SON DAKİKA

Kanal Urfa
reklam

Merkel yemin etti

Merkel yemin etti
Bu haber 14 Mart 2018 - 14:47 'de eklendi

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in 19. federal hükumetine onay vermesinin ardından Başbakan Merkel yeniden federal meclise gelerek yemin edip görevine başladı.

Almanya’da genel seçimlerin ardından 6 ay sonra oluşturulan büyük koalisyon “GroKo” hükümeti bugün federal meclisten onay aldı. Başbakan Angela Merkel 19. federal hükümete de başbakanlık yaparak yeni bir rekor kırdı.

Alman parlamentosu bugün yeni başbakanını seçmek üzere toplandı. Angela Merkel, 364 milletvekilinin oyunu alarak yeniden başbakan seçildi. Oylamada 692 vekil oy kullanırken, 4 geçersiz, 688 oy geçerli sayıldı. Merkel’in Başbakanlığındaki büyük koalisyon hükümetine onay veren vekil sayısı 364 olurken, büyük koalisyon hükümetine ‘hayır’ diyen vekil sayısı ise 315 oldu. Dördüncü kez seçilen Merkel’i partilileri ve koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar çiçekler vererek tebrik ettiler. Federal meclis’teki oylamada yeterli oy çoğunluğunu alan Angela Merkel, oylamanın ardından Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e kabinesini sunacak. Cumhurbaşkanının onayının ardından yeniden federal meclise gelerek kabinesiyle birlikte yemin ederek görevine başlayacak. Yeni hükümet ilk toplantısını bugün yapacak.

 

Koalisyon protokolünde Türkiye başlığı

177 sayfalık koalisyon sözleşmesinde Türkiye başlığı altında “AB’nin genişlemesinde süratten önce titizliğe önem verileceğine, Türkiye’nin Almanya’nın önemli bir ortağı, AB’nin komşusu olarak nitelendirildiği metinde, Türkiye’yle iyi ilişkilerin Almanya’nın çıkarına olduğu” Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti ve insan haklarının uzun süredir kötüleştiği, Türkiye’nin AB’ye üyelik müzakerelerinde hiçbir faslın kapatılmayacağı ve yeni bir faslın açılmayacağı öngörülüyor. Öte yandan, Türkiye önkoşulları yerine getirmediği sürece vize serbestisinin sağlanmayacağı ve Gümrük Birliği’nin genişletilmeyeceği belirtiyor.
Dördüncü kez Başbakan olan Angela Merkel, ilk Başbakanlık görevini 2005-2009 yılları arasında yaptı. İkinci Başbakanlık dönemini 2009 -2013 arasında ve üçüncü dönemini ise 2013-2017 yılları arasında gerçekleştirdi. Merkel dördüncü Başbakanlık görevini ise 2018-2021 yılları arasında yapmış olacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA