şakşakçılık
İbrahim TORU
toru63@hotmail.com
01-08-2015

Evet şakşakçılık (dalkavukluk) nedir önce ona bakalım,

Nüfuzu, şan ve şöhreti, parası ya da çıkar umulacak herhangi şeyi nedeniyle bir kişiden yarar ummak ve umulan yarar nedeniyle de kişinin her turlu eylemine gerekli gereksiz alkış tutmak, övgüler yağdırmaktır.

‘insanların kalbini anlamak fincanla denizin suyunu boşaltmak kadar zordur’

Bizde de ne yazık ki şakşakçılık almış başını gidiyor.( Dürüst ve Asil insanları tenzih ederek)

Kime yapıyoruz, niçin yapıyoruz?

Bir Millet Vekili adayı seçimden önce gelir şehrin bütün insanlarının ellerini sıkmaya çalışır, hal hatır sormaya ve kendini bu Milletin evladı olarak varsa yoksa Memleketi ve ?nsanı için çalışacağını ifade eder ve kendine oy toplamaya çalışır. ?nsanlar bazıları buna kanar bazıları kanmadan sırf o partiye veya Genel Başkanı için ona oy verir ve Millet Vekili seçilir. Peki sonrası ne olur…….? şakşakçılar, (dalkavuklar) devreye girerler, Millet Vekili seçim bölgelerini gezer teşekkür etmek ister yapılan çalışmalardan dolayı, ama şakşakçılar devrede adam söze daha başlamadan alkışlar kıyamet kopar. Vekil o da ne söylediğini anlamadan duraksar alkışın bitmesini bekler, tekrar bir şeyler söylemeye çalışır yine aynı durum, en sonunda teşekkürünü yapar ve ayrılır. Onu sevmeyen ona oy vermeyen şakşakçılar omuz omuza yürürler artık, gerçekten ona oy veren ve ondan Memleket için, Millet için hizmet bekleyenler artık ona ulaşamaz duruma gelirler, gururlarına yedirip te şakşakçılar gibi omuz omuza gelemezler.

Allah’ın Kulu olan o seçilmiş insan birde kendiside bu şakşakçılığa müsaitse ( olmayanları tenzih ederek) git artık sen ondan hizmet alamasın, çünkü o da kendisini artık dev aynasında görmeye başlar ve ben neymişim Abi der ve insanlara artık Gök’ten bakar olur.

şakşakçılık sayesinde Sende burada elektrik sorununla, yol bekleyen, su bekleyen köylerinle ve bazı yatırımlar için ödenek bekleyen sorunlarınla debelleş dur.

Tabi bu durumlar sadece siyasetçiler için değil, ?ş adamları, şan şöhret sahibi insanlar ve Atanmışlar içinde geçerlidir. Bir Vali atanır bir kurum müdürü atanır daha ne olduğunu bilmeden methiyeler düzülmeye başlanır, çalışmalar yapılmadan yapılan işler görülmeden övgüler yağar, düne kadar mevcut olanlar için methiyeler düzenleyenler bu gün yeni gelenler içinde düzmeye başlarlar, gelenlerde şaşırır, gidenlerde şaşırır. ( ş.Urfa’ya gelenlerde ağlar, gidenlerde ağlar) bu söz boşuna söylenmemiştir.

“unutma sen gülerken yanındakilerde güler ama ağlarken sadece sen tek ağlarsın o yüzden öyle bir ağaca yaslan ki asla yıkılmasın öyle bir dost edin ki asla seni bırakmasın”

Allah korusun ; "dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün kazandırdığı faydadan daha fazla olursa o ülke batar." diyor kuvvetler ayrılığı prensibinin mimarı Montesquieu.

Ülkemizin kalkınması için, memleketimize hizmetin gelmesi için 21. yüzyılın modern toplumlarının ulaştığı yaşam düzeyinin imkanlarını 21. yüzyılın beklentilerine yakışır bir kalite ve hizmet tarzı ile Vatandaş odaklılık, verimliliğe endekslilik, şeffaflık, katılımcılık, aktiflik ve güven verebilirlik olmak için en önemlisi insanlık için amacımız şakşakçılık değil, Gerçekçilik olmalıdır.

Dürüst olan, çalışkan olan ve adam gibi adam olan siyasetçiyi, bürokratı tabiî ki alkışlamalıyız, övmeliyiz ve Allah rızası için sahip çıkmalıyız ne pahasına olursa olsun. Bunun yanında dürüst olmayanı, çalışkan olmayanı ve bu Memlekete bu Millete faydalı olmayanıda sorgulamalıyız, hesap sormalıyız, karşısında hak sahibi olarak durmalıyız, kendisine sahip çıkmamalıyız, çıkmamalıyız ki, kendi yaptığından utansın ve kendi kendine vicdan muhasebesi yaparak laik olduğu yerde otursun. Bu Memleket hepimizin, Bu Millet hepimizin onun için dört elle sarılıp sahiplenmeliyiz.

Gerçekçilik, Gerçekçi Siyaset adamı, Gerçekçi Bürokrat ve haliyle Gerçek Mürşid;

"Ağaç nasıl ki, gövdesinden değil de, meyvesinden iyi anlaşılırsa, mürşid-i kâmil olan kişilerde, gösterişli zahir hallerinden değil, meyve ve mensuplarından yani yetiştirdikleri kimselerin güzel hallerinden anlaşılır. Ve bu suretle kendilerine tabi olmak, manevi feyzinden her hususta istifade etmek caiz ve sahih olur. şöhreti arşa çıksa, hakiki mürşidin misali, meyvesidir."

"Ağacın kovuğuna, insanın da dalkavuğuna güven olmaz. Ağacı kovukları, insanıda dalkavukları yıkar"

Sevgi ve Saygılarımla;


Bu yazi toplam 3480 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari