Teknoloji İyi Mi Kötü Mü?
AZİZ KOYUNCU
AA
12-12-2015

Teknolojinin amudi(dikey) yükselişe geçtiği bir dönemde  yaşıyoruz ve neredeyse teknolojiden bağımsız kalmanın imkansız olduğu bir dönem, ki bundan sonra da hızlı gelişeceğinden şüphe yok sanırım. Teknolojiye bakışımız, çocuk veya büyüklerin teknoloji kullanımı, eğitimde teknolojinin yeri, gibi konuların sağlam zeminlerde tartışılıp ele alınması gerekir. Hayatın her alanında olan bir şeyin ne olduğunun bilinmesi, nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilgi sahibi olmadan da nimetlerinden tam olarak faydalanılamaz diye düşünüyorum. 


   Teknoloji iyi mi kotu mu diye soranlara cevabim niçin ve nasıl kullandığınıza bağlı? Nasıl ki ateş ve bıçak amaçları dışında kullanıldıklarında korkunç neticelere sebebiyet vermelerinin yanı sıra, insanların hayatlarını kolaylaştıran sayısız amaçlar için de kullanılabilmektedir. Ateş ve bıçak’ta suç yok aslinde onu yanlış kullanan insandadır suç, ayni şekilde teknolojiyi yanlış kullanandadır kabahat. Bu nedenle teknolojiyi şeytanlaştırmak kolaycılığa kaçar. Said Nursi hazretlerinin perspektifinden bakarsak; şerrin yaratılması şer değildir; şer olan, onu kesb etmek, yani şerri kazanmak, ona yönelmek ve onu irade etmektir.           


   Eğer ben dünyanın bir ucundan ülkemdeki gelişmeleri an be an takip edebiliyorsam, ücretsiz yakınlarım ile görüşebiliyorsam, sevdiğim kişilerin resim ve paylaşımlarını hemen görebiliyorsam, dinlemek istediğim bir şarkiyi, türküyü dinleyebiliyorsam, okuman istediğim bir şairin şiir’ini i bulabiliyorsam, araya yılların ve mesafelerin girdiği eski arkadaşlarıma ulaşabiliyorsam, dünya da herhangi bir yer hakkinde bilgiyi anında bulabiliyorsam, bunun niye zararı olsun ki? 


   Artık online (çevrim içi) kütüphanelerin kurulduğu bir dönem de yaşıyoruz, mesaiden sonra bile girip makale, kitap, ve araştırmaları okuyabileceğiniz yerler. Sosyal bir yardımı/kampanyayı veya faydalı bir duyuruyu hemen yapabiliyorsunuz mesela. Normalde çok da mümkün olmayan dünyanın başka uçlarındaki bilgilere, insanlara kısa surede ulaşabiliyorsunuz teknoloji sayesinde. 


   Gezdiğiniz yerlerde çektiğiniz binlerce fotoğraflarınızı bilgisayarınızda muhafaza edebiliyorsunuz, bulmak istediğiniz bir Urfa yemeğinin tarifini, yanınızda olmayan ve tanımadığınız bir Urfalinin blogundan alabiliyorsunuz mesela. Arabanız ile alakalı ufak tefek arızaları tamirciye gitmeden internetten onun hakkında deneyimlerini ve tavsiyelerini duyuranlardan okuyup kendiniz bile halledebiliyorsunuz para harcamadan.


  Çözemediğiniz bir soruyu google a yazıp cevabini birkaç değişik yerden bulabilmenizin ne kadar önemli olduğunu öğrenciler bilir mesela. Tabi internette bulduğunuz bilgilerin kaynaklarına iyi bakmak lazım, her yazılan şeyin doğru olmayabileceğini de unutmamak lazım. 


 Terminale gitmeden otobüs biletini alabilmenin, ofisine gitmeden uçak biletini alabilmeniz, stadyuma gitmeden maç biletini alabilmenizin ne kadar kolay olduğunu eskilere sorabilirsiniz mesela. İnsanların artık büyükşehirlere gitmesine gerek kalmadan elbise, elektronik aletleri, vb şeylerin siparişlerini internet uzerinden verebilmenin ne kadar nimet olduğunu eski yılları tahayyül edebiliriz mesela.                                          


     Eğer küçük yaşlarda çocukların ellerine akilli telefonları, bilgisayar veya tabletleri verip saatlerce onları bu tur şeylerle meşgul ediyorsak bunun sorumlusu teknolojiden ziyade bizleriz.  


   Eğer sosyal medyada insanlar hedef gösterilip tahrik veya ayaklanmalara sebep olunuyorsa bunun da sorumlusu teknoloji değil, onu yanlış amaçlar için kullanan insanlardır. 


   Dükkanında ticaretini geliştirmek ile uğraşmayıp saatlerini miskin miskin bilgisayar başlarında okey oynayıp, gereksiz vidolar izleyip rızıklarının kesilmesine sebep olan teknoloji değil onu yanlış kullanandadır. 


Not: önümüz hafta eğitimde teknoloji konusunu sizlerle paylaşacağım. Sağlıcakla kalin


Bu yazi toplam 2646 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari