Ya Aynaya Bak! Ya Maziye Bak
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015


Hayat öyle bir değişiyor ki. Zaman öylesine geçiyor ki insan ayıldığı vakit veya mazideki resim ve videolarına baktığı vakit ve dalıp tefekküre daldığı vakit insan yaşamının bir başlangıçtan bir sonuç ibaresine doğru gittiğini en iyi göstergesinin zaman olduğunu görürsünüz.


Hiç denediniz mi bilmem ama size bir sorum olacak. Siz ilkin bir aynanın karşısına geçip kendinize iyi bakıp sonradan mazideki resim ve görüntülere baktınız mı? Denemediyseniz lütfen deneyin. Eski ile yeni arasındaki farkı arayın. Değişimin ne kadar fark ettiğini kalabalık resim ve görüntülerden ölenler var ise siz biraz daha maziye ve yaşadığınız o ortama götürsün. Oradan çıkaracağınız işten ve güçten fırsat bulamadığınız eski mahalledeki veya köyünüze gidip doğup büyüdüğünüz yerleri ve dostlarını tanıdık ve akrabalarınızı ziyaret edin. Gördüğünüz insanlarla sohbet edin. Tebessüm edin. Mazideki acılı ve neşeli anılarınızı paylaşın. Hep pozitif olun. Ve etrafınızdaki insanlara sevgi ile bakın. Anneniz ve babanız yaşıyorsa onlarla sohbet edin konuşun. Ellerinden öpün. Onlarla eski günlerimizi ve nasihat edici sohbetlerinden faydalanın. Çocuklarınız var ise eski yaşanmış olayları duysunlar. Öğrensinler şayet sevdiklerinizden ölenler var ise mezarlıkları ziyaret edin. Ve maziye dalın. Bir gün bizlerinde öleceğimizi unutmayalım.


Tanıştığınız insanların iyi yönünden bahsedin. Kötülüklerinden ve gıybetten uzak durun. Hep olumsuz ve çaresiz düşünmeyin. Yüce Allah’ın büyüklüğünü ve kısmet nasibin ondan geldiğini unutmayın. Zenginlerin bir gün fakir, fakirlerinde bir gün zengin olabileceğini unutmayın. "?yilik eden iyilik bulur kötülük edende kötülük bulur.", "Ne Ekerseniz Onu Biçersiniz".


?nsanlara zulüm etmekten kaçının. Zulmeden zulme uğrar. Aldatan elbet bir gün aldanır. Acıyı sevinci, başarıyı ve hayal kırıklığını hayatın bir parçası olarak kabul edin. Nefsinize zor gelen, size karşı tenkitlere açık olun.


Toplumumuz gün gittikçe bozuluyor. Ve aile kavramı gün gittikçe eriyor. Çocuklar güzel yetişmiyor. Bizi yönlendiren, büyüten artık maalesef anne babalarımızdan çok TV’ler oldu. Eskiden gidip gelmeler çoktu. şimdi kardeş kardeşin evine gitmiyor. Her bir evde en az 2-3 televizyon oldu. Çocukların izlediği televizyon ayrı, bayanların ki ayrı, erkeklerin ki ayrı oldu. Her gün TV’lerde şiddet ve ahlak bozucu diziler var. Eğitici programları kimse izlemiyor. Artık insanlar birbirlerine güvenemiyor. Tanımadığı insanlardan uzak duruyor. Bunu bırakın en yakınından bile şüphe ediyor. Artık insanların insanlara saygısı da sevgisi de kalmamış. Sanal âlemde bilgisayar başında o halde. Sorun bizde kendimizle barışık değiliz.


Hayat bazen bir seyahate benzer yollar ise bize işaret hayatın kuralları belirtir. Ve otobüs düşünün. Urfa’dan ?stanbul’a giden 45 yolcu var. Yerler full, herkesin yeri belli. Antep’te inen Adana’da, Ankara’da seyahat edip son durağı gözetleyen olur bir bakmışsınız. ?stanbul Esenlerde son durakta 5-10 yolcu kalmış. Bu size neyi belirtir biliyor musunuz? Ölümü, zamanı, yaşamı her bir insan bir yerde seyahat eder aldığı bilet ve gideceği yol kadar ömrü ve ücreti ona bedel olur. Herkes biletin ücreti kadar varacağı yere kadar gider. Bazılarının kısa bazıların ki uzun sürer. Buda hayat ve ömre benzer.


Size tavsiyem her şeyi oluruna bırakın. Yüce Allah’a ne kadar şükredersek azdır. Zamanın ne kadar çabuk geçtiğine inan mı yorsanız? Size zahmet olacak ama bi aynaya bakın. Ya da mazinize bakın.


Her şey gönlünüzce olsun yüzünüz gülücüklerle dolsun Allah’a emanet olun.Bu yazi toplam 3879 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163