SİVEREK’TE ÇİVİ TEL SANATI SERGİSİ

 

 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde ev hanımları tarafından yapılan eserlerin yer aldığı filografi ve el sanatları sergisi açıldı.
Siverek Şirinkuyu Aile Destek Merkezinde kurs gören kadınlar tarafından el emeği göz nuru el sanatları ile çivi ve tellerden yapılan filografi tabloların bulunduğu 120 eser, ilçenin Hürriyet Caddesinde bulunan Lezgo parkında, sanatseverlerin beğenisine açıldı.
Siverek İlçe Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Jandarma Komutanı Mustafa Deniz ve katılımcılar tarafından kesilen kurdele ile açılışı gerçekleştirilen sergi, yoğun ilgi gördü.
Yapılan çalışma ile ilgi açıklamada bulunan Aile Destek Merkezi Koordinatörü Ayşe Duman,” Kurumumuzda kadınlara yönelik çok sayıda faaliyet ve çalışma yürütüyoruz. Bu yıl el sanatları kursumuzda yoğunlukla filografi üzerinde yoğunlaştık. Bu sanatın maliyeti yüksek olduğu için, satışa sunduğumuz tablolarımızda maliyeti, diğer tablolara göre daha pahalı ama bu sanatı bilen, değer veren sanatseverler ise rahatlıkla bu tabloları alıyor. Kadınlarımız kuruma gelerek hem kurs görüyor ve hem de yaptıkları sanat eserlerini satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor. Bu serginin amacı da budur zaten, kadınların yaptıkları eserleri satışa sunmak” dedi.
Kurs açmadan önce kadınların filografi sanatından haberleri olmadığını, kurs açıldıktan sonra filografi sanatının yoğun ilgi gördüğünü söyleyen el sanatları öğretmeni Ayten Sulu, "Öğrencilerimiz kurs boyunca çok güzel eserler ortaya çıkardı. Çivi ve tel sanatı onlar için bir ayrıcalık oldu, kısa zamanda öğrenerek, tablolarını ortaya çıkardılar. Bunları satarak da aile bütçelerine katkı sağlıyorlar” diye konuştu.


sondakika, gündem, haber

Yorumlar

Yorum Yap

Reklam Alanı

Yazarlarımız

Abonelik

Bülten aboneliği için lütfen e-mail adresinizi girin!

Abonelikten ayrılmak için iletişime geçin!

Hava Durumu

İletişim Bilgileri

Bıçakçı Mah. Balıklı Göl Caddesi, 63210 Eyyübiye / ŞANLIURFA

+900541 151 63 63

info@kanalurfa.com

Bizi Takip Et

© Kanal Urfa, Tüm hakları saklıdır. Developer by İmza Bilgi Teknolojileri