Ya Sabret! Yada şükret!
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015


Âlemlerin sahibi yüce Rabbim. Her şeyi ne güzel yaratmış ne güzel şekillendirmiş. Hiçbir şeyi boşu boşuna yaratmamış. Her şeyi mükemmel yaratmış. Gökteki yıldızların duruşundan, gezegenlerin,  ayın ve güneşin şekillenmesinin,  dünyaya ve insanlara ne kadar faydasını tefekkür etiniz mi?

Denizlere ve okyanuslara bakın! Su altında milyonlarca canlı var. Hepsi rengarenk sırlar âleminde saklı ve şifreli temalarla insanoğlunun tefeküre daldırmıyor mu? Balıklara bakın milyonlarca çeşidi ve rengi var. ?nsanlara bakın milyarlarca insan var. Ama hiçbiri bir diğerine benzemiyor. ?kizleri bile birbirine benzese bile huy ve davranışları birbirine benzemiyor. Bizi yaratan Yüce Allah insanların sadece yüz semalarını milyarlarca defa değiştirmiş. Bizi yaratan Allah’a ne kadar şükredersek azdır. Lütfen düşünün. 1 dakika içerisinde nefes alıp vermezsek ölürüz. Suya düşen bir insanın yüzmesini bilmiyorsa o andaki ölüm kalım mücadelesi içindeki çırpınışını düşünün. Direksiyon başında bir hatanız veya kontrolsüz hızınız veya saniyeler içerisinde uyuklamanız, sizi acı bir tabloya sürükler; ölümle karşılaşabilirsiniz. Veya çok streslisiniz. Tansiyonunuzun çıkması Allah muhafaza beyin kanaması geçirmeniz. Kalp krizi geçirmeniz sizi kötü sonuçlara bırakabilir. Bu dünyadaki dosyanız kapanabilir. Anlatmak istediğim ölüm bize çok yakın hem de bir dakika kadar bir süre ile yakamızı tutabilir. Peki biz bu konuda hazırlıklı mıyız? Yüce Allah’ın karşısına nasıl çıkarız. Ne deriz. Ey alemlerin ve bu güzel kainatın sahibi Allah! Sen her şeyi mükemmel yarattın. Bana da eşsiz ve sonsuz bir fikir ve nimetlerle dolu rızkı verdin. Ama seni unuttum…

Boş işlerle uğraştım. şeytanın vesveselerinden tefekkür bile edemedim. Giyim, gezmelerle, eğlenmelerle, televizyon başında veya bilgisayarın başında dolandım durdum. ?yi şeyleri değil basit işlerle dedikodularla uğraştım. Rabbim sana şükretmeyi unuttum mu diyeceksiniz.

Bakınız nankör olmayalım lütfen. 21. Yüzyıldayız. Her şeye sahibiz. Atalarımızın yiyemediğini, giymediğini lüks içerisinde yaşıyoruz. Tek eksiğimiz şükür. Bakın artık. Küçük çocukların elinde cep telefonu var. Küçük çocuklar bile bilgisayarı kullanıyor. Fazla değil 15-20 yıl önceki halimiz nasıldı. Uçak ile 1 buçuk saat içerisinde ?stanbul’a gidiyorsunuz. Dünyanın bir diğer ucuna artık saatler mesafesinde gidiyoruz. Eskiden otobüsle ?stanbul’a bir günde gidiliyordu. Deve sırtında 20 günde Urfa’dan ?stanbul’a gidiliyordu. Eski insanlarda fazla bir şey göremedi ve yaşayamadı. Bugün ki nimetlerden faydalanamadı. Ama huzur ve inançları gereği sağlık ve mutlulukları bu günkü yaşadığımız ortamdan kötü olmasına rağmen hep sabrediyorlardı ve şükrediyorlardı. Maalesef artık bugün ki toplumumuzda sabırda kalmadı şükürde kalmadı.

En fakirimiz bile gidip lokantada bir şiş patlıcanlı kebap yiyip üzerine ayran ve salatasıyla 5 TL bir ücretle yiyebiliyor. Padişahların hatta peygamberlerin yiyemediği yemeği en fakirimiz hamal veya işçimiz bile yiyebiliyor. Ramazan ayındayız. Lütfen fakir ve kimsesizleri görün. Oruç sadece aç ve susuz kalmak değil. Aç kalanı ve fakirleri hatırlamamız. Sabretmemiz. Yüce rabbimize şükretmeyi hatırlamamız içindir. Bakın Afrika’da insanlar ve çocuklar açlıktan ölüyor. Hangi insan bu manzara karşısında duygulanmaz. Lütfen düşünün. Ve şükredin. Allah kimseyi açlıkla muhasebe eylemesin. “ yiyiniz, içiniz, israf etmeyiniz” Kuranı-ı Kerimde de belirtildiği gibi israf etmeyelim. Nankör olmayalım. Haddimizi bilelim. ?nsanlığa ve yüce rabbimize karşı sorumluluğumuzu bilelim. Bir çok sıkıntı içerisinde olabiliriz. Ama hiçbir kimse zaten bir olamaz ki! Yüce Allah ilmi isteyene zenginliği istediğime veririm demiş. Her şeyin kaderi ilahiden geldiğini bilelim sabır şükrümüzü daim eyleyelim. Yüce Allah sevdiği kulu darda koymaz.

Nerde ve ne halde olursanız olun. Katiyen isyan etmeyeniz. Ve hep olumlu düşünün.  Her zaman çektiğiniz sıkıntılara sabredin. Beterin beteri var diyin. Yüce Allaha daima şükredin. Ve inanın ki o an sıkıntınız ve yükünüz azalacak. Çaresizde olsanız. Yüce Rabbim bana yeter diyin. Size benim uyguladığım (kısa adı S?S) şifreyi söyleyeyim. (samimi olmak, inanmak ve sabretmek)

Her şeyi severek yapın. Ve ondan sonra sizdeki değişikliği görün.

Kalın sağlıcaklaBu yazi toplam 2879 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163