Sizinle Her Gün Yeniden Doğan Kanal Urfa
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Çok değil, bundan üç yıl önce şanlıurfalıların ve şanlıurfa kültürünü seven, merak eden milyonlarca insanın hayalini gerçekleştirmek üzere yola çıktık.

Bu yolda tamamen şanlıurfa aşkı ile hareket edip memleketimize bir uydu kanalı kazandırdık. Evet, tam üç yıl önce Kanal Urfa yayın hayatına merhaba dedi. Öyle bir merhaba ki memleketine hasret kalmış yüz binlerce insanın özlemini gideren bir merhaba, öyle bir merhaba ki şanlıurfa’yı merak eden, Urfa kültürünün her inceliğini öğrenmek isteyen insanlara ışık tutan bir merhaba, öyle bir merhaba ki yıllarca şehrimizi karalamayı düstur edinmiş TV kanallarına ve onların bu emellerine alet olan habercilere memleketimizin medeniyetin beşiği olduğunu gösteren bir merhaba…

?nsanoğlu fıtratı gereği bazı olaylara çabuk alışır, bazı olayları da çabucak unutabilir. Sanırım Türk toplumu olarak bu fıtrî özellik bize daha çok sirayet etmiş. 2008 yılından hatırlatmak istediğim bir mesele var. 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz çoğu esnaf ve tüccarda soğuk duş etkisi yapmıştı. Birçok arkadaşımız ticaretten soğudu ancak biz kararlıydık. şanlıurfa’ya TV yayını noktasında hizmet etmek gibi bir düşüncemiz oluştu. Artık memleketimizin de bir uydu kanalı olmalı ve bu kanal güzide şehrimizi kültürel tanıtım noktasında alnı açık yüzü ak bir halde tüm dünyaya duyurmalıydı. Yıllarca memleketine gelememiş hemşerimiz özlemini gidersin, şanlıurfa’mızı seven, özleyen insanımız örfümüzü, geleneğimizi her gün görebilsin, reyting kaygısından uzak kaliteli programlar yapılsın ve insanlarımızın ailece izleyebileceği kanallar listesine bir kanal daha eklensin, Urfa sevdalısı insanlar bir araya gelsin ve şanlıurfa’yı kalkındırmak için büyük bir güç olarak gördüğümüz uydu kanalı gücünü kullansın istiyorduk. Elhamdülillah, Cenab-ı Hakk’ın inayetiyle bu hizmeti yerine getirmek bize nasip oldu. ?nşallah biz bu yolda samimiyiz ki ekibimiz de samimi insanlardan oluştu. Kısa zamanda profesyonel bir kadroya sahip olduk. Üçüncü yılımızın sonunda her geçen gün daha da güçlenen ekip ve ekipmanımızla bölgenin ve sizin sesiniz olmaya devam ediyoruz.

Medya kimine göre bir devrin yönlendiricisi, kimine göre prestij, kimine göre rant aracı, kimine göre siyaseti yönlendiren güç, kimine göre maddi kazanç kapısıdır. Bana göre ise medya en büyük hizmet araçlarından birisidir. Halka hizmetin Hakk’a hizmet olduğu düsturu ile hareket etmeye gayret gösterdiğimizden, halkımızın duaları ile bu günlere geldiğimizi düşünüyoruz. Biz gücümüzü sizden aldık ve Kanal Urfa’nın da sizin gücünüz olduğunu söyledik her zaman. Sloganımız da bunun ispatı olsa gerek. “Sizin Gücünüz” sloganıyla her zaman halkımızın yanında olduğumuzu bütün samimiyetimizle gözler önüne serdik.

Çok büyük heyecanlar yaşadık üç yıl boyunca. Kanal Urfa yayına başladığı ilk günlerde Vizontele filminin Deli Emin’i gibiydik. Günler ilerledikçe şanlıurfa’da haberciliğin de, yayıncılığın da zor olduğunun farkına vardık. Mesela memleketimizde birilerine dokunacak bir haber yapmak isterken mutlaka araya dostumuz girmeye çalışıyor. Hep anlatmaya çalışıyorum o dostlara; bir yerlerde bir yanlışlık varsa medya bunu düzeltmek için ilk harekete geçecek kurumlardan olmalıdır. Yanlış giden bir şeyleri belirtmek zorundayız. Eğer böyle yapmazsak “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan” gibi oluruz. Eğitim seviyesi yüksek olmayan, kıskançlık ve hasedin eksik olmadığı bir yerde iş yapmak ve doğruları anlatmak birilerini rahatsız edecektir. Biz asla haksızlık karşısında susanlardan olmadık ve inşaallah bundan sonra da bu dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz. Unutulmamalıdır ki bu dünya, iki cihan güneşi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) hürmetine yaratıldı ancak ona en büyük eziyetleri eden amcası Ebu Leheb, Ebu Cehil, yakınları ve Kureyşliler olmuştur. ?yi işler yaparken birileri mutlaka rahatsız olacaktır. Rahatsız olmaları da doğaldır. Birilerinin rahatsız olması iyi işler yapmak isteyenleri ve doğrulukta ilerlemek isteyenleri asla yıldırmamalıdır. Bilinmelidir ki meyve veren ağaç taşlanır… Sağolsun dostlarımız bizi çoğu zaman anladı ve bize hak verdi. Çünkü hakiki dost odur ki doğrulukta senin yanında dursun, eğrilikte ise seni mutlaka uyarsın.

Balıklıgöl, şanlıurfa’nın simgesi. Bu simgeyi o kadar iyi tanıtmalıydık ki Kanal Urfa’yı bir kez bile izleyen bir izleyici mutlaka Urfa’yı ziyaret etme isteğine kapılmalıydı. Nitekim biz bu düşünce ile Ramazan ayı programlarımızı Balıklıgöl’den canlı olarak yayınladık. Anfi tiyatroda konserler düzenledik. şanlıurfa’nın birçok yerinden canlı yayınla kentimizi tanıtacak etkinliklere imza attık. Bu da yetmedi geçtiğimiz Ramazan ayında Diyarbakır, Adıyaman, Kahramanmaraş, Siirt, Kilis, Batman gibi güzel şehirlerimizden de canlı yayınlar gerçekleştirerek kültürel mozaiğimizi dünyaya tanıttık. Turizme katkımız her yıl artarak devam ediyor. Tahmin ediyorum ki Kanal Urfa kurulduktan sonra şanlıurfa turizmi her yıl ortalama % 40 - % 50’lik bir oranla kalkınıyor. ?nşallah bu kalkınma devam edecektir.

Beni yayın hayatımızda en çok heyecanlandıran olaylardan biri Üstad Bediüzzaman Said-i Nursî Hazretleri için her yıl Ramazan ayında okutulan mevlid- i şerifi Kanal Urfa olarak canlı yayınla dünya ile buluşturmamız oldu. 2009, 2010 ve 2011 yılı Ramazanlarında bu mevlidi canlı yayınla vermemiz bizim için bir iftihar kaynağı oldu. Mevlid yayını için yurt içinden ve yurt dışından binlerce telefon aldık. Bizi arayıp heyecanımıza heyecan, şevkimize şevk katan tüm izleyicilerimize teşekkür ediyorum.

Türkiye’de ilk defa Kürtçe müzik programını, TRT 6 ve Dünya TV’den önce biz yaptık. Nücümelleyeli isimli Arapça müzik programımızla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Ülkemizde ve bilhassa bölgemizde yaşayan kardeşlerimizin kültürlerine hitap eden programlar yapma gayreti içerisindeyiz. Türkiye’de ilk ve tek olarak üç dilde yayın yapan televizyon olma özelliğine sahibiz.

Bu yazıya sığdıramayacağım kadar çok değerimizi ekrana taşıyarak, memleketimize iyi bir hizmet yaptığımız kanaatindeyim. Kanal Urfa’yı yayın hayatına başladığında dostlarımız, arkadaşlarımız da aynı fikirlerle bize şevk verdiler. Birçok kişi Urfa tabiriyle “Aferin, babaya rahmet, babosan” dediler. Destek olacakları sözünü vererek “Hepimiz arkandayız” mesajı verdiler. Ancak, Timur karşısında yalnız başına kalan Nasrettin Hoca misali bir de baktım ki birkaç vefalı dostumdan başka kimse kalmamış arkamda. Kanal Urfa’nın yayınını desteklemek üzere bize söz veren siyasetçi, iş adamı, tüccar ve esnafımızın sözleri çoğu zaman havada kaldı. Bu dostlarımız(!) Kanal Urfa’nın sağlıklı bir şekilde ayakta kalabilmesi için reklam verme zahmetine bile girmediler. Bize reklam ve destek sözü verip, bol keseden vaatler savurmak kolay. Samimi bir şekilde destek verenler ve fedakâr bir şekilde çalışan Kanal Urfa personeli sözünde durmayan -sözde destekçilerimize- en büyük cevabı “biz bu kanalı ayakta tutuyoruz” mesajı ile veriyor.  

Meselemiz ve derdimiz kimsenin parasına ihtiyacımızın olması değil elbette. Ancak bilinmeli ki bir TV kanalı kolay yayın yapmıyor. Büyük maliyetlerle yayın yapılıyor. Hem ekibin hem ekipmanın kaliteli olması gerekiyor. Bu, kaliteli yayın için şart. Memleketimiz adına daha kaliteli işler yapmak için sponsorlara ihtiyaç duyduğumuz aşikârdır. Ancak biz sponsorlarımızdan karşılıksız para talep etmiyoruz. Kanal Urfa olarak reklam veren firmaların ve sponsorlarımızın reklam haklarını yayınlıyor ve vicdanımız rahat bir şekilde kanalımızı ayakta tutmaya çalışıyoruz. Allah’a hamd olsun ki hak etmediğimiz bir parayı cebimize koymayız. Yüce Allah, cümlemize haram para ve lokma nasip etmesin. Biz memleketimize hizmet ettiğimizi düşünerek bile Kanal Urfa ile büyük bir gurur duyuyoruz. Türkiye’nin en büyük illerinden biri olan Adana’da bile uydu kanalı henüz bu yıl hizmete girmiştir. Biz şanlıurfa’da bu işi üç yıl önce başarabildiysek Allah’ın inayeti ve bizi samimiyetle seven dostlarımızın duaları ve reklamları ile bize destek olan samimi kardeşlerimizin desteği sayesindedir. Unutmadan yazalım ki Kanal Urfa’ya reklamları ile destek olan yüzlerce dostumuz var. Hakiki olarak bizi destekleyen ve bu vesile ile firmasını tanıtıp işlerini büyüten kardeşlerime, dostlarıma teşekkür ediyorum.

Burada yazılabilecek o kadar çok şey var ki. Satırlara sığdırmak mümkün değil. Siz samimi izleyicilerimize ve dostlarımıza sormak istiyorum. Kanal Urfa memleketimize ve ülkemize faydalı oldu mu, olmadı mı? şanlıurfa’da ve gurbette yaşayan insanımızı mutlu etti mi, etmedi mi? Kırk ülkeye yayın yaparak ilimizi ve bölgemizi tanıttı mı, tanıtmadı mı? ?nşallah sizin bu sorulara verdiğiniz cevaplar bizim samimiyetimizi ve hizmet ilkemizi onaylar ve bizden dualarınızı eksik etmeyecek şekilde olur.

Bugüne kadar ilkelerimiz ve dik duruşumuzlar memleketimiz için yaptığımız yayın hizmeti devam edecektir. Allah, daha nice güzel günlerde size güzel hizmetler ve faydalı programlar sunmayı bize nasip eylesin. Kanal Urfa her geçen gün büyüyor. Sessiz ama emin adımlarla ilerliyoruz. Kanal Urfa, seviyeli, tarafsız, ilkeli duruşumuzla ailenizin televizyonu olmaya devam edecek. Kanal Urfa sizin dualarınızla “Sizin Gücünüz” olmaya devam edecektir. Bugün bizim doğum günümüz ama kimsenin haberi yok. Sessiz sedasız bir şekilde Kanal Urfa’nın dördüncü yılına girmesini kutluyorum. Geçtiğimiz üç yılda birçok iyi işler yaptığımız inancındayım, umarım herkes bunun bilincindedir. Aferin beklemiyorum ama dua bekliyorum.

Daha önceden de demiştim, şimdi yine diyorum Kanal Urfa benim değil sizindir. Beni anlayabiliyorsanız, sizin sesinizi duyurabiliyorsak ve memleketimizi iyi bir şekilde tanıtabiliyorsak ne mutlu bize, ne mutlu şanlıurfalılara…

           

Kanal Urfa’nın yayın hayatına merhaba dediği tarih 11 Kasım 2008 ve bugün 11 Kasım 2011. Üçüncü yılımızı doldurduk ve çok şükür ki Kanal Urfa dört yaşına girdi. Nerden nereye demiyorum. Nereye ve nerelere demek istiyorum sizlerle.

Sizin dualarınızla nice yıllara Kanal Urfa…


Bu yazi toplam 5983 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163