şURKAV’ın Dergisine bakın hele!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

1990 yılında kurulan ve kısa adı şURKAV olan şanlıurfa ili Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfını sanırım çoğunuz bilirsiniz. Olmazsa olmaz dayatmalarının başında seçme mütevelli heyeti gelmektedir. Bu mütevelli heyete ne kadar bu ile hizmet ederseniz edin buradaki birçok ağa istemez ise tüzük bahanesi ile set çekilir.

Oldu olası şURKAV’ın mütevelli heyeti şahsen benim ve inanıyorum ki bu kentte yaşayan duyarlı on binlerinde içine sinmeyen birçok isimden oluşmaktadır. Ama öyle bir tüzük zamanında hazırlanmış ve uygulamaya alınmış ki anlatabilmek mümkün değil.

AKP hükümetinde Bakan olabilmek bile bizler için mümkün görülürken şURKAV mütevellisine girmek ne çare?

Neyse benim derdim ve sıkıntım mütevelli heyette yer almak değil şükürler olsun. Benim üzüntüm bu Vakfın sözde 4 ayda bir yayınlamakta olduğu sözde ‘Kültür, tarih, sanat ve turizm’ dergisinde..

Elimde Derginin 11’nci sayısı var.

?lk sayfasında Vali Celalettin Güvenç’in ‘şanlıurfa’dan Selam’ı yer almakta. Vali mesajında ‘el birliği ile şanlıurfa’yı bugünkünden daha iyi noktalara taşıyacağız’ diyor. Vali böyle diyor ama aylardan bu yana geldiği bu şehirde Yeni Vilayetin hemen yanıbaşındaki sözde otoparkların yapıldığı alanı bile tamamlayamadı. şanlıurfa’nın yeni taşınacağı yer neresi ve bugünkünden daha iyi noktası neresi doğrusu merak ediyorum.

Neyse derginin sayfalarını çevirmeye devam ediyorum.

3’ncü sayfadan 8’nci sayfaya kadar ‘şanlıurfa’ dergisinde Hatay ve Gaziantep illerindeki Mozaikler müzesi anlatılıyor. Bir tek sayfada ise Halepli bahçedeki amazonlara dikkat çekilmiş.

Derginin 11 ile 16 sayfalarında ‘Sonbahar ve kış Geofitleri’ yer alıyor. ‘şanlıurfa’mızda bitkilerde yetiştiriliyormuş da bizim haberimiz yokmuş?’ diye bir an düşünebilirsiniz. Ama bu çalışma Üniversitedeki bir Bölüm başkanının çalışmasını kapsadığına hemen şahit olursunuz.

Derginin 17 ile 19 sayfalarında ‘üç dinin atası olarak kabul gören Peygamberlerin atası Hz. ?brahim (a.s.) anlatılıyor.

Derginin devamı ise daha da ilginçliklerle dolu.

Dünden bugüne her fırsatta her yerde duyup, okuduğumuz ve şahit olduğumuz yok ilginç Hacı kapıları, yok ağıtlar, yok ninniler, yok Nabi, yok kuşlar, yok kuş takaları, yok ülbeler, yok teştler, yok taslar, leğenler, kaşıklar ve daha neler? Neler? Ha bir de ağalarımın sözde çok araştırıp yazdıkları kitabın birde reklamı var.

Bu dergide ilgimi en çok çeken ve beğendiğim sayfa ise Yrd. Doç. Dr. Cihat Kürkçüoğlu’nun kaleme aldığı 9 sayfadan oluşan Alman Araştırmacı Max Von Oppenheım’in objektifinden URFA bölümü oldu. şanlıurfa’nın çok eskilerini merak edenlere Derginin bu bölümünü özellikle tavsiye ederim.

?şte bir Kültür, sanat, tarih ve turizm dergisi…

Konu şanlıurfa ve de şURKAV olunca tabi ki ortaya böyle bir dergi çıkar. şanlıurfa’nın kültürü, tarihi, sanatı ve turizm’i sadece şURKAV’ın bünyesindeki birkaç kişi ile bu kişilerin işaret edecekleri ya da ettikleri isimlerle mi sınırlı?

Bu derginin sahibi bu ilin Valisi olan Celalettin Güvenç’tir.

Vali yani Derginin sahibi bu çalışmaları ne kadar beğendi bilemiyorum ama bildiğim bir şey var bir sonraki sayıda Derginin sahibi olan Vali Güvenç’e sırf yağ olsun diye Vali’nin memleketi olan Kahramanmaraş’ın tarihini, turizmini, kültürünü, mutfaklarından çeşitlilikler ile yöresel ağıtlar ile ninnileri ile şarkı ve türkülerini görürsek kimse şaşırıp kalmasın. Benden söylemesi.

Yeniden buluşmak dileği ile…


Bu yazi toplam 2964 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163