Trafikte bunu sakın yapmayın!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

Her ne kadar trafiğe çıkıldığında ‘aman yolda trafik canavarı olmayın!’ diye sıkı sıkıya uyarılsak da ne yazık ki birçoğumuz özellikle altımızda sıfır kilometre yüksek model araçlar içinde birer trafik canavarı olup çıkmaktayız.

Kırmızı ışıkta geçmeler, önümüzde seyreden aracı sıkıştırmalar, hatalı sollamalar, klakson çalmalar, önümüzdeki aracın dibine kadar girmeler ve daha neler neler..

Ama şimdi öyle bir karar alındı ki anlatılamaz.

Hemen her gün birçoğumuzun önümüzdeki araca özellikle yol vermesi amacı ile yaptığımız selektör yakma işleminden dolayı her birimize şikâyetçi olunması halinde bir yıl hapis cezası gelebilir.

Bunu ben söylemiyorum.

Adalet söylüyor.

Hukuk söylüyor.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, trafikte seyir anındaki bir aracı yakından takip eden, sıkıştıran, selektör yapan kişinin bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Bu kararın ardından trafikte selektör yapıp, araçları yakın takip eden ve sıkıştıranlar "kişilerin huzur ve sükûnunu bozma" suçunu işledikleri gerekçesiyle mahkûm olabilecek.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal sayılacak bir karara imza attı.

Erzincan'da yaşayan A.Y., şehir merkezinde arabasıyla giderken, K.H.'nin arabasıyla kendisini yakından takip ettiğini, selektör yaptığını, arkadaşlarıyla beraber yan tarafına geçip gülüştüğünü, polis merkezinin bulunduğu tarafa dönünce takipten kurtulduğunu belirterek şikayetçi oldu.

şikâyeti değerlendiren Erzincan 1. Sulh Ceza Mahkemesi, K.H.'yi trafik güvenliğini tehlikeye sokmak suçundan mahkûm etti. Kararın, temyiz incelemesini yapan Yargıtay 12. Ceza Dairesi, emsal bir karara imza atarak K.H.'yi "kişilerin huzurunu ve sükûnunu bozma" suçunu işlediğine dikkat çekti.

?şte emsal teşkil edebilecek karar böyle.

Aman siz siz olun gerek şehir içinde ve gerekse şehirlerarası yollarda önünüzde seyir eden araca ne selektör yapın ne de yanına varıp el kol hareketi.

Azim Allah şahıs şikâyetçi olur ve mahkemede Yargıtay 12. Ceza dairesinin bu kararını emsal alıp karar verecek olur ise haydi cezaevine!

şen ve mutlu kalmanız dileği ile…

**** *** ****

ALLAH RAHMET EYLES?N: Güzel insan, kadim dost Sıtkı Barut’un ani vefatı inanıyorum ki tüm sevenlerini derinden üzmüştür. Ama takdiri ilahi böyle istemiş ve emretmiş. Mekânı cennet olsun. Allah sevenlerine, yakınlarına, eş ve dostuna sabırlar versin. Güle güle güzel insan. Mekânın cennet olsun. Allah rahmet eylesin.(Amin)


Bu yazi toplam 2287 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163