Yatmaya Devam!!!
İbrahim TORU
ibrahimtoru@kanalurfa.com
01-08-2015

Bundan önceki yazımda şanlıurfa’daki hayalimde olan projelerin bir kısmını sizinle paylaşmıştım. şimdi de hayalimdeki diğer şanlıurfa’yı sizinle paylaşmak istiyorum.

1-     şanlıurfa arazi yönünden  büyük bir alana sahip bu değerlendirilebilir.Atatürk orman çiftliği yolu üzerinde, Gaziantep'teki hayvanat bahçesi gibi bir hayvanat bahçesi yapılabilir. Bu sayede kentimiz hem vatandaşlarımızın gezip görüp stres atacağı bir alana sahip olmuş olur hem de bu atılım şanlıurfa turizmine katkı sağlar.

2-     Türkiye’nin ve şanlıurfa’nın en büyük problemlerinin başında işsizlik ve eğitimsizlik geliyor. Bu konulara çözüm önerileri ve uzun vadeli yatırımlar düşünülmeli. Devlet bu konuda iş alanında yatırım yapanların önünü açmalı ve üstteki yöneticiler bürokrasiyi azaltmalı. Devlet proje ve fikir birimi oluşturarak bir ekip ayarlamalı. Örneğin; iplik, tekstil, bardak, demir-çelik vb. Fabrikaları kurulmak isteniyorsa devlet olarak ilk başta bu işin maliyetini ve geri dönüşümünü yaptırıp iş adamlarına sunmalı. Aksi taktirde şanlıurfa’da ticaret alanında yapılan yatırımlar ölü yatırım oluyor. Bu ister istemez istihdamında olumsuz etkiliyor.

3-     Sarayönü caddemizin ismi mecburiyet caddesi sanki.  şanlıurfa denilince akla ilk ve tek o cadde geliyor. Bunu kırmak için başka caddeler ve yollar yapılmalı. Tabi buna paralel katlı otopark ayrıca trafiği rahatlatmak için yeni projeler üretilmeli.

4-     şanlıurfa’da göze çarpan bir diğer sıkıntı kurumlar arası diyalog ve çözüme yönelik olumlu adımların olmaması. Herkes kendine düşeni yaparsa zaten sorun ortadan kalkar. Zaten şehrimizde iyi tanıtım yapılmıyor. Maalesef haberlerde yüzde 95 kötü haberlerle şanlıurfa’nın ismi lekeleniyor. Bu hepimizin hatası herkes olaylara sağduyu ile bakarsa bu sorunlar ortadan kalkacaktır.

5-     Halepli bahçe bir an önce bitirilip turizme açılması lazım. Mozaiklerin güzelce korunup vatandaşa sunulması gerekli. şanlıurfa’nın büyük turizm yönü var ama ne yazık ki değerlendirilmiyor. Halepli bahçe ve Balıklıgöl güzel bir proje ile birleştirilip şanlıurfa’mıza ve Türkiye’ye tarihi ve otantik bir ortam kazandırılabilir.

6-    Millet hanı, eski kız lisesi ( vilayet yanındaki yer), DP binası       (Harran oteli bitişiği),  taziye evlerinin önündeki yıkık harabeler onarılıp acilen görsel açıdan göze hoş gelecek, çevreye hitap edecek bir görünüm kazandırılmalı.

7-    Karakolun deresi Fırat Nehri’nin güzel suyu ile değerlendirilip şanlıurfa kent merkezine ayrı bir hava katılabilir. Ayrıca diğer bir proje ile gençlerimizin, çocuklarımızın yüzebileceği alanlar yapılabilir.

8-    şanlıurfa’nın acilen bir kültür evine, teknoparklara ihtiyacı var. Bu sayede üniversite ile iş birliği içine girilerek iş adamlarına ve halka yön verici projeler çıkartılabilir.

9-    şanlıurfa’mızı dünyaya tanıtan kişilere jest yapılarak isimleri cadde ve sokaklara verilebilir. (?brahim Tatlıses, Hüseyin Peyda, Necmettin Cevheri, Nuri Sesigüzel, Seyfettin Sucu, Yılmaz Güney, Kazancı Bedih vb. Aklıma gelmeyen daha nice devlet büyüğü ve sanatçının unutulmadıklarını göstermek adına, isimleri bu gibi yerlere verilebilir.

Umarım bunlar bir gün gerçekleşir ve şanlıurfamız hak ettiği noktaya gelir. Kim yaparsa yapsın önemli değil. Ama yeter ki birileri hatta herkes bu şehre elinden geldiğince katkıda bulunsun.

Unutmayın ki seven sevilir. Sevmeyen sevilmez.

Saygı ve sevgilerimle


Bu yazi toplam 2491 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163