YOL-SU(SUZ)-LUK
İbrahim TORU
toru63@hotmail.com
01-08-2015

Yolsuzluk deyince aklımıza iki anlam gelir, tabiî ki ikisi de sevilmeyen anlamlardır.


Bir köy yolunun bozuk oluşu veya yolunun hiç olmayışı birde bunun yanında suyunun olmayışı bu günümüzün şartına göre ilkel ve hoş karşılanmayan ve bundan ziyade insanlar arasında eşitliğe aykırı durumlardır.


         Neden aykırı derseniz; Böylesi bir köyde yaşayan insanların su ihtiyaçlarını eşekle veya başının üstünde tenekelerle taşıyarak yaşamını idame etmekte ve ihtiyacını gidermektedir. Tabi buna yaşam denirse, öbür taraftan insanlar artık musluklara parmağını dokunarak su ihtiyacını gidermekte, Peki bunları iyileştirecek, onaracak ve düzenleyecek olan kimdir? Tabiî ki Devlettir. Devlet deyince aklımıza gelen ilgili kurumlardır. Bu kurumlar bu işleri yapmadan önce kendilerine göre onarılacak veya yeniden yapılacak yerlerin mutlaka tespitini yapmışlardır. Gel gelelim ki yıllarca yolsuz ve susuz bırakılan, kendi kaderine terk edilen köylerimiz vardır. Merak ediyorum bu hizmetten faydalanamayan bu köylerin hizmet alma sıralarımı gelmemiş yoksa kayıtlara mı alınmamışlar veya ödeneklerimi yok,


Sıraları gelmemiş derseniz seçimden önce ön sıralar ‘dadılar,


Kayıtlara alınmamışlar derseniz seçmen listelerine onları siz ellerinizle kaydettiniz,


Ödenek yok diyorsanız burada durun!


Evet, park, yeşil alan, oto park, spor alanları, piknik alanları ve cafe yapmak tabiî ki güzel şeylerdir, bunlarda ihtiyaçtır ama birinci ihtiyaç değillerdir. ?nsanın birinci ihtiyacı havadır,   sudur, yemektir ve bunlara ulaşmak içinde yoldur. Birinci ihtiyacını karşılayamayan insanlar mevcut bulunan dördüncü-beşinci ihtiyaçlardan haz duyarlar mı, ihtiyaçlarını karşılamış sayılırlar mı, sözün kısası mutlu olurlar mı?.


         Bu işlerle ilgili Devlet Kurumunun; Tüm köylere adil, şeffaf ve zamanında hizmet sunmak, kaynakların etkin ve verimli kullanımını sağlamak, köy yollarının yapımı ve bakımı gibi sorunları kendi iç dinamikleri içersinde çözmek temel görevidir.


         Unutulmasın ki; Birilerinin hakkını diğerlerine yedirmek, yolum,suyum yok diyenlere, gel parkta otur,piknik yap demek, kışın yağmurda,çamurda servis arabalarını iteleyerek okula giden küçük yavrularımıza siz bizim geleceğimizsiniz deyip daha ne kadar çile çekmeleri gerektiğini söylemeyip de  tatlı tebessümlerle onları avutanlar kendi kendilerini avutmuş ve  kandırmış olurlar ve bu olumsuzlukların hesabını verirler.


Bizim bu yaptığımız insanlığa sığar mı diye kendi kendilerine sormalı ve vicdani muhasebe yapmalıdırlar. ?nsanlığa sığmayan ve yakışmayan her davranış, her hareket, her uygulama yolsuzluğa girmez mi 21. yüzyılın modern toplumlarının ulaştığı yaşam düzeyinin imkanlarını  21. yüzyılın beklentilerine yakışır bir kalite ve hizmet tarzı ile Vatandaş odaklılık, verimliliğe endekslilik, şeffaflık, katılımcılık, aktiflik güven verebilirlik olmak zorundayız ve Devletin parasını harcamanın bir kuralı ve birde vebali vardır.


Sevgi ve Saygılarımla;


 


Bu yazi toplam 1722 defa okunmuştur
Henüz yorum yapilmamis.
Yazarin Diger Yazilari