Siyenecilik-Biyenecilik Bitsin Artık!
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Aslında bir hastalıktır bu. Hiçbir şeye karışmaz, konuşmaz, susar ama bir girişim olduğunda veya kendi düşüncesinin tersi olduğunda işte bu kişiler devreye girer. Yahu boş ver, siyene! Bu iş sana mı kalmış derler. Yapacağınız bir girişiminiz var ise engellenir. Bu noktadan itibaren olan azminiz de kırılır. Yapmayı çok istediğiniz bir işi bile yapmak istemezsiniz.


Peki, bende diğerleri gibi diyeyim aman biyene yahu, boş ver! Bir şey çıkmaz. şimdi soruyorum size öylemi demek lazım? Her şeyi boş verip önemsememek mi lazım?

Teknolojinin son sürat ilerlediği, insanın dününün bugününe uymadığı bir zaman da bizim de artık siyeneciliği, biyeneciliği bir tarafa bırakıp, el ele verip içimizde var olan girişimcilik ruhunu çıkarmamız lazımdır. Bana karışmayan yılan bin yaşasın mantığını tarihe gömmek lazımdır.

Okuyalım; araştıralım

Kıskançlığı, çekememezliği ( hesutluğu) elimizin tersiyle itmemiz lazımdır. Bu dediklerimi yapabilmemiz içinde eğitim seviyemizi yükseltmemiz, duyduklarımızla değil, kitap okuyarak, araştırarak, ilim öğrenerek yapmamız gerekir. Her işte kendimizi ön plana atmayıp, bildiğimiz konularda konuşmak, bilmiyorsak susmamız lazımdır.


Bu güzel kent için, elimizden geleni yapmalı, memleketimizin kıymetini bilmeliyiz. Az olsun benim olsun mantığını bırakmalıyız. Bu konuda yurt dışında yaşayan gurbetçilerimizi örnek almamız menfaatimize olur. O insanlar vatan toprağına dokunmak, havasını soluyabilmek için büyük bir özlem içindeler. Biz ise elimizin altındaki değerlerimizin kıymetini bilmiyoruz. Oysaki bilmemiz gereken önemli bir şey var ki o da, Dünya’da başka Urfa yok!


Herkese saygı ve selamlarımı belirtir, hayırlı günler dilerim.


Bu yazi toplam 2745 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163