KYK YURTLARINDA DEPREMZEDELER İÇİN SAĞLIK HİZMETİ

Şanlıurfa İl sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekip sorumlusu Mesut Hamidanoğlu “il dışından gelen ve ilimizde evleri yıkılan evleri girilemez halde olan gerek Adıyaman’dan olsun gerek diğer illerden olsun ilimizde konaklayan misafirlerimiz var Depremzede vatandaşların kaldıkları yurtlarda sağlık ile ilgili ihtiyaçlarının karşılıyor, sağlık hizmeti veriyoruz.
Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü olarak Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde bulunan Harran, Hacer Ana ve Göbeklitepe Yurtları ziyaret edilmiş olup Epidemiyolog, Halk Sağlığı Uzmanları, Birim Sorumluları ve 58 sağlık personeli ile yerinde değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme çerçevesinde;
Tüm yurt blokları gezilerek hane tespit fişleri ile tespitler yapılmış, yurtlarda ikamet etmekte olan misafirlerin bebek, çocuk, 15-49 yaş kadın, gebe, 65 yaş üstü bireyler ve kronik hastalığı olanlar tespit edilerek izlem, takip, tedavi ve gerekli ise sevkleri için yurt içlerinde Müdürlüğümüz tarafından tedavi ve izlem hizmetlerinin verildiği revir alanlarına yönlendirilmiştir. 
Yerinde tespit ile eksik aşılı olanların tespiti ve aşı programlarının oluşturulması için adım atılmıştır.
Gebe, bebek ve çocuk izlemlerinin aksamadan devam edilmesi için kişiler revir alanlarına yönlendirilmiş veya anons sistemi ile çağırılması sağlanmıştır.
Kronik hastalığı veya sürekli ilaç kullanımı olan bireylerin eksik ilaç durumu sorgulanmış, gerekli yönlendirmeler sağlanmıştır.
Tespitlerde bireylerin bulaşıcı hastalık durumları da sorgulanmış, şüpheli ve olası vakalar için gerekli önlemler alınarak tanı ve tedavileri için hekim kontrolüne yönlendirilmeleri sağlanmıştır.
Tüm yurtların su sistemi denetimi yapılmış, klor ölçümleri değerlendirilmiştir. Yerinde değerlendirmede sağlanan aksaklıklar yetkililere iletilmiş olup denetimlerin devamlılığı sürmektedir.
Tüm yurtların su depo giriş-çıkışları, ana depo filtrasyon sistemi ve son nokta su analizleri sağlanmış, gerekli örnekler alınmıştır.
Yemekhane değerlendirmesi yapılmış, bu alanlardan haftalık mikrobiyolojik ve kimyasal su numune örnekleri alınmış, klor ölçümleri yapılmış ve lavabo denetimleri sağlanmıştır. 
Psikososyal destek amacıyla çocuklara yönelik park ve oyun alanları aktif hale getirilmiş, birebir görüşmeler başlatılmıştır.
Psikososyal destek amacıyla aileler ile de görüşmeler devam etmektedir. 
Tüm değerlendirmeler neticesinde eksiklik ve aksaklıları ortadan kaldırarak yurt sakini misafirlerin en sağlıklı şekilde konaklamaya devam edebilmeleri için tüm tespitler yurt yetkilileri ile paylaşılmış olup, su denetimlerinin günlük, diğer denetimlerin haftada iki kez yapılması devam etmektedir.


sondakika, gündem, haber

Yorumlar

Yorum Yap

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri