Yalan Parayla Satılsaydı Acaba Ne Olurdu?
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Yalan parayla satılsaydı acaba ne olurdu?

Dilin kemiği yoktur derler çok manalı sözdür. Kemik orada mecaz anlamda kullanılmıştır aslında cümlenin kendisi de anlam olarak gerçek anlamı dışında kullanılmıştır. Görünenin dışındaki anlamı dil, başıboş bırakıldığında her yöne gider. Yani ağızdan çıkana kadar kişi sözün, çıktıktan sonra ise söz kişinin hakimidir.

Dil vardır insanı rezil eder dil vardır vezir eder. ?nsanın başına ne geldiyse hep bu dilinden gelmiştir. Çünkü sözün marifeti dildedir. Dil hem tatlıyı hem acıyı söyletir. Hem güldürür hem ağlatır

?nsanlık tarihinden bugüne kadar insanları bağlayıcı özelliklerinden biridir dil. ?nsanın namını, şanını, şöhretini ve de acizliğe düştüğü durumlar hep dilinin getirdiğindendir.

Yalan söylemek, yalan yanlış konuşmak ta dilin marifetlerindendir. Dünyada yalan söylemeyen tek insan peygamberlerdir ve büyük mertebedeki Allah dostlarıdır. Yalan öyle bir yaşamımıza girmiştir ki ticaretten tutun da mahrem yaşantımıza kadar yalanı bir marifet gibi saymışız. Toplumda artık bir beceri, bir yetenek gibi görüyoruz. Bazen espirili bir şekilde kim yüzümüze baka baka yalan söylese hoşumuza gidiyor; ona hemen kanıyoruz.

Artık siyasette dahi kim iyi atar, tutarsa ona ikna oluyor ve onu destekliyoruz.  Beyefendilik, dürüstlük ya da aman boş ver ondan bir şey çıkmaz, bize fayda gelmez sözlerini kaç tane yönetenimiz hak ediyor? Bu sorunun cevabını sizlere bırakıyorum.

Kim olursa olsun, bu toplumda yaşayan, bu havayı soluyan A’sından Z’sine herkes topluma faydalı olup, engelleri aşıp insanlara yararlı işler yapmayı, güzel düşünmeyi, hizmet etmeyi unutmamalıdır.  Ki “ne ekerseniz onu biçersiniz”, “Eden bulur”… bundan dolayı diyorum ki yalan parayla satılsaydı zengin sayısı az olurdu. Dürüstlük ve beyefendilik her zaman kazandırır. Çünkü toplumumuz herkesin ne yaptığını çok iyi bilir. ?yi görür.

Saygılar


Bu yazi toplam 2340 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163