Neden Halen Aldanıyoruz?
AZİZ KOYUNCU
AA
02-02-2016

İnsanin kalp, mide, vücut ,hane (ev), mahalle, şehir, vatan, memleket, dünya ve uzayı da katarsak direkt olarak ilgilendiği birkaç daire vardır. Bu dairelerin hepsi birbiri ile bir şekilde alakadardır. Beddiuzzaman hazretleri; en önemli dairenin en küçük olan kalp dairesi olduğunu vurgulamış. Peki, bizler daha çok hangi daire(ler) ile meşgulüz? Kalp dairesini ihmal etmiş birisinin dünyayı kurtarma düşüncesine girmesi ve bu dairede dolanması ne kadar mantıklı olabilir ki!? Maddi olarak küçük fakat manen en önemli olan kalp dairesinden başlamak lazım değil mi?  


   İnsan, akli ile hadiseleri doğru okuduğu ve hadiselerden doğru dersler çıkarıp uyguladığı müddetçe diğer canlılardan ustundur. Ondan dolayı Allah’in verdiği basta akil nimeti ve sonra diğer nimetlerin farkında olup, bunların hakkini verme ile mesulüz. Bundan dolayı karar vermeden önce düşünme ve işin ehli olanlarla danışma gibi olmazsa olmazlardan vazgeçmemeliyiz. 


   Nuh aleyhisselam zamanında insanların ömürleri uzunmuş, 800 – 1000 sene yaşarlarmış. Bir kadının oğlu ölür. Kadın çok ağlar. Komşu kadınlardan biri der ki:


- Niye bu kadar ağlıyorsun, Allahü teâlânın takdiri böyleymiş.


- Elbette öyledir, ben ona ağlamıyorum.


- Ya niye ağlıyorsun?


- Yavrum fazla gün görmedi diye, annelik şefkatiyle ağlıyorum.


- Oğlun kaç yaşındaydı?


- 275 yaşındaydı.


- İyi ama sen buna ağlıyorsun da, ahir zamanda gelecek ümmet ne yapsın, ömürleri 50-60 sene olacak.


- Ciddi mi söylüyorsun?


- Elbette.


- Allah Allah, onlar ev de yapacaklar mı?


- Hem de kaç tane yapacaklarmış.


- Ben onların yerinde olsaydım, çadırımın kazığını bile değişmezdim. 


   Sanırım insanlara su denseydi; sen 100 yıl yasayacak ve yüzüncü yılın şu gününde şu saate öleceksin denseydi, insanlar çok farklı bir yasam sürerdi. Ama bizler net biliyoruz ki şuan yasayan insanların neredeyse %99 u 100 yıl sonra ölmüş olacak. Peki bizler neden halen aldanıyoruz? Dünyada ki mum ateşine parmağımızı 2 saniyeden fazla koyamadığımızı bildiğimiz halde inandığımız cehennem ateşine nasıl dayanacağımızı düşünüyoruz? Olumun zamanının muğlak (bilinmemesi) olması imtihanın en önemli faktörlerindendir. Ama akilli biri bu donem de ortalama insan ömrünün 60-70 olduğunu bilip ona gore plan yapmalı değil mi? 


Allah’in hakki her şeyden alidir (üstündür) hiç bir hatıra feda edilmemeli. Imtihandayız ve şuan oyunu oymama rolü bizde, üzerimize son perde çekilmeden rolün hakkini vermemiz gerekiyor...


Bu yazi toplam 1139 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari