Pardon Horoz Döner Var Mı?
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

PARDON HOROZ DÖNER VAR MI?

Bildiğiniz üzere Türkiye’nin her yerinde döner salonlarında et döner ve tavuk döner bulunur. Peki, hiç merak ettiniz mi horoz döner neden yok acaba?

Türkiye, içinde barındırdığı etnik kökenlerle çok farklı bir ülkedir. Her milletten insan bulunur ve bunlarda kendi içlerinde birbirlerinden farklılık gösterirler. Yaşam tarzları olsun, giyim kuşam olsun çoğu konularda çeşitlilik hakimdir.

Çok uzağa gitmeyelim. Kendi şehrimizi bakalım. Çok sayıda farlı kültürden insan yaşar. Bu bağlamda Türkiye dünyanın, Urfa’da Türkiye’nin mozaiği konumundadır. Bu olay farklılıkları ortak bir paydada buluşturma açısından önemli ve faydalı bir olaydır. Bu işin olumlu kısmıdır.

Birde göze ve gönüllere hoş gelmeyen bir olay var ki o da Feodal yapı ve bu yapının sosyal çevreye olan etkisi. Feodal yapının bulunduğu yerlerde aşiret reisleri, ağalar kendilerini güçlü, bilgin olarak görürler, enaniyet sahibidirler, benlikleri vücutlarının her noktasına işlemiştir ve siz bir konu hakkında sonuna kadar haklı olun onun gözünde her daim haksızsınızdır. Hele bu haklılığı ispat edercesine başına kalkın ve toplumda o kişiyi küçük düşürün o zaman vay sizin halinize…

Dedim ya ş.Urfa, Türkiye’nin mozaiğidir. Bu şehirde bu faklılıkları da görmemiz mümkün. Bu şehirde herkes kendince haklıdır. Herkesin haklı, herkesin kendini üstün gördüğü bir şehirde şu cümle çok kullanılır “Sen ağa ben ağa bu inekleri kim sağa”.

Demokratik ve hukuk devletinin temelinde eşitlik vardır. Yani bu sınırlar içerisinde yaşayan her bir birey kanun önünde eşittir ve eşit haklara sahiptir. Ama bazen bazı kişiler karşınıza çıkar ki bu kuralları takmazcasına hareketlerde bulunur ve kendi koyduğu kuralları benimsetmeye çalışır. Yöntemi ise gücünü, büyüklüğünü ön plana çıkarıp, karşıdakini ezmedir.

Oysaki Türkiye’de yasama, yürütme, yargı denen kuvvetler vardır. Ve gerektiği yerde gereken kuralı koyma işi bunların egemenliğindedir. Unutulmamalıdır ki bir köyde 2 muhtar, bir ilde 2 vali olamayacağı gibi bir ülkede 2 baş olmaz. Hele başlar hiç olamaz. Bu hiyerarşik düzene terstir. Çünkü hiyerarşik düzenin bir yapısı vardır.

Bizim diğer illerden bir faklılığımız da çokbilmişlik ve benlik duygusu fazladır. Yani tabiri caizse horozumuz çoktur. Son söz mercisi kendileriymiş gibi her şeyi bildiklerini sanarlar. Ve bu az-çok bildikleri şeylerle ulaşılmaz kişi konumunda görürler kendilerini. Evet, piyasada horoz çoktur ama genelde kurbanlar hep tavuklar olur. Hep tavuklar kesilir. Oysaki merak ediyorum yazık değil mi bu tavuklara? Biz ne zaman horoz döner yiyeceğiz? Piyasada horoz dönerlerde olsun. ?nanın bu tavuklara yazık oluyor. Çünkü piyasada horozlar çoğaldı.

Unutmadan söyleyeyim.  Benim gözümden kaçmışsa ve herhangi bir yerde horoz döner görürseniz lütfen bana da haber edin.

Saygılar


Bu yazi toplam 2651 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163