şehir M?? Büyükşehir M??
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Van depreminin ardından şanlıurfa’nın da aralarında yer aldığı 11 ilin Büyükşehir statüsüne alınmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması emrini ilgililere vermiş. ?yi hoş. Peki, Büyükşehir olunca il olarak nelerle karşılaşacağız. ?şte orası nedense kimsenin umurunda dahi değil.

Sizlere en basitinde Büyükşehir olunca neyle karşılaşacağımızı bir çırpıda söyleyeyim. Allahın emri olmasa da ilgili yasaların düzenlenmesi ile vergilerimize yüzde 100 zam gelecek. O kadar!

?l geneli 2 milyon nüfusa merdiven dayamış olan şanlıurfa’mızın kent olarak durumu, hali hepinizin malumu.

Herkesin dilinde bir Büyükşehir olma türküsü söylenip devam ediyor. ?yi tamam da neden önce şanlıurfa olarak şEH?R olmayı tercih etmiyoruz?

şehrin bugünkü durumundan memnun olan birisi varsa bir adım öne buyursun da boyunun uzunluğunu hep birlikte görelim.

Yüzde 100 zam olacak sözüme bakıp ta ‘Bu da nereden çıktı?’ demeyin lütfen. Bunu ben söylemiyorum. Bunu ilgili maddeler diyor. şanlıurfa Büyükşehir olunca ilk etapta Emlak vergisi Kanununu 8 ve 18’nci maddeleri uyarında Emlak vergi oranları yüzde yüz artacak.

Sadece Emlak vergisinde mi yüzde 100 artış olacak?

Hayır!

şu an itibari ile şanlıurfa’mızda basit usule tabi on binlerce esnafınız var. Ama Büyükşehir olunca durum değişecek. Bakanlar Kurulu’nun 95/6430 sayılı kararına göre; Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde;

B?R. Motorlu taşıtların bakım ve onarımı ile uğraşanlar.

?K?. Lokanta ve benzeri hizmet işletmelerini işletenler.

ÜÇ. Ürün imalatı ve alım-satımı ile uğraşanlar (örneğin; bakkal, kasap, manav, kırtasiyeci, manifaturacı, tuhafiyeci, kuruyemişçi, lokantacı, büfeci, kaportacı, otomobil tamircisi, oto elektrikçisi) basit usulde mükellef olamayacağı için gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olarak defter tutacaklar.

Ve tabi ki Motorlu taşıt vergileri, taşıt vergisi, kasko ücretleri ile daha neler? Neler? Bu satırları okuyan birçok kişinin özellikle de yüzde yüz emlak vergisi artışı ile karşı karşıya kalanlar ve basit usulde vergi ödeyenlerin ‘eski günler! Eski günler!’ türkülerini söylediklerini duyar gibiyim.

şanlıurfa’mızın gelişmesini, büyümesi ve kalkınmasını tabi ki çok isteyenlerin başındayım. Büyük şehir olmalı mı? Tabi ki olmalı. Ama önce şEH?R olmayı tercih etmemiz daha iyi olmaz mıydı?

Temennim Büyükşehir statüsüne alınmamız sadece siyasetçileri güldürmez. Hepimizin gülmesi ve gelecekten daha da umutlu olması dileği ile…

şen ve mutlu kalınız.


Bu yazi toplam 2971 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163