzere diğer tüm siyasi partiler eğer şanlıurfa’da var olmak, bayraklarını daha da yukarılara çıkartmak ve gerçekten bir tane dahi olma Milletvekilliğini istiyorlar ise yapacakları tek şey TABANIN sesine kulak vermeleridir.

Yeniden buluşmak dileği ile…


Bu yazi toplam 2416 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163