OKUL NEDEN VARDIR ?
HAMİT DERMAN
HAMİT DERMAN
01-08-2015

 


Hepimiz  okula adım atışımızla birlikte  Eğitimin-Öğretimin çeşitli safhalarından geçmişizdir.Her ebeveyn çocuğunu okula gönderirken farklı beklentilerle gönderir.Kimisi iyi bir eğitim alsın gelecekte daha iyi bir birey olarak yetişsin kaygısı ile gönderir kimisi de okusun,maaşlı olsun geçimini sağlasın düşüncesi ile okula gönderir.


Kısacası bazıları çocukları ile ilgili  maddi kaygılarını gidermek için okula gönderir.Bazı veliler manevi kaygıları gidermek için okula gönderir.Kimi veliler ise hem maddi hem de manevi kaygılarını gidermek için okula gönderir.


Hasılı kelam her ebeveyn çocuklarını gelecek kaygısı ile okula gönderir.Çocuğunun zihninde tasarladığı model insan olarak yetişmesini ister.İşte bu bahsettiğim ebeveynlerden biride ABD  başkanlığı yapmış.Ve yaptığı dönemde ABD tarihinde silinmeyecek izler bırakmış eski Amerika Başkanı Abraham LiNCOLN'un, çocuğunun Öğretmenine Yazdığı Mektup aslında bütün ebeveynlerin isteklerini ve beklentilerini en iyi şekilde yansıtıyor.Siz değerli okuyucularım istifadesine sunmak amacı ile yazımda paylaşıyorum.


Abraham LiNCOLN'un, Oğlunun Öğretmenine Yazdığı Mektup:


Öğret ona ki... "Öğrenmesi gerekli, biliyorum; tüm insanların dürüst ve adil olmadığını... Fakat şunu da öğret ona; her alçağa karşılık bir kahraman, her bencil politikacıya karşılık kendini adamış bir lider vardır." "Her düşmana karşılık bir de dost olduğunu da öğret ona! Zaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona, kazanılan bir doların, bulunan beşinden daha değerli olduğunu öğret... Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona!.. Ve hem de kazanmaktan neşe duymayı, kıskançlıktan uzaklara yönelt onu..." "Eğer yapabilirsen, sessiz kahkahaların gizemini öğret ona... Bırak erken öğrensin, zorbaların görünüşte galip olduklarını..." "Eğer yapabilirsen, ona, kitapların mucizelerini öğret. Fakat ona, sessiz zamanlar da tanı! Gökyüzündeki kuşların, güneşin yüzü önündeki arıların ve yemyeşil yamaçtaki çiçeklerin edebî gizemini düşünebileceğini... Okulda hata yapmanın, hîle yapmaktan çok daha onurlu olduğunu öğret ona... Ona, kendi fikirlerine inanmasını öğret. Herkes ona yanlış olduğunu söylediğinde dahî..." "Nazik insanlara karşı nazik, sert olanlara karşı da sert olmasını öğret ona... Herkes birbirine takılmış bir yöne giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalış oğluma! Tüm insanları dinlemesini öğret ona, fakat, tüm dinlediklerini gerçeğin eleğinden geçirmesini ve sadece iyi olanları almasını da öğret." "Eğer yapabilirsen, üzüldüğünde bile nasıl gülümseyeceğini öğret ona... Gözyaşlarında hiçbir utanç olmadığını öğret. Herkesin, sadece kendi iyiliği için çalıştığına inananlara, dudak bükmesini öğret ona. Ve aşırı ilgiye dikkat etmesini…" "Ona, kuvvetini ve beynini en yüksek fiyatı verene satmasını, fakat hiçbir zaman kalbi ve ruhuna fiyat etiketi koymamasını öğret... Uluyan bir insan kalabalığına kulaklarını tıkamasını öğret ona... Ve eğer kendisinin haklı olduğuna inanıyorsa, dimdik dikilip savaşmasını öğret. Ona nazik davran, fakat onu kucaklama!.. Çünkü ancak ateş çeliği saflaştırır. Bırak, sabırsız olacak kadar cesarete sahip olsun. Bırak, cesur olacak kadar sabrı olsun. Ona, her zaman kendisine karşı derin bir inanç taşımasını öğret. Böylece insanlara karşı da derin bir inanç taşıyacaktır..." "Bu büyük bir taleptir. Ne kadarını yapabilirsen bir bak bakalım... O, ne kadar iyi, küçük bir insan. Oğlum..." ...


Bu hafta başlayan yeni Eğitim-Öğretim Yılının bütün Eğitimci arkadaşlara,Öğrencilere ve Velilerimize Hayırlara vesile olmasını dilerim.


Bu yazi toplam 1572 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari