Suçlu Kim?
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Hep deriz Urfa sahipsizdir. Neden Urfamız hep arka sıralarda yer alır? Peki, bu nedenler ve sorunlardan kim sorumlu kim suçlu?

Bir çocuk anne ve babasını örnek alır. Aile terbiyesi ilk eğitimdir. Anne baba neyi öğrettiyse onu algılar çocuk. Ondan sonra çevre işin içine girer ve çocuğu şekillendirmeye başlar.

“Urfa’da bir söz vardır. Hoca ile dolaşırsan hoca, alkollü ile dolaşırsan alkollü olursun” derler.

Ticaret ve iktisadı bilenler arz ve talebin nerede yoğunlaştığını ve nasıl hareket ettiğini anlarlar. Size sorarım ticaret ne için yapılır? Tabiî ki para kazanmak için yapılır. Peki, zararına bir işi bile bile yapar mısınız? Bence kimse buna yanaşmaz.

Geçen yıl bu zaman kanalurfa yoktu sadece 2 yerel televizyon Urfa’da yayın yapıyordu ama yayıncılık ve kalite anlayışı izleyiciler açısından değerlendiğinde istenilen seviyede değildi. Benim amacım şanlıurfamıza ve bölgemize yakışır kaliteli, tarafsız hiç kimseye bağlı olmadan, “halka hizmet hakka hizmettir” anlayışını kendine düstur edinen, Bölgenin ve şanlıurfa’nın gerçek örfünü yansıtan bir televizyon yayın hayatına kazandırmaktı.

Allaha hamd olsun ki bu isteğim oldu. Herkes tarafından takdir topladı. Amatör bir ekip ama profesyonel bir ruh ve azimle çok zor olan şeyleri başararak Türkiye’de ve Urfa’da ilkleri yaptık. Ben değil biz kavramını ön olanda tutup yenilikleri ve güzellikleri ekranlarınıza taşımaya çalıştık. Bunları yaparken Urfa’da sıkıntıların da olduğunu hiç unutmadık. Çünkü sahipsiz memleketi sahiplenmek bazılarını rahatsız edecekti. Kıskançlık ve hasutluğun olduğu bir yerde insanı rahat bırakmazlar. Siz rahat olsanız dahi vatandaş rahat durmaz ağzı olan konuşur. Kısacası meyve veren ağaç taşlanır.

Reklâm ve sponsorluk desteğinin olmadığı bir memlekette kaliteli yayın yapmanın, dik durmanın ne kadar zor olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Yayın hayatına başladığımız günlerde bir düşüncem vardı. Kendi kendime benim gibi düşünene memleketini seven sahiplenen birileri olacaktır derdim ama şimdi çevreme bakıyorum benim gibi düşünen insanların ne kadar az olduğunu görüyorum.

Dürüst, ilkeli ve tafrasız bir yayın çizmek, kimseye minnet etmemek… ?şimiz çok zor. Hele zor olana dayanmak o daha zor. Ama dayanmalıyız çünkü her şey Urfa için.

şunu herkesin bilmesini istiyorum 11 aydır yayın hayatındayız ama kimseden söz dışında bir kuruş destek görmedik. Lafla peynir gemisinin yürümediğini herkes biliyor.

Yanlış anlaşılmak istemiyorum benim kimseden para isteğim yook! Helal olmayan bir kuruşu almam mümkün değildir.

Ki Allah buna şahittir. Seçim döneminde Urfa en kritik bölgeydi ve istenseydi televizyonun 1 yıllık masrafı çıkarılırdı ama ne yaptık her daim televizyonculuğun temel ilkelerini savunduk ve televizyoncu, haberci tafrasız olmalıdır dedik ve bu yolda ilerledik.


Bu yazi toplam 2276 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163