Yılmaz Erdoğan
Halil ÇİNİ
habermerkezi@kanalurfa.com
01-08-2015

Türk tiyatrosunun, sinemasının sevilen ismi.

Geçenlerde şanlıurfa’daydı.

Göbekli tepe başta olmak üzere ilimizin tarihi, dini ve kültürel mekânları gezdi. Yedi, içti ve soluklandı. Hatta sürpriz bir de nikâh şahitliğinde bile bulundu.

Buraya kadar her şey yerinde ve güzel… ammaaa! Öyle bir gafta bulundu ki, yenilir ve yutulur cinsten değil vesselam…

Bundan yıllar öncesiydi.

Dönemin Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan idi. Ünlü futbolcu Tanju Çolak ilimizde faaliyete geçen bir spor mağazasının açılışı için ilimize gelmişti.

Hiç unutmam. Ünlü futbolcu Çolak’a arkadaşlarımız, ‘şanlıurfa’yı nasıl buldun?’ diye bir soru yönelttiler. Çolak ise beraberinde gelen ?stanbul medyasının da hazır bulunduğu ortamda bu soruya ‘şanlıurfa modern bir köy’ diye cevapladı.

Bu cevap bir gün sonra ulusal ve yerel medyada manşetten yer buldu. Bu şehirde yaşayan biz insanlar verilen cevaba ‘vallahi haklı’ derken dönemin Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan ise tepki gösterip, kıyametler koparttı. Ama Tanju Çolak’ın bu cevabı tarih sayfalarındaki gerçek yerini aldı..

Birkaç gün önce ilimizi ziyaret eden Yılmaz Erdoğan ise balıklı göl’de balıklara yem attığı sırada ‘Bundan 10 yıl önce buraya geldiğimde daha başka karşılanıyordum’ demiş… Bu sözlerinin altında yatan gerçek ise ‘uzun menzilli ve ağır silahların gölgesinde’ demek oluyor. ?şte bu sözlerinden dolayı Yılmaz Erdoğan ne yazık ki ülkemizin en huzurlu, mutlu, güvenilir illerinin başında yer alan ve her gün daha da çağdaş ve modernlik yolunda emin adımlar atmakta olan şanlıurfa’mız için büyük bir talihsiz açıklama olarak görüyorum.

Bırakın 10 yıl öncesini 20 yıl öncesinde bile ilimize gelen sevilen ve sayılan isimleri karşılarken şanlıurfalı silah yerine çiçekler ve gülleri tercih etmiştir.

Bana göre 1968 doğumlu Yılmaz Erdoğan’ın aklı bir anda memleketi olan Hakkâri ya da başka bir ille karışmış olmalı…

Böylesine sevilen, sayılan isimler bana göre açıklamalarında daha dikkatli olmalı, sözlerini seçerek gerçekleri ifade etmeli…

Tanju Çolak’ın o yıllardaki söylemi tarihteki yerini ‘acı gerçekler’, Yılmaz Erdoğan ise ’10 yıl önceki karşılama’ ile ilgili sözleri ise bir gaf olarak alacaktır…

Yeniden buluşmak dileği ile…


Bu yazi toplam 2419 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari
TAZİYE
ANKET
banner163