TAKLACI KUş
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015


şanlıurfa?da yaşıyorsanız ya da şanlıurfa kültürüne ilgi duyuyorsanız taklacı kuşları iyi bilirsiniz. Güvercinler içerisinde çok sevimli görünüşleri ile bilinen, dört beş takla atarak insanları kendine hayran bırakan taklacı kuşlar bölgemizde bir kültür bir gelenek haline gelmiş durumdadır. Kuşçu diye tanıdığımız insanlarımız taklacı kuşları beslemeyi bir meslek haline getirmişler. Kuşçular, taklacı kuşların takla atmasından zevk alırlar. Gerçekten de taklacı kuşları izleyince insan hayranlığını gizleyemiyor.

Toplumumuzda, taklacı kuşların insan versiyonları da var. Nasıl olur da taklacı kuşların insan versiyonu olur demeyin. Öyle bir olur ki hiç şaşırmayın. ?nsanlar arasında da sosyal, ekonomik ve siyasi ilişkilerinde takla atanlar var. Öyle taklalar atarlar, öyle değişik tavırlara girerler ki neye uğradığınızı şaşırırsınız.

Taklacı kuşlar çok ilgi çekiyor ve hayranlık uyandırıyor olabilir ancak taklacı insanlar bütün nefretleri kendilerine çekerler. Aslında çevresindekilerin kendilerinden nefret ettiğinin de farkındalar ama ne yapsınlar taklacılığı meslek haline getirmişler? Yüzleri kızarmaz, başları yere eğilmez; tabiri caizse yüzsüzleşmişlerdir.

            Teknoloji ilerledikçe, zaman geçtikçe, kültür erozyonu büyüdükçe insanlar da değişiyor. Algılar ve ilgiler değişiyor. Algı ve ilgileri değiştiren durumlar kriterleri de değiştirebiliyor. ?lkesi olmayan adamın kriteri de çok çabuk değişiyor. O tip insanlar, yağmur yağan tarafa tarlasını çekiyor. Çevresinin ilgisini çekmek için hemen taklalar atmaya başlıyor öyle insanlar. Anında fikrini zikrini değiştiriyorlar. Bir öyle bir böyle konuşabiliyorlar. Arkadaşlarına sırtını dönüyor, dostlarını satıyorlar, canım dediği insanları yarı yolda bırakıyorlar.

            Günümüzde özellikle siyaset alanında böyle insanlara sıkça rastlamak mümkündür. En güvendiğiniz insan iş siyasette bir adım daha öne çıkmaya gelince hemen sizi satabilir, sizi yarı yolda bırakabilir. Ah? şu koltuk derdi ve benlik duygusu? Öyle bir hastalık ki bu hastalığın ilacı bulunamaz düşüncesindeyim.

            Taklalar atıp, sözünden dönen, özünü yitiren insanlar bugün sizi satıyorsa unutmayın ki bir başka zaman başkasını satacaktır. Böyle insanlardan dava adamı olmaz, böyle insanlar dost olamaz, bu tip insanların arkadaşlıklarına güvenilmez.

Öyle bir hale geldik ki toplumumuzdaki değerlerimiz aşındıkça aşınıyor. Toplumumuzda bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz değerlerden biri ?güven?dir. Bugün güvensizlik öyle bir yayılmış ki adeta bir hastalık haline gelmiş. Kardeşin kardeşe güveni kalmamış. Dikkat edin günlük yaşamımızda bazı sözleri çok kullanır olduk. Nedir onlar? Mesela: ?güvensiz ürün, kalitesiz mal, güvenilmez adam? Bu sözlerin ağzımızdan çokça duyulmasının nedeni toplumumuzun birbirine güvenini yitirmesi değil midir? Bu sözlerin dilimize pelesenk olmasının nedeni toplum olarak birbirimizin kurdu haline gelip birbirimizi kandırmamız değil midir?

Bir kısım insanlarımız artık kim güçlüyse o tarafa yaklaşıyor. Menfaatinin olduğu insan düşmanı bile olsa bir bakmışsınız menfaat duyguları kişiyi düşmanına o kadar yaklaştırmış ki sanki kurtla kuzu kardeş olmuşlar.

Samimiyetten uzak bazı insanların davranışları o kadar belli oluyor ki sahte gülücükler, yalan ve yapmacık tavırlar onları hemen ele verir. Siyasi arenada bu tip insanlar bir bakmışsınız bir partide bir bakmışsınız başka bir partide. Gömlek değiştirir gibi parti değiştiriyorlar. ?nsanların gömlek değiştirmesinin nedeni gömleğin kirlenmesidir.  Ancak siyasi yüzsüzlerin durmadan parti değiştirmesi kendilerini siyasi olarak kirletmektedir.

Taklacı insanlar, siyasette bazen yapmadıklarını yaptım derler. Sizden öne geçebilmek için türlü uydurmalarla göz doldurmaya çalışırlar. Tüm dikkatleri üzerine çekmeye çalışırlar. Yapılmayacak- yapılamayacak işlerin öncüsü olurlar. ?çi boş laflarla çevresindekileri büyülemeye çalışırlar. Aslında bu tip insanlardan bazıları, çoğu zaman da bu samimiyetsiz davranışlarında başarılı olurlar.  Demek ki onlar siyasetin kandırma cihetini çok iyi kullanıyorlar.

Taklacı insanlarla ilgili daha çok şey yazmak mümkün ama biz fazla uzatmadan neticeye gelelim. Güvercinler içerisinde en çok ilgi ve dikkat çeken taklacı kuşlardır. Hele dar bir alanda en çok takla atanları öyle kıymetlidir ki çokça sevilir ve ilgi görürler. ?nsanlar içerisinde de taklacı olanlar zahiren çok ilgi çekiyor olabilir. Biraz şımartılır ve kendilerini göklere çıkmış sanabilirler. Ama unutulmamalıdır ki insanın hası özü söz bir olan, kendine güvenilen, delikanlı, davasında sebat etmiş insanlardır. Mahşer gününde taklacı insanlar, bu dünyada attıkları taklalardan dolayı tir tir titrerken, özü sözü bir insanlar başı dik alnı açık bir şekilde duracaklardır.  ?nşallah doğru dürüst insanların mükâfatı cennet bahçeleri olacaktır.

Lütfen ortamınıza ve çevrenize bakın. Taklacı kuşlara kıymet verin ama taklacı insanlara kıymet ve değer vermeyin.

Yüce Rabbim, bizi kötü niyetli, yalancı, güvensiz, kalitesiz, taklacı insanlardan uzak tutsun.Bu yazi toplam 5680 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163