Üç Sandıklı Saçmalık!
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

 

Maaşlarını yüzde yüz arttırmak ve şike yasası için omuz omuza veren TBMM’ni birçok zaman anlayabilmekte güçlük yaşıyoruz.

Günlerdir Cumhurbaşkanının görev süresini tartışıp duruyoruz. Her kafadan ayrı bir ses çıkmaya devam ediyor. Bana göre burada asıl konuşması konuşması gereken iki önemli adres var ama nedense ikisi de SUS PUS içindeler.

Birincisi Cumhurbaşkanının çıkıp ‘Benim görev sürem bu tarihte bitiyor’ demesi ve yine YSK ‘Cumhurbaşkanlığı seçim tarihi bu’ demesi işi bitirir.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin tarihini bana göre meclisteki sayısal çoğunluğu itibari ile Başbakan Erdoğan günler öncesinde ‘Benim kanaatime göre süre 7 yıl ve seçim 2014’tür’ dedi. Konu kapanmalı artık. Çünkü her kafadan ayrı bir ses çıkınca ortalık daha da bilgi kirliliği ile karşı karşıya kalabilmekte.

Bilgi kirliliğe son çıkışı ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi daha da farklı bir boyut kattı sağ olsun. Erdoğan’dan icazet almadan böyle bir konuşmada bulunması ne kadar doğru bilinmez fakat Tanrıverdi gibi bir isimin ÜÇ SANDIKLI bir iddiada bulunması bana hem gülünç, komik ve de saçmalık olarak geldi.

Nasıl mı? Hemen arz edeyim.

B?R. Mahalli Genel seçimleri ne zaman? 2014 yılı Mart ayında. Mahalli seçimlerde seçmenin önüne bir değil bazı illerde 4, bazı illerde ise beş sandık inecek. Bunlar Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Başkanlığı, muhtarlık, ?l genel ve Belediye Meclis üyelikleri için. Seçimim Mart değil de ileri bir tarihe alabilir misin? Asla. Çünkü böylesi bir durumda Belediye Başkanları beş yıldan fazla görev yapmış olacaklar ve yasada buna yer yok.

?K?. Milletvekili Genel seçimlerinin de 2014 yılı Mart ayında yapılabilinmesi için Meclisten seçimlerin öne alınması ile ilgili bir karar çıkması gerekir. Buda imkânsız olarak görülmekte.

ÜÇ. Çankaya seçimleri ne zaman? 2014 yılı Ekim ayında. Peki, seçimi Mart ayın alabilir misin? Olmaz. Çünkü 7 yıllık görev süresini tamamlamamış olur. 5 yılı kabul etmez iken 6.5 yıla nasıl EVET dersin.

DÖRT. Cumhurbaşkanı Marttan önce istifa eder ise o zaman Martta seçim olabilir fakat bugünkü şartlarda buna da imkânsız olarak bakılmakta.

şimdi AKP Genel Başkanı Tanrıverdi gibilerine soruyorum:

Allah aşkına sizlere bu aklı, bu fikri kim veriyor?

Gerçi Tanrıverdi, daha sonra derin bir U dönüşü ile ‘Partimizde böyle bir düşünce yok. Yanlış anlaşıldım’ gibi dese de AKP Genel Başkanlığı koltuğunda oturmakta olan bir isimin sözlerine bana göre çok daha dikkat etmesi gerekir. Bugün söyledim. Yarın vaz geçtim olmaz.

Türkiye’yi sarpa saran bu iddialardan, suni gündemlerden kendimizi kurtarmalıyız. Erdoğan’ın tüm hedefi 2014 yılında Çankaya’ya çıkmak. Çankaya’dan sonra Gül’ün durumu ne olur bilinmez fakat AKP’de özellikle bu tarih ve öncesinde derin çatlaklıklar, liderlik savaşları daha da farklı boyutlara ulaşacak.

Çankaya seçimleri 2014 yılı Ekim ayında zamanında olur. Mahalli Genel seçimleri de 2014 yılı Mart ayında olur. Milletvekili seçimleri de yine zamanında olur. Farklı senaryolar yazmanın ülkeyi germenin bir alemi yok.

Kendi maaşlarında kene gibi birbirine sarılan, şike yasasında omuz omuza veren Meclis yüzünü bu ilkenin gerçek olan sorunlarına dönse çok iyi olur.

?çte ve dışta itiliyor, horlanıyor, dışlanıyoruz. AKP’liler kabul etmeseler de güneş balçıkla sıvanmaz misali durum böyle. Hayalcilikten bir an önce kurtulmamız temennisi ile…

şen ve mutlu kalınız.  


Bu yazi toplam 2048 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari