Öğretmenle Aşılabilecek Sorunlar
AZİZ KOYUNCU
AA
11-11-2015

Günümüzde herkesin sınav sistemini hararetle tartıştığı bir ortamda, ben daha öncelikli ve öğretmen endeksli birkaç  konuya  yoğunlaşılması gerektiğini düşünüyorum.Toplumda aşağıda değineceğim vasıflarda olumlu manada mesleğini icra eden öğretmenlerimizin olduğunu biliyorum ama genel manada bu konuda eksikliklerin de olduğunu gözlemliyoruz. Bunların sistem geneli çözülmesiyle  eğitim sistemimizin farklılık kazanacağından eminim.


 


Branş hakimiyeti ve Bilgiyi aktarma yöntemleri


Öğretmenlerimizin genel olarak alanlarına hakim olduğu kanaatindeyim ancak hepimizin bildiği gibi bilmek her zaman yetmeyebiliyor. Çoğumuzun okul hayatinden hatırlayacağı gibi alan bilgilerine mükemmel hakim oldukları halde o bilgileri öğrencilere iyi aktaramayan öğretmenlerin istenilen düzeyde faydalı olamadıklarını görmüşüzdür. Dolayısıyla öğrenciye bilgiyi aktarma yol ve yöntemleri çok önemli ve özellikle yeni öğretmenlerimizin uzman ve doğru kişiler tarafından belirli aralıklarda gözetlenmesi ve o uzmanlar tarafından dönüt alınması lazım. Bu uzmanlar okulda o alanda tecrübeli öğretmen veya idarecilerden olabilir. Öğretmenlerin bilgiyi etkili aktarma, hitabeti geliştirme ve sınıf yönetimi gibi seminerlere veya yoğunlaştırılmış programlara katılabilmesi ve o alanda yazılmış kaynaklara başvurması gereklidir.Tabi milli eğitimin bu konuda gerekli olanakları öğretmenlere sağlayabilmesi lazım bu da yıl içerisinde birkaç kez  il ve ilce  milli eğitim müdürlükleri bünyesinde, deneyimli ve uzman  kişiler davet edilerek konferans veya panel seklinde yapılabilir .


 


Okuldan sonra servis


Kırk kusur öğrencinin olduğu sınıflarda ve özellikle öğrencilerin öğrenme şekillerinin farklı olduğunu da düşünürsek, bazı öğrencilerin sınıfta anlatılanları kaçırması kadar doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum.  Matematik, Fen, Sosyal bilgileri, ve Türkçe öğretmenlerinin haftanın en az bir iki günü okuldan sonra etüt saatleri olmalı ve bunun öğrenci ve ailelere bildirilmesi gerekmektedir. Evet haftada bir iki gün, bir iki saat ile akademik olarak riskteki öğrencilerimize yardımcı olunabilir. Özellikle bire bir de soru sorma fırsatı bulamayan öğrencilerin akademik sorunlarının karşılanabilmesi bu etütler sayesinde çözülebilir. Bu etütlere isteyen öğrencilerin katılabilmesinin yanında özellikle öğretmenler tarafından belirlenen öğrencilerin katılması çok önemlidir. Örneğin her ünitenin sonunda öğrencilere verilecek küçük imtihanlarla etüt ihtiyacı olan öğrenciler kolayca tespit edilebilir. Hafta sonları etütlerin bile sart olduğu kanaatindeyim. Evet, burada sisteme dayalı bir aksaklığı da görebileceğiniz kanaatindeyim çünkü bunun eğitim sistemimizin bir parçası haline gelmesi yetkililere bağlıdır. Güney Kore gibi ülkelerde öğrenciler okuldan sonra aksam saat 23:00 lere kadar okuldaki etütlere kalıp ödev ve eksikliklerini tamamladığını ve eğitimde dünya sıralamasında ilk 5 te olduğunun bilinmesi, normların ne kadar zorlanabildiğinin örneğidir. Yetkililerimizin de buna göre çalışma içerisinde olduğunu biliyorum, umuyorum bu konuda sağlam bir sonuca varılır.


 


Öğretmen her öğrenciye eşit yaklaşmalıdır


Evet devlet öğretmenlerin maaşlarını halktan aldığı vergilerle ödemekte ve bundan da anlaşılacağı gibi öğretmen sınıfta derse en çok ilgi gösteren öğrenciden ziyade sınıftaki bütün öğrencilere eşit şekilde  etkileşime geçme mecburiyetindedir. Hele hele sınıfta üç-beş favori öğrenci ile dersi geçiştirmek o mesleğe ihanet olduğu kanaatindeyim yoksa 3-5 öğrenciyi kazanayım derken 20-25 öğrenciyi geride bırakma gibi bir mesuliyetin altına girilmiş olunur. Öğretmen sınıfta dolaşmalı, sınıfı sürekli gözetmeli, öğrencilerle konuşmalı ve öğrencileri anlamaya çalışmalıdır ki onların seviyesine gore veya onların anlayacağı şekilde ders planlarını yapabilsin. Dediğim gibi bunlar ekstra şeyler değil yapılması gereken şeylerdir.


 


Not: önümüz hafta disiplin, ailelerle münasebet, ve ve bir rol modeli olarak öğretmen konularını sizlerle paylaşacağım. Buradan öğretmenlerimize sevgi ve saygılarımı sunar öğretmenler gününü kutlarım


Bu yazi toplam 2929 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari