Öğretmenle Aşılabilecek Sorunlar ( 2 )
AZİZ KOYUNCU
AA
11-11-2015

Disiplin


Öğretmenlik plan ve fedakarlık isidir, her dönemin başında gerekli tüm duyurular gerek ailelere gerekse öğrencilere yapılmalıdır ki herkes ayni sayfada olunsun. Sınıfta bir oturma düzeni olmalı, öğretmen yıl içerisinde anlatacağı üniteleri öğrencilere bildirmeli, yapılacak sınavlar hakkında genel bilgileri , kanaat notunun içeriği hangi durumlarda öğrencilerin tam veya düşük  not alabilecekleri, hatta kanaat notu ile alakalı tüm ayrıntılar bir kağıda yazılıp öğrencilere verilmelidir, yoksa neye gore verildiği belli olmayan bir durum olur ki bunu velilere açıklamak mümkün olmayabilir, öğrencinin gözünden kredi kaybına bile neden olabilir. Öğrencilerin derste kalması durumda ailelere irtibata geçilebilinmesi, etüt günleri, öğrencinin her zaman istediği sıraya oturamayacağı, kılık kıyafetten tutun lazım olan kitap, gerekli olan defter çeşidine kadar öğrencilerin detaylı seklinde bilgilendirilmesi lazım ki aileler de isin içine dahil olsun. Her öğretmenin bunları yazılı şekilde veliler ile paylaşması gerekir ki ilerde veli veya öğrenciden gelebilecek bahanelere engel olunsun . Bu plan yapılmazsa kervan yolda düzülür yaklaşımı  ile çok aksaklıklarla karşılaşılacağını düşünüyorum. Bir de şunun da  bilinmesinde fayda var,  öğrencilere bağırılarak sınıf disiplini yapılmaz, bağırılarak yapılan şey öğrencilere zulüm etmekten başka bir şey değildir. Kurallar bastan güzelce anlatılır ve disiplinsizlik yapılan öğrenci ile konuşulur ve aile bilgilendirilirse daha sağlıklı bir şekilde sıkıntı giderilmiş olur. Dayak gibi şeylere hiç dokunmak bile gerekmediğini düşünüyorum, öğretmen öğrenciyi dövemez bunu günümüz dünyanın eğitim literatüründen kalktığının bilinmesi gerekir. Konuşarak halledilmedik problem yoktur, dayak ile uzun vadede hiç bir problem çözülmez… 


Ailelerle irtibat


Öğretmenin öğrenci ile çözemeyeceği bir çok davranış veya akademik sorunu  çoğu zaman aile ile iletişime geçerek kolayca çözebilir. Bildiğimiz gibi öğrenciler haftanın büyük çoğunluğunu aileleri ile geçirmekte ve aileler okula gelip-gitmese bile öğretmenlerin ailelere ulaşıp sorunun başka yönlerini de ele alıp çözme yöntemini denemesi gerektiği kanaatindeyim. Dönem sonunda öğrencinin eline zayıflarla dolu karneyi verip bir iki ayak ustu nasihat ile bu sorun aşılmaz. riskteki öğrencilerin aileler ile  bire bir toplantı yapılmalı, tavsiyelerde bulunulmalı ve riskteki her öğrenci için akademik geliştirme planı yapılmalıdır. Bunu da o branşı anlatan öğretmen ve veli arasında, öğrencide (öğrencinin yaşı önemli!) zaman zaman dahil edilerek çözülmelidir. 21. yüzyılın nimetlerinden olan teknoloji kullanılarak ailelere telefon, mesaj, e-mail veya evlere gönderilebilecek mektup ile kolayca ulaşılabilir.  


Bir rol modeli olarak öğretmen


Öğretmenler bir toplum için rol modelidirler. Toplumun her bir bireyi öğretmeninin tezgahından geçer. Öğretmen ders notu, aile yapısı, dili, dini, rengi veya dünya görüşü ne olursa olsun insanlar için çok önemli olan değerlere her zaman saygılı olmalıdır. Bu arada eğitim sistemimizde olup bir çok ülkede olmayan öğretmenin sınıfın ortasında her çocuğu ayağa kaldırtıp yazılı notunu okuması ve bazen çocukların onurlarını rencide edecek şekilde bazı hareketlerde bulunması asla tasvip edilemeyecek durumlar olduğunu belirtmek isterim. İnternet gelişti yazılı sonuçları sınıfın ortasında duyurulmasına bile kalmadığını düşünüyorum, e-karneden öğrenci ve aileler rahatça yazılıları görebilmelidir ki 21. yüzyılın standartları da bunu  gerektirir. Öğrenci öğretmenin sigara içtiğini dahil bilmemeli. Özellikle okul çevresinde öğretmenlerin sigara içmemesi gerektiğinin bilinmesi gerekir, bununla alakalı kanun veya yasalardan ziyade bir ahlaki bir olgu olarak özellikle öğretmenler tarafından başlatılabilir, ve bunun toplumda sigara içme oranını ciddi etkileyeceğini düşünüyorum. Amerika gibi ülkelerde öğretmenin okul dışında veya tatilde olsa bile öğrencinin görme olasılığına binaen nelerin etik olup olmadığı tartışıldığının bilinmesi öğretmenlerin toplumda nasıl bir rol model olması gerektiğini göstermektedir.


Bu yazi toplam 2075 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari